Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 6. července 2020
logo

Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna!

Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna!
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 7.7.2018, Aktualizováno: 4.7.2018 v 14:00
Rubrika: Kultura

FELIX JENEWEIN (1857 – 1905), významný kutnohorský rodák, studoval malířství v Praze v letech 1873 - 1879 na pražské akademii u Jana Swertse, v letech 1879 - 1880 u profesora Josefa Trenkwalda ve Vídni.

Jenewein, malíř figurálních historických a náboženských výjevů, příslušník, tzv. generace Národního divadla, navazoval svou vypjatou náboženskou malbou na příklad prerafaelistů a nazarénů.

V roce 1941 paní Marie Jeneweinová, vdova po Jeneweinovi, odkázala Jeneweinovu uměleckou pozůstalost městu Kutné Hoře. Jí vděčí Kutná Hora za to, že se vedle Národní galerie v Praze stala vlastníkem velice kvalitního souboru téměř 200 Jeneweinových prací obsahujícího ranné kresby, ale i studie, včetně některých definitiv z vrcholného období autorovy tvorby, tj. kolem roku 1900.

Patří mezi ně například studie k Dopoledni Velkého pátku (1894), část cyklu Jidáš Iškariotský (1897), a část cyklu Mor (1900), studie ke Stěhování Židů (1904), kresby pro nástěnné malby v kostele U sv.rodiny ve Vídni-Ottakringu a mnoho dalších.

Hlavní a nejvýznamnější částí uměleckých sbírek města je právě Jeneweinova sbírka, jež svým charakterem představuje z umělecko-historického pohledu velmi cenný soubor.

Z hlediska početnosti předčí dokonce i reprezentativní celek Jeneweinových prací Národní galerie v Praze. Již jsme uvykli tomu, že „něco z Jeneweina“ vystavuje GFJ každoročně, ale to neznamená, že nás dílo slavného kutnohorského malíře zanechává lhostejnými – naopak, má stále co říci: Jako, ohlédnutí v čase i připomínka k současným dnům.

FotogalerieVýstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna!
Autor článku: Vítězslav Hospes, autor fotogalerie: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM