Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pátek, 14. srpna 2020
logo

Výročí úmrtí rodáka a „žabaře“ Zdeňka Špinara si v srpnu připomínají v Čáslavi nejen fandové paleontologie

Výročí úmrtí rodáka a „žabaře“ Zdeňka Špinara si v srpnu připomínají v Čáslavi nejen fandové paleontologie
Foto: Ing. Vladimír Havlíček
 
Publikováno: 29.8.2018 v 8:00
Rubrika: Čáslav

Prof. RNDr. Zdeněk Vlastimil Špinar, CSc. se narodil 4. dubna 1916 v Čáslavi a zemřel 14. srpna 1995 v Prysku u České Kamenice. Byl významným českým paleontologem, proslavil se především jako specialista na fosilní obojživelníky, zejména žáby. Paleontologii obojživelníků a jejich evoluci věnoval celý profesní život.

Na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze vychoval několik generací paleontologů se zaměřením nejen na obratlovce, ale i bezobratlé. Spolupracoval s Josefem Augustou a především s akademickým malířem Zdeňkem Burianem. Jejich obrazy dinosaurů a brontosaurů si ze školních lavic pamatujeme snad všichni.

Napsal řadu knih populárně vědeckého zaměření a několik objemných vysokoškolských učebnic. Přispíval do odborných časopisů celého světa. Celý život zůstal čáslavským patriotem a na své rodiště byl náležitě hrdý. Rád se vracel na abiturentské srazy čáslavského gymnázia, které absolvoval před válkou.

Jeho rodný dům v Pražské ulici byl zbourán začátkem sedmdesátých let, stával zhruba naproti dnešní restaurace Bílá růže. Celý život byl vyznavačem skautingu, toto hnutí formovalo jeho postoje, především vlastenectví.

ZDENĚK ŠPINAR BYL CELOSVĚTOVĚ UZNÁVANÝM ODBORNÍKEM VE SVÉM OBORU A NIKDY „NENECHAL DOPUSTIT“ NA SVÉ RODNÉ MĚSTO ČÁSLAV. V Čáslavi, ovšem kromě odborné veřejnosti, upadl v zapomnění. Napravme to a vzpomeňme na nejznámnějšího českého „žabaře“ z Čáslavi!

FotogalerieVýročí úmrtí rodáka a „žabaře“ Zdeňka Špinara si v srpnu připomínají v Čáslavi nejen fandové paleontologieVýročí úmrtí rodáka a „žabaře“ Zdeňka Špinara si v srpnu připomínají v Čáslavi nejen fandové paleontologieVýročí úmrtí rodáka a „žabaře“ Zdeňka Špinara si v srpnu připomínají v Čáslavi nejen fandové paleontologieVýročí úmrtí rodáka a „žabaře“ Zdeňka Špinara si v srpnu připomínají v Čáslavi nejen fandové paleontologieVýročí úmrtí rodáka a „žabaře“ Zdeňka Špinara si v srpnu připomínají v Čáslavi nejen fandové paleontologieVýročí úmrtí rodáka a „žabaře“ Zdeňka Špinara si v srpnu připomínají v Čáslavi nejen fandové paleontologie
Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček, autor fotogalerie: Ing. Vladimír Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM