Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 18. dubna 2024
logo

Kutnohořan Michal Pavlík si doběhl pro kvalifikaci na extrémně obtížné závody v USA

Kutnohořan Michal Pavlík si doběhl pro kvalifikaci na extrémně obtížné závody v USA
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 3.7.2015 v 16:00, Aktualizováno: 29.6.2015 v 6:00
Rubrika: Sport

Pětadvacetiletý KUTNOHORÁK MICHAL PAVLÍK ukázal, že když se tvrdě maká, lze dosáhnout velkých cílů. V závodech Spartan race ve slovenské Nitře se o minulém víkendu kvalifikoval na mistrovství světa 2015, které se poběží 3. října v USA. S tvrdým tréninkem po vedením trenérky Veroniky Muchové začal 1. prosince 2014. „Snažím se ve všední dny trénovat dvakrát denně. Jsem buď v tělocvičně, nebo běhám. O víkendech relaxuji nebo hraji fotbal,“ nastínil své tréninky.

První závod tohoto typu absolvoval loni v září v Bořeticích. „Parta nadšenců z regionu mě vzala mezi sebe, běželi jsme pro radost a nějak mě to chytlo. Řekl jsem si, že je to sport přímo pro mě,“ řekl Pavlík. Spartan race jsou extrémní překážkové závody v náročném terénu a po celém světě je běhá každý závod tisíce lidí. V květnu v Liberci jich běželo šest a půl tisíce lidí a Michal Pavlík skončil v elitní kategorii na sedmnáctém místě. To je jeho aktuální maximum. Každý musí zdolat nejrůznější překážky – vodní příkopy, ručkování na tyči, šplh na laně, plavání, plazení pod ostnatým drátem, tahání těžkých pytlů, obracení pneumatik, horolezeckou stěnu a mnoho dalších. Pokud překážku běžec nezvládne, dělá třicet angličáků. „A to člověka zdrží,“ usmíval se Pavlík. Ten jich dělal na posledním závodě v Nitře 60, přesto si doběhl pro 26. místo v elitní kategorii a vysněnou kvalifikační minci do USA.

V centrální Evropě se běhají tři typy závodů. První nese název Sprint (min. 5 km a min. 15 překážek), náročnější je Super (min. 13 km a min. 21 překážek) a nejtvrdší je Beast (min. 20 km a min. 26 překážek). „Většinou se však běhá mnohem více kilometrů a mnohem více překážek,“ vysvětloval Pavlík a upozornil: „Žádný závodník dopředu nezná délku trati, počet překážek ani jejich rozmístění. V tom má závod své velké kouzlo. Musíte být připraveni komplexně vlastně na cokoliv.“ Sám v tomto roce absolvoval čtyři sprinty a tři z nich v elitní kategorii.

„Přes léto běžím v zahraničí dva závody typu Super a pak už mě na začátku září čeká v Tatranské Lomnici první Beast, který bude finální prověrkou před mistrovstvím světa,“ prozradil Pavlík. Cesta do USA musí být i finančně náročná. „Je to tak, rozpočet není malý a sháním finanční podporu. Jsem rád za cokoliv a moc děkuji těm, co mi už na cestu přispěli,“ dodal kutnohorský běžec.

 

Autor článku: Redakce OK
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM