Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 26. května 2019
logo

Vichřice Eberhard potrápila i středočeské hasiče

Vichřice Eberhard potrápila i středočeské hasiče
Foto: HZS
 
Publikováno: 12.3.2019 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

V souvislosti s výstrahou vydanou Českým hydrometeorologickým ústavem na silný vítr z neděle 10. na pondělí 11. 3. evidují středočeští hasiči k dnešní desáté hodině přes 470 výjezdů.  Hodinu před půlnocí řešili středočeští hasiči přibližně 130 událostí.

Na území Středočeského kraje se očekávala vyšší intenzita větru po 19. hodině. Z tohoto důvodu byla posílena noční směna na operačním a informačním středisku (KOPIS).

Standardně je plánována v minimálním stavu, vzhledem k vydané výstraze byl počet příslušníků navýšen na maximální stav. Obdobně byly posíleny všechny směny výjezdových hasičů, a to v návaznosti na opatření ke zvládnutí velkého množství mimořádných události, které vydalo Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Po 21. hodině zátěž ve Středočeském kraji kulminovala.

K maximálnímu početnímu stavu jedné směny (15 příslušníků) byli povoláni do mimořádného výkonu služby další dva operační důstojníci a jeden operační technik. Nad spolehlivostí technologií bděl specialista v oblasti KOPIS.

Příslušníci pracující na části operačního střediska, která je určena pro řízení hasičských jednotek, za jedinou noční směnu uskutečnili 4033 komunikací na telefonech a radiostanicích.

Konkrétně šlo o 619 relací v digitální radiové sítí, 2068 relací v analogové radiové síti a 1346 telefonických hovorů. Jde o mimořádný objem práce, protože za stejné časové období o týden dříve bylo uskutečněno pouze 118 komunikací.

Operační středisko řešilo s jednotkami požární ochrany za noční směnu od devatenácti do sedmi hodin 405 mimořádných událostí, to je dvacetinásobek průměrného počtu událostí za jednu směnu.

Nejvíce v okresech Benešov (86), Mladá Boleslav (69)  a Příbram (67). V OKRESE KUTNÁ HORA JICH BYLO 31, stejně jako v sousedním okrese Kolín.  U těchto událostí zasahovalo více než 500 hasičských jednotek s cca 700 vozidly.

Výraznou měrou se na odstraňování následků řádění vichřice Eberhard podílely dobrovolné jednotky, bez kterých by se takový objem záchranných prací zvládnout nedal. Na úrovni příjmu tísňového volání bylo v rámci celé České republiky vytvořeno 2660 mimořádných událostí.

Telefonní centrum tísňového volání HZS Středočeského kraje se na tomto množství podílelo 11 procenty. Příjem tísňových linek 112 a 150 zajišťovalo ve Středočeském kraji 5 operátorů, kteří za noc z neděle na pondělí odbavili celkem 394 hovorů.

Hasiči nejčastěji zasahovali u událostí v souvislosti s popadanými stromy přes pozemní komunikace nebo u takových případů, kdy byly stromy nebezpečně nakloněné nad domy nebo silnice, hrozil jejich pád a bylo nutné tuto situaci vyřešit, aby nedošlo k větším škodám.

Kromě stromů likvidovaly jednotky také utrhané nebo jinak poškozené plechy střech, které hrozily, že by mohly způsobit zranění nebo škody na majetku.

Autor článku: kpt. Ing. Jaroslav Gabriel, kpt. Ing. Radomír Stoš
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM