Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 17. června 2019
logo

Ve čtvrtek 29. října začíná festival „Kutná Hora, domov můj“

Ve čtvrtek 29. října začíná festival „Kutná Hora, domov můj“
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 28.10.2015 v 13:00, Aktualizováno: 26.10.2015 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

29. KUTNOHORSKÝM PODVEČEREM, který bude věnován výročím železničního stavitele Jana Pernera, začne druhý ročník festivalu Kutná Hora, domov můj. Tento pořad se uskuteční ve čtvrtek 29. října od 18 hodin v konferenčním sále hotelu U Kata. SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ festivalu však proběhne stejném místě o den později, v pátek 29. října od 18 hodin.

Letošní ročník bude převážně zaměřen na tématiku železnic, především pak na 110. výročí místní dráhy Kutná Hora – Zruč n/S. Ne všechny pořadu však budou „železniční“, jak se o tom mohou zájemci přesvědčit na plakátech i pozvánkách. Není zde možné představit celý program, proto vybíráme jen několik hlavních pořadů:

JIŘÍ BOUDA: ROMANTIKA ŽELEZNIC (výstava litografií), konferenční sál hotelu U Kata 30.10 – 1. 11. 2015 - půjde o menší výstavu grafických prací nedávno zesnulého umělce, který se ve své tvorbě věnoval ve velké míře tématu železnice. Vernisáž proběhne v pátek 30. října od 18 hod. v rámci zahájení festivalu. Zúčastní se jí Martin Bouda, umělcův syn, i přátelé Jiřího Boudy. Při vernisáží promluví Karel Žižkovský, umělcův kamarád a znalec jeho díla.

PROGRAM NA NÁDRAŽÍ KUTNÁ HORA – MĚSTO ke 110. výročí zahájení provozu na trati Kutná Hora – Zruč n/S. Sobota 31. října od 10 do 12 hod. a od 13 do 16 hod. Na programu bude prohlídka železniční techniky, vystoupení country kapely Trampoty, prohlídka rekonstruovaných vagónů (s komentářem), prodej knih „100 let místní dráhy Kutná Hora – Zruč n/S (za výrazně nižší, „festivalovou“ cenu), autogramiáda autora knihy Martina Navrátila od 11.00 a od 14.00 vyhlídkové jízdy historickým motorovým vlakem do Poličan a na hl. nádraží s komentářem.

V programu je pamatováno i na děti: KUTNOHORSKÁ ZAHRADNÍ ŽELEZNICE Jiřího Capouška bude připravena přivítat děti s rodiči dopoledne i odpoledne. Děti se mohou seznámit s železničními exponáty v prostoru zahrady a projet se zahradní železnicí. Zahrada se nachází vedle penzionu u hlavního nádraží, k ní je možné se dopravit individuálně nebo využít vyhlídkové jízdy směrem na hl. nádraží .V prostoru nádraží Kutná Hora – město se budou také číst Pohádky o mašinkách.

TANEČNÍ ZÁBAVA nejen k tanci, ale i k poslechu a podívání„Trochu v duchu 19. století“ Pořádá ji Sokol Kutná Hora. Program se otevře předtančením České besedy v provedení souboru z Paběnic. Součástí programu je i malá výstava staročeských krojů ze sbírky Ludmily Zvoníkové, hudební vystoupení – zpívání při flašinetu,ukázka lezení na bouldrové stěně. Po dobu večera hraje k tanci i poslechu skupina Stanislava Jelínka. Zábava bude pořádána v sále „staré“ sokolovny v Sokolské ul., sobota 31. října od 20 hod., vstupné je 50 Kč.

CYKLUS PŘEDNÁŠEK A REFERÁTŮ, především s tématikou železnice v Kutné Hoře. Uskuteční se v neděli 1. listopadu 2015 v konferenčním sále hotelu U Kata v Kutné Hoře, a to od 10 do 12 hodin a od 13 do 15 hodin. Na programu jsou tyto přednášky a referáty: Do Prahy se chodí pěšky aneb Když u nás železnice nebyla (PhDr. Helena Pospíchalová), Kutnohorský okrašlovací spolek a jeho odkaz (PhDr. Pavel Novák), Téma i motivy vlaku v české literatuře 19. století (prof.PhDr. Dalibor Tureček, CSc), Počátky stavby regionální železniční trati Kutná Hora - Zruč nad Sázavou, (Bc.Jan Kamenář), To byl ten slavný den... (zahájení provozu na trati Kutná Hora – Zruč n.S. - PhDr. Jana Vaněčková), Trať Kutná Hora – Zruč n/S: přírodní podmínky při jejím budování, zejména v okolí Kutné Hory, a dnešní stav přírody kolem trati (Doc.RNDr. Zdeněk Lipský, CSc), Kamenná láska a Ocelová náruč, Josef Hons, kutnohorský rodák a autor knih o železnicích (Lenka Frankovicová), Kutná Hora německá? (PhDr. Pavel Novák), Brixenské skladby Karla Havlíčka Borovského (prof. PhDr. Dalibor Tureček, CSc). Všichni jste na celý festival i na jednotlivé pořady srdečně zváni.

 

Autor článku: Vl. Císař
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM