Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 16. září 2019
logo

Vladimír Hučín je obdivovatelem generála Františka Moravce

Vladimír Hučín je obdivovatelem generála Františka Moravce
Foto: Ing. Vladimír Havlíček
 
Publikováno: 15.1.2019 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

 „Generál František Moravec z Čáslavi je můj vzor,“ prohlásil bývalý disident a odbojář Vladimír Hučín z Přerova. „Obdivuji jeho zásadovost, odhodlání a vlastenectví.“ Přiznal se k tomu při slavnostním křtu knihy Jaroslava Skopala o čáslavském rodákovi Františku Moravcovi, autorovi plánu atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. 

„My si pana Hučína a jeho práce velice vážíme,“ ohodnotila Hučínovu politickou a odbojovou činnost praneteř generála Moravce Marta Šenkapounová z Chotusic u Čáslavi (na snímku s Vladimírem Hučínem).

„Jeho účast na křtu knihy mě moc potěšila,“ přiznala se. A dále dodala: „To, co se mu dělo je neomluvitelné a nikdy jsem se s tím nesmířila. Je to hanba. Vláčeli ho po soudech a zostouzeli. A i když byl nakonec zproštěn všech obvinění, nikdo za to, jak je u nás obvyklé, nemůže.“ Paní Šenkapounová narážela na neveřejný proces z let 2002 – 2006, který byl pod tlakem příznivců zpřístupněn veřejnosti.

Hučín byl podezřelý z toho, že v 90. letech, kdy pracoval v BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl upozornit na jeho hrozbu. Avšak v roce 2006 byl zproštěn obžaloby ve všech sedmi bodech.

A kdo je vlastně Vladimír Hučín, obdivovatel čáslavského generála Moravce? Narodil se 25. května 1952 ve Zlíně. Vyučil se mechanikem, na střední školu nebyl přijat z důvodu narušování socialistické morálky. Při padesátém výročí založení KSČ byl zbit komunistickými funkcionáři pro svůj alternativní vzhled, tedy dlouhé vlasy a poté odsouzen za narušování slavnostní schůze k deseti měsícům nápravného opatření.

V dalších letech byl v zaměstnání pod dohledem StB. V roce 1973 pomocí termitu zničil velký transparent „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak“, zapálil stánek s propagandistickými tiskovinami a podílel se na útoku proti klubovně SSM. V letech 1972 – 1976 rozšiřoval letáky odsuzující vpád vojsk Varšavské smlouvy pomocí vodíkových balonů, ničil transparenty a vitríny oslavující KSČ, SSM a spojenectví se Sovětským svazem pomocí výbušnin vlastní výroby.

Poté byl odsouzen za nedovolené ozbrojování k devíti měsícům nepodmíněně plus dva a půl roku podmíněně. Roku 1983 pomocí výbuchu u vily Antonína Mikeše dekonspiroval tohoto dvojnásobného agenta STB a KGB. Útok byl proveden tak, že nebylo ohroženo zdraví či život. V dalším roce byl odsouzen ke dvěma a půl letům nepodmíněně.

Trest si odpykal v dnes již neexistující věznici Minkovice, morálně podporován organizací Amnesty International. Po propuštění byl odsouzen ke dvoum letům ochranného dohledu. Dále slzným plynem narušoval komunistické demonstrace a provedl sabotáž proti koloně sovětských okupačních vojsk.

V roce 1986 podepsal Chartu 77. Po listopadu 1989 byl poslancem v Přerově, soudcem z lidu a předsedou Občanské komise. V letech 1991 – 2001 byl členem BIS jako specialista na levicový extremismus. Opakovaně byl vyhodnocován jako jeden z nejlepších operativních důstojníků.

Postoupil do hodnosti kapitána. V letech 1998 – 2001 vyšetřoval dosud neobjasněné výbuchy na Přerovsku a Olomoucku. Na veřejnost začaly pronikat informace, že na výbuších měl sám podíl. Poté byl zatčen zásahovou jednotkou a téměř rok vazebně vězněn.

V roce 2006 byl zproštěn obžaloby a proces byl označen jako vykonstruovaný. Osobnost Vladimíra Hlučína není jednoduchá. Pro jedny je hrdina, pro druhé extrémista. A jaká je skutečnost? Tak na to si každý z nás musí odpovědět sám.

Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM