Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pátek, 19. dubna 2024
logo

„Václav Klaus je známým radikálním euroskeptikem, jehož názory je nutné brát s rezervou“, říká Karel Koubský st. v odpovědi na anketní otázku

„Václav Klaus je známým radikálním euroskeptikem, jehož názory je nutné brát s rezervou“, říká Karel Koubský st. v odpovědi na anketní otázku
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 1.7.2017 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Nastal čas začít připravovat Českou republiku na odchod z Evropské unie, je to jediná cesta, jak „udržet a zachránit náš stát”, domnívá se někdejší prezident Václav Klaus. Vadí mu řízení, které zahájila Evropská komise kvůli povinným kvótám uprchlíků. Co si o tom myslíte?

Karel Koubský st., předseda okresní organizace KDU – ČSL, kutnohorský zastupitel

Václav Klaus je známým radikálním euroskeptikem, jehož názory je nutné brát s rezervou. Tady platí doslova, že přání je otcem myšlenky. Je pravdou, že brexit otevřel dosud nepoznaný proces, který je zatím na samém začátku a už nyní je patrné, že je mnoho otázek, které bude nutno řešit a zatím nelze úplně odhadnout jejich dopad. Ukazuje se, že výsledek referenda byl značně ovlivněn emocemi a nikdo voliče neinformoval, co se všechno bude muset vyřešit a jaké to bude mít dopady. Myslím, že hovořit v těchto souvislostech o záchraně našeho státu je skoro něco jako šíření poplašné zprávy. Vývoj ukázal, že spojit Evropu nebude jednorázový akt, ale dlouhý proces, který bude mít svá úskalí a bude vyžadovat korekce. Otázka migrace je nový fenomén, s kterým si bude muset Evropa poradit a myslím, že nejenom Evropa. Povinné kvóty nejsou řešením a jejich vynucování podle mě škodí vzájemným vztahům v EU. Pokud ale někdo tvrdí, že řešení je jednoduché, že stačí civilisty připlouvající na gumových člunech prostě potopit či rozstřílet, tak to o něm něco vypovídá. Myslet si, že vystoupením z EU se nás otázka migrace přestane týkat je značně naivní. Co se týká pana Klause, vzpomínám, jak vehementně zpochybňoval klimatické změny způsobené lidskou činností a nyní poněkud ochladl pod nejnovějšími vědeckými fakty.

RNDr. Ivo Šanc, CSc. kutnohorský a krajský zastupitel

Výroky o zbytečnosti Evropské unie a o tom, že se klima na naší zeměkouli nemění, je jediná cesta, jakou si Václav Klaus snaží udržet popularitu ve veřejnosti. Já ho neberu vážně. Kdyby přišel s tím, že by měla EU fungovat lépe nebo dokonce navrhl., jak to udělat, tak bych to bral. On a spousta jiných ale mají ve zvyku házet na Evropskou unii všechny problémy a nezdary. Podle mého názoru je koncept Evropské unie nutný z mnoha důvodů ekonomických, bezpečnostních i kvůli obecnému principu zachování společenských a kulturních hodnot. Nebýt našeho členství v EU, tak bychom rozhodně nebyli tam, kde dnes jsme. A to nemyslím jenom na evropské dotace, za které se postavilo a opravilo kdeco (často zbytečně, ale za to si můžeme sami), ale také otevřené hranice, společné postupy ve vědě, sjednocení technických norem, velké výzkumné projekty atd. Ono se s oblibou mluví o byrokratických a legislativních překážkách, které nám EU klade, už se ale nemluví o tom přínosu, který bereme jako samozřejmost. A pokud jde o ty uprchlické kvóty: Když se naše vláda rozhodla odmítnout solidární pomoc postiženým evropským zemím a přijmout těch dva a půl tisíce spíše „hypotetických“ uprchlíků, což by znamenalo přijmout přibližně třicet lidí do jednoho okresu, tedy například deset lidí do Kutné Hory, deset do Čáslavi a deset rozptýlit do ostatních obcí našeho okresu, tak je nutno počítat s určitými sankcemi. To není nic nepochopitelného. Se záchranou nebo udržením našeho státu to nemá nic společného.

Jaroslav Fér, evangelický farář, Čáslav

“Jediná cesta, jak udržet a zachránit náš stát" -  to je přímo šíření poplašné zprávy. Protože nakolik jsme hospodářsky nezávislým státem, když největší část naší domácí výroby je tak či onak součástí nadnárodních korporací? Politicky nezávislý stát, na který nejspíše Václav Klaus ukazuje, když promluvil o přípravě našeho výstupu z EU, je stejně tak stěží realizovatelný. Co zmůže desetimilionový stát – ekonomicky, politicky nebo dokonce snad vojensky – proti více než miliardové Číně nebo východoevropské ruské velmoci? V rámci půlmiliardové Evropské unie, a to přes všechny současné vnitřně unijní nedostatky a problémy ba i přes brexit, má však i náš desetimilionový stát a národ dobrou budoucnost. Musí nám ovšem záležet, a předpokládám, že nám všem na tom záleží - abychom zachovali i budoucím generacím naši českou kulturu a český jazyk. To záleží ale především na nás, nakolik chceme znát naše dějiny a učit se z nich, nakolik chceme žít z kulturního odkazu (a tváří tvář migrační vlně i z náboženského odkazu) předchozích generací a navazovat na něj. Také nakolik se chceme vyjadřovat správně česky. V tomto ohledu Evropská unie ani některý z jejích orgánů a institucí žádný z unijních národů neomezuje, ani si na to nečiní nárok. Právě proto mám za to, že ten výrok pana exprezidenta Klause vyznívá jako šíření poplašné zprávy. Nehledě na to, že ruské informační zdroje už na základě tohoto jeho výroku dezinformačně rozhlašují, že se Česká republika začala chystat na vystoupení z EU. Takže odtud přichází ohrožení naší samostatnosti, nikoli z EU. Při tom to Václav Klaus pověděl jen na základě toho, že se EU nelíbí tvrdohlavost Polska, Maďarska a naší republiky ve věci povinných kvót uprchlíků. Kdyby bývaly byly původní země EU od začátku takto nějak obdobně vzájemně nesolidární, snad by ani EU nevznikla. Na námitku, že by se tím přece nic nestalo, znovu připomínám, že desetimilionový národ má dost žalostnou šanci proti miliardové velmoci, zaštítěné stále komunistickou ideologií. Zato jako součást půlmiliardové Evropy tu šanci má, řekl bych, docela dobrou. Ostatně mám za to (ceterum autem censeo), že se volba prezidenta má vrátit do rukou parlamentu.

Václav Zimmermann, Alternativa pro Kutnou Horu

Ano, s tím jednoznačně souhlasím. A nejsou to jen povinné kvóty, co vadí. Je to mnoho dalších nařízení, která nám přebujelá evropská administrativa diktuje a zasahuje téměř do všeho.   Každý národ je ve své podstatě odlišný a nelze všem "měřit stejným metrem". Každý stát by si měl vládnout podle svého. Dvě nadvlády jsme již měli, po Protektorátu nás čtyřicet let řídil Sovětský svaz. Jediná doba, kdy jsme byli sami za sebe, 1918 - 38, byla velmi krátká.

Jiří Volenec, starosta Církvice, krajský zastupitel

S panem Václavem Klausem souhlasím v tom, že je pouze naší věcí kolik uprchlíků a za jakých podmínek a jestli vůbec naše republika nějaké příjme. Nikdo nám nemá co nařizovat a poroučet v jakém množství máme uprchlíky přijímat a vystavovat tím naše občany v nebezpečí. Jsem toho názoru, že je potřeba lidem zemí, kde se válka vede,  pomoci, ale tam u nich a ne tím, že je přesídlíme sem, do středu Evropy. Je potřeba co nejdříve válku ukončit a to by měl být ten největší cíl pro celou Evropskou unii. A co se týká názoru pana Klause, že je čas na přípravu naší republiky k odchodu z Evropské unie - to je velmi složitá záležitost a nevím zda již uzrál čas na takovéto úvahy.

Ing. Jaromír Strnad, senátor, starosta Čáslavi

Nikdy jsem se netajil tím, že nejsem zastáncem Evropské unie, ani jsem nebyl pro vstup do EU. Nicméně odchod z Unie v současné době a situaci mi také nepřipadá jako ideální řešení. Mnohem snadněji se do nějakého svazku vstupuje, složitěji vystupuje, zvláště po vytvoření mnoha vazeb a propojení s ostatními státy. Každopádně jsem proti přijetí eura, ale zda by bylo v současné době správné aktivizovat vystoupení z Evropské unie, to si jistý nejsem.

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM