Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pátek, 29. května 2020
logo

Veřejné osvětlení Kutné Hory vyžaduje zásadní a rozsáhlou rekonstrukci

Veřejné osvětlení Kutné Hory vyžaduje zásadní a rozsáhlou rekonstrukci
Křižovatka u PodlipnýchFoto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 18.5.2016 v 7:00, Aktualizováno: 16.5.2016 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

MODERNIZACÍ VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ K SNÍŽENÍ ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI A ZVÝŠENÍ BEZPEČNOSTI

Technické služby Kutná Hora usilují již dlouhodobě o obnovu zastaralého veřejného osvětlení ve městě, které je poruchové a energeticky náročné. V současné době obhospodařují ve městě kolem tří tisíc světelných bodů. "V rámci revitalizace sídliště jsme nahradili původní osvětlení v Palachově ulici moderními LED svítidly. Výsledkem je čtyřicetiprocentní úspora energie za minulý rok a moderní LED svítidla s bílým světlem navíc přispívají k větší bezpečnosti a snížení kriminality v dané části města.

Dále jsme vyměnili světelné řízení křižovatky u Podlipných, kde byl nejstarší systém v ČR. Úspory v tomto případě dosahují 80 procent. Pokud dochází k nějakým opravám v ulicích, snažíme se s naší mateřskou organizací, Městem Kutná Hora, dohodnout i kompletní výměnu veřejného osvětlení. Tak budeme řešit například Pobřežní ulici a Bělocerkevskou, kde by měly být původní zdroje nahrazeny za ledkové," uvedl Jan Jäger, jednatel Technických služeb Kutná Hora s tím, že snahou je nastavit systém SMART CITY, čili chytrého města, kde by všechna nově převedená světla měla mít možnost řízení osvětlení – zesilování, ztmavování.

„Výhodou tohoto systému je i přehled o technickém stavu jednotlivých svítidel. Zavedení systému Smart city by přineslo výrazné energetické úspory i zlevnění údržby. Realizace tohoto projektu je ale velmi finančně náročná a město na ni v současné době s ohledem na jiné investice nemá prostředky. Jelikož v ČR dotace do veřejného osvětlení nejsou, nebo jen v omezeném rozsahu, nepůjde to jinak než se pokusit získat dotaci z evropských fondů," vysvětlil Jan Jäger a dodal, že hrubé předpokládané náklady na výměnu svítidel v Kutné Hoře včetně rozvaděčů a těch stožárů, které jsou v nejhorším stavu, spolu se zavedením jednoduchého řídicího systému, se pohybují zhruba kolem 80 milionů korun.

"Pokud bychom hovořili o celkové výměně veřejného osvětlení ve městě, tak se už pohybujeme na hranici 120 až 150 milionů korun. Prozatím situaci řešíme postupným nahrazováním svítidel ze 60. – 70. let minulého století za moderní LED osvětlení. Obdobně je to s rozvaděči. Pokud potřebujeme pro akce ve městě zhasnout osvětlení na Palackého náměstí a rozsvítit vánoční stromeček, nebo zhasnout park u chrámu sv. Barbory pro filmaře, musíme někde vyšroubovat pojistky, to je opravdu řešení jak z minulého století," dodal Jan Jäger.

Autor článku: Monika Pravdová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 1

Jindra - pondělí 13.3.2017, 10:47
Mě by se v Kutné Hoře líbilo nové osvětlení jako např. toto: http://www.lighting.philips.cz/systemy/balickove-nabidky/verejne-prostory
Vypadá to dobře, je energeticky úsporné a náklady na údržbu jsou také podstatně nižší než u klasického osvětlení.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM