Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 23. dubna 2019
logo

Vítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opozice

NA USTAVUJÍCÍ ZASEDÁNÍ ZM TEPRVE ČEKÁME, ALE STAROSTOU PRAVDĚPODOBNĚ ZŮSTANE JOSEF VIKTORA (ANO), MÍSTOSTAROSTKOU BUDE SILVIE DOUŠOVÁ (STAN) A MÍSTOSTAROSTOU VÍT ŠNAJDR (PIRÁTI).

Vítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opozice
Foto: hos
 
Publikováno: 19.10.2018 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Není dost dobře možné, aby OBZORY KUTNOHORSKA alespoň stručně neinformovaly o poněkud  překvapivém vývoji situace po komunálních volbách. K dispozici máme zatím tiskové prohlášení ANO 2011, podepsané stávajícím starostou Josefem Viktorou, tiskové prohlášení tzv. „Trojlístku“ (sestaveného z Alternativy pro Vás, Pirátů a STAN – Šance pro KH) a vyjádření Tomáše Havlíčka, který stojí v čele kutnohorské ODS.

Dobře, pokusím se popsat situaci, jaká byla kolem poledne 19. října i s vědomím, že už jsem v Kutné Hoře zažil až neuvěřitelné povolební zvraty, oficiální informace, podané v pátek a jejich zneplatnění na narychlo svolané „tiskovce“ hned ráno v pondělí po víkendu (mnozí se na ty „šachy“ jistě pamatujete).

Na úvod snad bude nejlepší připomenout si, jak komunální volby (konané ve dnech 5. - 6. října 2018) v Kutné Hoře dopadly, s tím, že stranou ponecháváme „letákovou aféru“, jíž se právem cítilo poškozeno vítězné hnutí.

 Křesla v městském zastupitelstvu získalo 9 z 12 kandidujících stran a hnutí („vypadly“ SPD, ČSSD a Nezávislí s podporou TOP09), už vysoký počet devíti „úspěšných“ subjektů naznačil, že cesta k dohodě nebude lehká.  Volební účast byla 42,63%.

Nejvíc hlasů dostal exstarosta Martin Starý (Město PRO LIDI, 1725), mezi jednotlivci byli jeho kolegové  Václav Veselý (1622) a Kateřina Špalková (1333) i na 2. a 3. místě, 4. Tomáš Havlíček (ODS, 1321 hlasů) a 5. Josef Viktora (ANO 1268 hlasů).  

Nejúspěšnějším hnutím bylo právě Starého hnutí  Město PRO lidi se 17,5% všech hlasů, což představuje 5 míst v zastupitelstvu. Stejný počet křesel (tedy 5) určili voliči pro ANO (dali mu 14,92% hlasů), 4 zastupitelé jsou  z ODS (13,63%),  3 z kandidátky STAN- Šance (11,10%) a po dvou lidech mají v ZM Kutné Hory Alternativa pro Vás (8,09%), Česká pirátská strana (6,87%), KDU-ČSL (6,29%), Kutnohorská změna (6,03%) a KSČM (5,97%). 

Hned po volbách (zatímco ostatní „hráči“ o vedení města setrvávali v náznacích a byli tajemní jako hrad v Karpatech), potvrdil třetí v pořadí (ODS) ústy svého lídra Tomáše Havlíčka  trend, kterým bylo respektovat hlasy voličů a vytvořit koalici ze tří nejúspěšnějších subjektů.

Nyní uvádí, že poté, co mu byla nabídnuta pozice starosty a zároveň v jednání s tzv. „Trojlístkem“ potvrzeno, že Martin Starý pro zmíněný „Trojlístek“ není přijatelný v žádné uvolněné funkci, nabídku odmítl.

Citujeme z jeho slov na Facebooku: „Možná to mnohé překvapí, ale nenecháme se uplatit postem starosty za to, že budeme natáčet plachtu, kam vítr fouká."  Společné prohlášení Alternativy pro Vás, Pirátů a KDU-ČSL mimo jiné potvrzuje, že „Trojlístku“ velká koalice nebyla cizí, nicméně Martin Starý jakožto lídr Města PRO lidi by dle jeho představ mohl dosáhnout maximálně na neuvolněnou funkci členství v radě města (což vítěz voleb odmítl).

Pro dnešek můžeme zakončit TISKOVÝM PROHLÁŠENÍM (obdrželi jsme ho 19. 10. ve 12.29):

Politická uskupení ANO, STAN a Šance pro Kutnou Horu, Alternativa pro Vás, Piráti, KDU-ČSL a Kutnohorská změna, se sešly na společném jednání. Po vzájemných schůzkách jednotlivých vyjednávacích týmů mezi všemi zvolenými subjekty do zastupitelstva města došlo ke vzájemné shodě.

Konečným výsledkem je, že toto uskupení navrhne na ustavujícím zasedání Zastupitelstva města Kutná Hora na post starosty Ing. Josefa Viktoru a na posty místostarostů Mgr. Silvii Doušovou a Mgr. Víta Šnajdra.

Zároveň došlo k uzavření dohody na obsazení jednotlivých mandátů do Rady města K. Hory. Dále následují jednání na společném programovém prohlášení a koaliční dohodě. Smluvní strany staví své vztahy na vzájemné důvěře, respektu a politické spolupráci.

V Kutné Hoře dne 18. 10. 2018, Josef Viktora.

FotogalerieVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opoziceVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opoziceVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opoziceVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opoziceVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opoziceVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opoziceVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opoziceVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opoziceVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opoziceVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opoziceVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opoziceVítěz komunálních voleb v Kutné Hoře, hnutí Město PRO lidi, byl „odsunut“ do opozice
Autor článku: Na ustavujícím zasedání se nashledanou těší: hos, autor fotogalerie: Archiv OK
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM