Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 20. ledna 2019
logo

Spanilá jízda na vlně uměleckého úspěchu zdobí pátý rok působení mladých herců

Spanilá jízda na vlně uměleckého úspěchu zdobí pátý rok působení mladých herců
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 8.5.2018, Aktualizováno: 4.5.2018 v 15:00
Rubrika: Kultura

Rok 2018 je pro Tylovu hereckou školu v Kutné Hoře přelomový. Její studenti oslavili v únoru galavečerem na Malé scéně Tylova divadla pětileté působení a do šesté umělecké sezony vstoupili pěkně zostra - premiérami a reprízami šesti divadelních her, uváděných pod značkou Divadlo za oponou.

Každá z tvůrčích skupin, sdružujících pět desítek mladých herců, nastudovala představení a slavila s ním úspěch před diváky. Ať už to byla pohádka Buchty v pekle, vánoční komedie Když se zhasne, napínavá školácká hra Ve starém skladu se svítí, komedie Central Park West, teenagerovský příběh Písnička pro SuperHvězdu či kontroverzní inscenace Zlomatka.

Poslední tři jmenované hry se v těchto dnech dočkají opět svých repríz a také zájezdových představení mimo domovskou Kutnou Horu.

Básničky a SuperStar

Také jste si psali veršíky nebo básničky do nějakého sešitku? A sledujete SuperStar? Tak vězte, že tyhle dvě ingredience byly základem pro vznik scénáře Písnička pro SuperHvězdu. Václav Veselý, který je autorsky podepsán také pod Buchtami v pekle či pod scénářem hry Ve starém skladu se svítí, použil něco ze své poezie ve scénáři romantického příběhu plného zvratů, nepochpení, závisti a lidské touhy po slávě.

Představení uvedou mladí herci v pátek 4. května dopoledne pro své vrstevníky ze základních škol a v šest večer pro veřejnost.

Kontroverzní Zlomatka

Lidský provokativní příběh Zlomatka nadchl obecenstvo při slavnostní premiéře, kterou herci odehráli poslední dubnový pátek v režii Václava Veselého.

Hostující Iva Pilcerová v roli matky a její homosexuální syn v podání Tomáše Vindušky na jevišti doslova excelovali svými výkony v nejednoduchých hereckých situacích.

Ve hře jim sekundovali rovněž herecky uveřitelní Pavel Kubelka a Tereza Tahadlová. Představení si nenechte ujít také v repríze, tak trochu symbolicky v předvečer Dne matek, tedy v sobotu 12. května v 19 hodin na Malé scéně Tylova divadla.

Central Park West na cestách

Výtečná konverzační komedie Woodyho Allena Central Park West se po třetím uvedení v Kutné Hoře vydává na zájezdová představení.

V sobotu 5. května ji uvidí diváci v Golčově Jeníkově. V pátek 11. května pak potěší publikum ve Zruči nad Sázavou.

Další představení jsou v jednání pro podzimní sezonu, kdy se na program v období adventu vrátí i vánoční komedie Když se zhasne. Central Park West bude i součástí programu 19. TyjátrFestu, který se uskuteční od 23. do 26. srpna na kutnohorském předměstí Kaňk.

Nejen divadlo, ale také film

Mladí herci zaznamenali úspěch také v oblasti filmové tvorby.

Poslední dubnovou sobotu se vrátili z krajské přehlídky filmové tvorby Český videosalon.

Tvůrci a představitelé hlavních rolí osobně převzali ocenění za nejnovější počin - snímek Max. Ten vznikl o loňských prázdninách v rámci hereckého a filmového kempu, podobně jako předtím dřívější filmy, z nihž nejvíce rezonuje Dívka s knihou, oceněná na mezinárodním filmovém festivalu UNICA v německém Dortmundu.

Prázdniny neznamenají volno

V červnu se sice uzavřou dveře školy, ale pro tu hereckou to znamená pouze přesun z divadla ven. "Ještě v červnu nabídneme školní představení, odehrajeme pohádku v rámci oslav v Hlízově a pak nás čeká letní soustředění v kaňkovské Mozaice, kde se v rámci hereckého a filmového kempu pustíme do dalšího příběhu pro stříbrné plátno," odhaluje plány Václav Veselý, zakladatel Tylovy herecké školy a šéf Divadla za oponou.

Jeho herce bude možné opět vidět také při pravidelných prázdninových produkcích. Tajemné kutnohorské pověsti ožívají i Pohádková Kačina dostanou letos nové příběhy i aranžmá.

Podzim ve znamení novinek

Tvůrčí vyhlídky sahají nejen do druhé poloviny letošního roku, ale i do toho příštího.

"Dramaturgický plán počítá nejméně s pěti novými hrami, které chceme nastudovat a připravit pro uvedení před publikem," nastínil Václav Veselý a byl konkrétnější:

"Podzim bude ve znamení komunálních voleb. Rozhodli jsme se pro hru Zase ti tupitelé, abychom to napínavé období při rozhodování občanů o složení radnic trochu odlehčili."

V jednotlivých tvůrčích skupinách začínají působit i režijní debutanti, kteří se svými hereckými svěřenci již nyní připravují několik novinek. Půjde o autorské hry Závisláci a Mimozemšťan a inscenace více či méně známých autorů - Bůh masakru, Dokonalá svatba nebo Uděláte mně to znovu?

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Výstava na Hrádku se pro velký zájem prodlužujeNelegální migrant se pěšky pohyboval po dálnici D1 poblíž Divišova, Kácova, Českého Šternberku...Výjezdy profesionálních i dobrovolných hasičů našeho regionu v období od 10. do 15. 1. 2019Jedinečné taneční nabízejí výuku a radost z tance pro děti s handicapem
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM