Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 20. ledna 2019
logo

Nová podoba vsypové loučky na čáslavském hřbitově

Nová podoba vsypové loučky na čáslavském hřbitově
Foto: zak
 
Publikováno: 5.2.2018 v 13:00
Rubrika: Čáslav

Čáslavské městské pohřebiště prochází v poslední době sice postupnou, zato však poměrně komplexní změnou. Jedním z bodů, které v této souvislosti mohou majitelé, resp. nájemci hrobových míst pozorovat, je označení každého takového místa jednoznačným identifikačním štítkem, který umožní snadnější komunikaci nájemce se správcem hřbitova i naopak. Důkladná evidence je zpracovávána také na městském úřadu v Čáslavi, kde se o tuto problematiku starají. Samozřejmostí je také soustavná péče o zde rostoucí zeleň a celkovou úpravu areálu pohřebiště.

V několika posledních týdnech zde došlo také k další - tentokrát poněkud zřetelnější - úpravě, která se dotkla prostoru tak zvané vsypové loučky, jež se nachází poblíž hlavního vchodu do areálu v sousedství smuteční síně. O vzniku nové podoby zmiňovaného místa hovořil autor návrhu, pan František Tesař, který zdůraznil, že se jednalo o dlouhodobější záměr, přičemž první impulz přišel již v době rekonstrukce objektu kolumbária před několika lety.

"Před realizací tohoto záměru byla vsypová loučka označena jen deskou, položenou na jejím okraji. Nyní jsou zde umístěny tři kamenné desky ve výši běžného hrobového místa a je zde zřízen také odpovídající prostor například pro položení květin, či dokonce jejich umístění do nainstalovaných váz."

Součástí vsypové loučky je nově také centrální objekt - rovněž z dílny výtvarníka Františka Tesaře.

"Plastiku jsem vytvořil na kruhové základně, z níž je vztyčen kámen, jenž je z jedné strany leštěný, a ostatní strany jsou štípané. Kámen je proříznutý a v něm je mírně šikmo vsazen nerezový paprsek, který nazývám Paprsek rozloučení. Jedná se vlastně o centrální součást celého piedestalu, avšak natočenou tak, že se při různých úhlech pohledu charakter toho paprsku i celé plastiky mění. Jde o dominantní prvek, který má charakter jednoho vpichu vsypové loučky," prozradil pan Tesař, který zároveň zdůraznil, že místo, na němž je plastika umístěna, nikdy nebylo využito pro vsyp. Jedná se o místo, kde v minulosti rostl dnes již odstraněný strom.

Ani nově dokončenou částí úpravy proměna čáslavského hřbitova ještě zdaleka nekončí. Nyní má v dohledné době přijít na řadu rekonstrukce dalšího objektu kolumbária, které nejenže projde opravou své stávající části, ale jeho dostavba přinese i tolik potřebné a očekávané navýšení počtu míst k uložení uren.

Autor článku: zak
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM