Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 20. března 2019
logo

Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna!

Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna!
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 7.7.2018, Aktualizováno: 4.7.2018 v 14:00
Rubrika: Kultura

FELIX JENEWEIN (1857 – 1905), významný kutnohorský rodák, studoval malířství v Praze v letech 1873 - 1879 na pražské akademii u Jana Swertse, v letech 1879 - 1880 u profesora Josefa Trenkwalda ve Vídni.

Jenewein, malíř figurálních historických a náboženských výjevů, příslušník, tzv. generace Národního divadla, navazoval svou vypjatou náboženskou malbou na příklad prerafaelistů a nazarénů.

V roce 1941 paní Marie Jeneweinová, vdova po Jeneweinovi, odkázala Jeneweinovu uměleckou pozůstalost městu Kutné Hoře. Jí vděčí Kutná Hora za to, že se vedle Národní galerie v Praze stala vlastníkem velice kvalitního souboru téměř 200 Jeneweinových prací obsahujícího ranné kresby, ale i studie, včetně některých definitiv z vrcholného období autorovy tvorby, tj. kolem roku 1900.

Patří mezi ně například studie k Dopoledni Velkého pátku (1894), část cyklu Jidáš Iškariotský (1897), a část cyklu Mor (1900), studie ke Stěhování Židů (1904), kresby pro nástěnné malby v kostele U sv.rodiny ve Vídni-Ottakringu a mnoho dalších.

Hlavní a nejvýznamnější částí uměleckých sbírek města je právě Jeneweinova sbírka, jež svým charakterem představuje z umělecko-historického pohledu velmi cenný soubor.

Z hlediska početnosti předčí dokonce i reprezentativní celek Jeneweinových prací Národní galerie v Praze. Již jsme uvykli tomu, že „něco z Jeneweina“ vystavuje GFJ každoročně, ale to neznamená, že nás dílo slavného kutnohorského malíře zanechává lhostejnými – naopak, má stále co říci: Jako, ohlédnutí v čase i připomínka k současným dnům.

FotogalerieVýstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna! Výstava díla Felixe Jeneweina bude v kutnohorském Sankturinovském domě do 26. srpna!
Autor článku: Vítězslav Hospes, autor fotogalerie: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Čáslavští četníci v dobách, kdy byla Čáslav okresním městemOblastního kola soutěže recitátorů se zúčastnilo zhruba 120 dětíZahájení výstavní sezóny v GASK Kutná Hora, sobota 23. 3. (vstup zdarma)Výjezdy hasičů našeho regionu v období od 7. – 13. 3. 2019, značnou roli hrál silný vítr
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM