Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 18. června 2019
logo

Zdeněk Sejček oslavil devadesáté narozeniny vernisáží v Dusíkově divadle

Zdeněk Sejček oslavil devadesáté narozeniny vernisáží v Dusíkově divadle
Foto: zak
 
Publikováno: 17.5.2016 v 13:00, Aktualizováno: 9.5.2016 v 9:00
Rubrika: Čáslav

Desítky gratulantů a zároveň účastníků vernisáže výstavy se sešly v úterý 3. května na Nové scéně Dusíkova divadla, aby se zde setkaly s malířem a oblíbeným bývalým profesorem místního gymnázia, panem Zdeňkem Sejčkem. Ten na pódiu oslavil svoje devadesáté narozeniny.

V úvodní části setkání vystoupil kromě starosty města, inženýra Jaromíra Strnada, také žák pana profesora Sejčka, který dnes sám vede k lásce k výtvarnému umění studenty gymnázia a pedagogické školy, magistr Josef Novák. Ten ve svém vystoupení v krátkosti vystihl rysy oslavencova díla i životní modrost, s níž se svého jubilea dožívá: "Tóny Železných hor jsou, jak víme, tak vábivé a podmanivé! Linie a barvy! Kompozice! Zorné pole! Zorané pole! Zelené pole! Hnědé pole! Žluté pole!

Závěrečnou kaskádou jsem popsal malířský vývoj Zdeňka Sejčka. Pozorujeme, že autor se k tomu hlásí, že paleta se postupně projasňuje. Barevnost se mění od zemitých těžkých tónů (ó, každé mládí je závažné) k radostné barevnosti dnešní (začíná tušit, o co jde). Oč tedy jde? Panu profesoru Sejčkovi jde o to být a něco dělat. Udělal toho opravdu hodně a stále něco dělá - píše, kreslí, maluje, přijímá návštěvy, vypráví... Fenomén kraje. Dnes už by to chtělo pamětní síň. To navrhuji. Část sbírky by nakoupilo město, část by třeba malíř věnoval. A ještě by vytvořil scénář a dohlédl na instalaci. Věřím, že pana profesora Sejčka všichni docela dobře známe a známe i jeho výtvarné dílo, takže výčet reálií, tedy toho všeho, čím se zabýval a zabývá, bych si nyní odpustil. A kdo by je potřeboval znát, třeba na diplomku, tak si pak zajde do pamětní síně," vyjádřil svůj vztah k profesoru Sejčkovi a obdiv k jeho tvorbě Josef Novák.

Sám malíř se v další části vernisáže s jistou dávkou nadsázky přiznal k jakési životní schizofrenii, když svůj čas musel dělit mezi rodinu, školu, malování a částečně i psaní. Je ale vidět, že se vše podařilo skloubit opravdu jedinečným způsobem.

Dílo pana profesora Zdeňka Sejčka bude ve vestibulu Dusíkova divadla k vidění až do 24. června.

Autor článku: zak
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Jubilejní XV. ročník Sportovního dne s koňmi na Ranči Dalu KozohlodyDenemark i letos připravuje letní slunovrat a bubnování u menhirů v Kutné HořeŠtěstí přeje připraveným aneb ČTYŘNÁSOBNÉ ŠTĚSTÍ pro kutnohorskou Masaryčku…Na dokončení rekonstrukce parku pod Vlašským dvorem si ještě počkáme
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM