Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je sobota, 22. února 2020
logo

Zážitky na celý život přináší milovníkům hudby letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora

Zážitky na celý život přináší milovníkům hudby letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Kutná Hora
Foto: Ing. Alena Turková
 
Publikováno: 5.6.2018 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora s pořadovým číslem XI má za sebou úvodní koncerty, zahájen byl  2. 6., již tradičně ho připravuje agentura Lotos pod záštitou Livie Klausové a Města Kutné Hory, ředitelkou festivalu je Alena Turková, uměleckým ředitelem violoncellista Jiří Bárta.

Nadšené přijetí výkonů špičkových interpretů provázelo vystoupení  v kapli Božího těla (Pavel Steidl – kytara, Corinne Chapelle, Matouš Pěruška – housle, Karel Untermüller – viola, Jiří Bárta – cello), stejně jako v Knížecím domě (sálu ZUŠ) - Corinne Chapelle, Jiří Bárta, Lukáš Vondráček – piano či v chrámu sv. Barbory (Lukáš Vondráček, Corinne Chapelee, Matouš Pěruška, Karel Untermüller, Jiří Bárta), v němž dnes další zážitky posluchačům přinášejí Konstantin Lifschitz, Lukáš Vondráček, Jiří Bárta.

My si teď přiblížíme zbývající program festivalu, který nabízí doslova perly a celoživotní zážitky:

KONCERT 6. 6. STŘEDA KOSTEL SV. JANA NEPOMUCKÉHO  od 19.00 Kontrasty Bély Bartóka. Dramaturg a ředitel festivalu violoncellista Jiří Bárta, si pozval svoje přátele, hudebníky, jichž si váží či je potkal na svých cestách světem a na místě dostudovávají programy koncertů, koncert pro klarinet, housle a klavír uslyšíme v podání klarinetisty Michela Raisona, houslisty Matouše Pěrušky a klavíristy Konstantina Lifschitze.

Pak zazní skladba současného autora Jakova Jakouleva, který by se měl i osobně zúčastnit a Konstantin Lifschitz zahraje jeho Carousel pro klavír.

PO PŘESTÁVCE JIŘÍ BÁRTA A KLAVÍRISTKA TEREZIE FIALOVÁ (VIZ FOTO) UVEDOU SKLADBU MARTINA SMOLKY, KTERÁ BYLA NAPSÁNA PRO NÁŠ FESTIVAL A BUDE UVEDENA V PREMIÉŘE. NAZVAL JI SMUTEK UTEK. A BUDE U TOHO SÁM AUTOR A TAKÉ ČESKÁ TELEVIZE.

A na závěr zazní Trio pro klarinet, violoncello a klavír a moll, op. 1144 v interpretaci Michela Raisona, Lukše Poláka a Konstantina Lifschitze.

7. KONCERT  6. 6.  V KOSTELE SV. JANA NEPOMUCKÉHO  od 22.00: V pozdních nočních hodinách od 10.00 se představí Gabriela Vermelho, která působí v  oblasti klasické hudby, chansonu, jazzu a rockové alternativy.

Je primáriem smyčcového kvarteta Gadrew Way, v roce 2013 založila hudební skupinu GaRe, s níž  se věnuje pouze autorské hudbě. Vystupuje sólově i s předními umělci současné hudební generace. Je držitelkou ceny divadelních kritiků Alfreda Radoka v kategorii Talent roku 2005.)

Na festivalu Jiří Bárta pravidelně dělá výlety do nadžánrových vod a tento program je právě to, co festival ozvláštňuje. Je vskutku nač se těšit.

Veškeré informace o festivalu, včetně podrobného programu, portrétů účinkujících a možnosti objednávky vstupenek na  www.mfkh.cz

8. KONCERT 7. 6. V CHRÁMU SV. BARBORY od 19.30: Láska básníkova. Robert Shumann – Dichterliebe, písňový cyklus na texty Heinricha Heineho pro hlas a klavír, op. 48.

Novými zahraničním jménem bude barytonista Rafael Fingerlos. Schumann psal svůj cyklus na poezii velkého německého romantika Heinricha Heineho (1797-1856), s nímž bytostně souzněl. 

Vzniklo mistrovské dílo, kde se hudba a verše spojují v dokonalý celek. Doprovodí ho Konstantin Lifschitz a po přestávce Konstantin předvede svoji virtuozitu v Sonátě č. 20 A dur pro klavír Franze Schuberta.

9. KONCERT 8. 6. V KAPLI BOŽÍHO TĚLA  od 19:30. Tento prostor mají velmi rádi muzikanti i posluchači. Je tam úžasná akustika i atmosféra.

Pro pátek 8.6. sem Jiří Bárta naordinoval velmi zajímavý koncert nazvaný Malinconia. Inspirací mu byla  2. věta Sonáty č. 2 a moll  Eugéna Ysaÿeho, kterou věnoval francouzskému virtuózovi Thibautovi.

Večer nám ale zpestří i hudba Arthura Honeggera a na závěr zazní Zjasněná noc , op. 4 , což  je Smyčcový sextet v provedení houslistů Romana Patočky, Matouše Pěrušky, viloistů Karla Untermüllera a Ondřeje Martinovského a violoncelistů, mladičké talentované Kristiny Vocetkové a Lukáše Poláka. 

10. KONCERT V KOSTELE sv. JANA NEPOMUCKÉHO v  sobotu 9. června: Od 15:00 v kostele sv. Jana Nepomuckého zazní Schubertova Die Winterreise, D.911 – cyklus písní na básně Wilhelma Müllera. 

Franz Schubert za svůj krátký život napsal okolo 600 písní s doprovodem klavíru a ty za téměř 200 let své existence nic neztratily z umělecké hodnoty svého sdělení. Předvedení se ujme barytonista Rafael Fingerlos a rakouský klavírista Sasha el Mouissi.

11. KONCERT – ZÁVĚREČNÝ , ALE NE POSLEDNÍ,  BUDE V CHRÁMU SV. BARBORY 9. 6. od 19:30. OSM  - Jiří Bárta nazval tento večer a zazní 2 překrásné oktety – Schubertův oktet F dur pro klarinet, fagot, lesní roh, dvoje housle, violu, violoncello a kontrabas a Oktet Maxe Brucha B dur pro smyčce.Zde se nám představí festivalová hudební elita:Michel Raison – klarinet, fagotista Jan Hudeček, hornista Mikuláš Koska, houslisté Matouš Pěruška, Martina Bačová, Roman Patočka, Petr Zdvihal, violisté Karel Untermüller a Ondřej Martinovský, violoncellisté Jiří Bárta a Lukáš Polák a kontrabasista Tomáš Vybíral.

12. KONCERT NENÍ ZÁVĚREČNÝ, ALE NAZÝVÁME HO POFESTIVALOVÝM POSTLUDIUM. Je to pro posluchače taková třešinka na dortu, něco navíc, protože se hudebníci i posluchači nechtějí s festivalovým hudebním maratonem rozloučit. Je to již tradice.

Letos  jsme vybrali kostel Zvěstování panny Marie v Bohdanči u Kutné Hora a 10. 6. od 15.00 se rozloučíme s festivalem Koncertním triem pro klarinet, lesní roh a fagot Bernharda Henrika Crusella  (Michel Raison, Jan Hudeček a Mikuláš Koska – lesní roh).

Poslední tečkou bude Divertimento Es dur pro housle, violu a violoncello s Romanem Patočkou, Karlem Untermüllerem a Jiřím Bártou.

Autor článku: Vydavatelství a agentura Lotos, spol.s r.o., Ing.
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
 
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM