V minulém týdnu jsme do naší redakce dostali následující materiál KRISTÝNY NEUHAUSEROVÉ z ČSOP Zelená Čáslav:
Začátkem roku 2014 se obyvatelé ulice Jetelová dozvěděli o plánování dalšího rozšíření sádek. Kvůli jejich výstavbě bude nutné porazit lipové stromořadí. (…) Pan Vobořil, který zastupuje město na Odboru ochrany přírody, prohlásil, že starosta o takových věcech nerozhoduje a rozhodnutí je pouze v jeho kompetenci a on nevidí důvod, proč by se lípy neměly pokácet. Občanům bylo doporučeno založit spolek, aby mohli být plnohodnotným členem řízení. Proto tedy několik lidí založilo ZO ČSOP Zelená Čáslav a přihlásilo se jako člen řízení. Zároveň na doporučení zkušenějších ochránců přírody jsem oslovila i Českou inspekci životního prostředí, kterou jsem obeznámila se záměrem skácení celého stromořadí. Inspekce provedla šetření, kladně posoudila zdravotní stav stromořadí a jeho funkční i krajinotvorný význam a oslovila odbor města s žádostí o účast v řízení. Jedna z členek naší organizace také stromy nafotila a zaslala do soutěže Alej roku, kde jeden ze stromů vyhrál titul Lípa hrdinka. Na podzim roku 2015 pak někdo (MP nezjistila totožnost) pokácel 3 lípy ve stromořadí bez povolení a narušil tak jeho kompaktnost. Jako důvod byla uvedena výstavba kanalizační jímky (…) Čáslavská organizace rybářů se pak pokusila o navázání kontaktu s organizací Zelená Čáslav (resp. se mnou, poměrně hrubým dopisem zaslaným na mou soukromou adresu), kde navrhla termín a místo schůzky. Vzhledem k tomu, že se navrhovaný termín nehodil, jsem znovu oslovila rybáře s novým termínem, žádná odpověď už nepřišla. Koncem r. 2015 rybářský svaz požádal o pokácení celé lipové aleje a MěÚ na jaře 2016 povolení vydal s několika podmínkami. Proti tomu se ZO Zelená Čáslav řádně odvolala na krajský úřad. Ten rozhodnutí čáslavského odboru zamítl. Město na podzim 2016 opět potvrdilo původní rozhodnutí k skácení všech zbylých 17 lip srdčitých. Proti tomu jsme se opět odvolali. Bohužel tentokrát byl výrok kraje opačný (…) Dne 5. 3. 2017 došlo k vykácení 15 kusů lip (viz foto). Sdružení tím prohrálo boj o záchranu 70letého stromořadí. (…) Vždycky jsem si myslela a věřila tomu, že město má hájit životní pohodu svých obyvatel proti zájmu jednotlivců nebo skupin, ale v Čáslavi to bohužel asi neplatí (tedy alespoň pokud nejde o fotbal, hokej, nákupní centrum nebo komunikace).
Požádali jsme i další zainteresované osoby a instituce, aby nám poskytly vyjádření:
ING. JAROMÍR STRNAD, starosta Čáslavi: "Velice si vážím zájmu místních obyvatel o osud stromů, které rostou v jejich okolí. Rozumím jejich citovému poutu ke každému z nich, ale na druhou stranu je také pravdou, že vývoj každé společnosti s sebou nese různé proměny. Určitě nesouhlasím s bezmyšlenkovitým ničením životního prostředí a pokud je to možné, jsem i proti kácení stromů. Byl-li však pozemek určen k výstavbě nových sádek, patrně by nebylo možné zde stromy ponechat. Každopádně je ale třeba konstatovat, že právo rozhodovat v této věci nemá ani starosta města a ani jiní členové městské samosprávy. Jediným příslušným orgánem je v této věci odbor životního prostředí, který je pověřen výkonem státní správy v přenesené působnosti. Jen jeho pracovníci jsou oprávněni povolit nebo zakázat kácení stromů. Podle mých informací rozhodnutí magistra Vobořila potvrdili také pracovníci krajského úřadu, kteří celou věc přezkoumali."
K tématu se proto znovu vyjádřil také zmiňovaný odpovědný pracovník odboru životního prostředí čáslavského městského úřadu, magistr Petr Vobořil:
"Jako úředník, který ve městě rozhoduje o povolování kácení stromů, jsem se k věci už před delší dobou vyjadřoval v Čáslavských novinách, ještě v době, kdy se odpůrkyně kácení pokoušely ovlivnit rozhodování kroky (články, petice, inspekce), které nemohly mít na tehdy ještě ani nezapočaté řízení žádný vliv. Později si založily spolek, který se zúčastnil celého řízení, které nakonec po řadě měsíců skončilo potvrzením našeho povolení kácení krajským úřadem. Mám za to, že hlavní příčinou tohoto zakončení celého případu je to, že spolek Zelená Čáslav nikdy nepředložil proti kácení jiné než iracionální námitky. Sám určitě z podobného kácení žádnou radost nemám, ale každou podobnou žádost je nutné věcně posoudit. Skutečností je, že většina lip byla ve špatném zdravotním stavu, jak bylo zjevné i bez znaleckého posudku, který rybáři předložili. Lípy proto neměly z hlediska ochrany přírody podstatnější význam a nestály za žádnou zvláštní ochranu. Vlastníkem pozemku navrhované využití pozemku - rozšíření stávajících sádek pod rybníkem Homolkou - bylo navíc přípustné a pochopitelné.
Bohužel opakovaně se setkávám s jevem, který bych nazval lipovým fetišismem. Například v době, kdy se mohl zmíněný spolek účastnit řízení, povoloval jsem v blízkém okolí lip pokácení 13 bříz a 18 jehličnanů; nikoho to nepálilo a spolek o ochranu těchto stromů neprojevil zájem. Každý samozřejmě můžeme mít svůj vkus a různě silný vztah k různým stromům, ale z hlediska ochrany přírody lípy nemají větší hodnotu než druhy jiné. Nemístná mi přijde závěrečná poznámka, napadající zřejmě vedení města, přitom z vyjádření spolku je zřejmé, že dobře vědí, že starosta na rozhodování o osudu lip v Jetelové ulici neměl žádný vliv.
A když jsme u obyvatel města; kdo se o lípy zajímal předtím, než rybáři začali plánovat výstavbu sádek a kolik lidí vůbec přijde do této okrajové části města? A místní rybářská organizace je asi největší zájmová organizace ve městě vůbec a zastupuje pravděpodobně daleko větší skupinu obyvatel než odpůrci kácení. Při budování něčeho nového je vždy zničeno něco starého; na místě skácených lip přitom nebude nový kus betonu, ale zařízení pro chov jiných živých tvorů, což mi nepřipadá jako špatný konec celého příběhu. Myslím, že Čáslav určitě touto změnou neutrpí a zeleně a stromů je v našem městě pořád dost."
O vysvětlení současné situace jsme požádali také inženýra Martina Borovského z čáslavské místní organizace Českého rybářského svazu.
"Celá situace se táhne od roku 2015. My jsme již v té době dokládali dendrologický posudek od nezávislého specialisty, kde je napsáno, že ty lípy nemají například ani žádný speciální kořenový systém, jak se uvádí. Právě naopak - zmiňované lípy byly vysázeny velmi blízko u sebe, takže si výrazně konkurovaly, což nepřispívalo jejich kvalitě. Po odvolání Zelené Čáslavi se vše znovu projednávalo a minulý týden nám přišlo rozhodnutí z krajského úřadu o tom, že to kácení je správná cesta.
Proč tedy vlastně byly lípy odstraněny? V současné době soutěžíme projekt na výstavbu dalšího objektu naší organizace právě na tomto pozemku, kde bude sklad na nářadí a další materiál. Na jeho další části mají vzniknout dvě menší a jedna velká sádka. Již v průběhu této modernizace by nebylo možné, aby lípy neutrpěly poškození a hrozilo by také nebezpečí jak pro rybáře, tak i pro ostatní, kteří tudy procházejí," vysvětlil inženýr Borovský, který doplnil i další informace: "Rozhodnutí o povolení kácení bylo podmíněno tím, že v průběhu roku vysázíme 30 nových mladých stromů a 70 keřů, což stanovil magistr Vobořil. S vysazováním nemáme samozřejmě sebemenší problém. Chceme, aby i naše děti viděly, že nejen kácíme, ale hlavně vysazujeme. Vezmeme proto děti z našeho rybářského kroužku a spolu s nimi stromy vysadíme. Bylo určeno, že se jedná hlavně o lokalitu na Hrádku. Mimo to samozřejmě nechceme, aby i prostor budoucích sádek zůstal bez úprav. Chceme, aby to místo bylo hezky upravené, počítáme s výsadbou keřů i dřevin - budeme patrně volit spíše jehličnaté stromy," uzavřel inženýr Martin Borovský.
Zatím žádný komentář.