Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 26. června 2019
logo

V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé!

V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé!
Foto: Ing. Vladimír Havlíček
 
Publikováno: 20.9.2018 v 9:00
Rubrika: Čáslav

Je to botanický zázrak? A nebo se snad příroda „zbláznila“? Ani jedno, ani druhé. Není sice běžné vidět v září na pavlovnii vedle sebe zároveň květy, zrající tobolky se semeny a poupata, která vykvetou až příští jaro. Na druhou stranu, v přírodě se toto občas stává.

A nejen u pavlovnie, ale také u magnólie, rhododendronu, jírovce a dalších. A samozřejmě u ovocných stromů jako jsou třešně, višně, jabloně, hrušně a další. Potom se můžeme v médiích setkat s ohromující zprávou, že bude druhá sklizeň.

To ale není pravda, stromy nevytvoří plody, protože první mrazíky vše spálí. A jaká je příčina tohoto, na první pohled, neuvěřitelného jevu? Je jednoduchá. Je to způsobeno počasím. Při suchém a horkém létě, jaké jsme zažili v letošním roce, rostliny nemohou dokončit přirozený vývoj.

Extrémní sucho rostlina vnímá jako ukončení sezóny, podobně jako příchod zimních mrazů. Při náhlém, třeba i krátkodobém ochlazení, podpořeném deštěm, jaké přišlo letos v září, mají některé rostliny pocit, že přišlo nové jaro. A jelikož se počasí podobá jarnímu, pokouší se vykvést ještě jednou a dokonce nasadit plody. Toto „nastartování“ reprodukčního cyklu strom nebo jakoukoli jinou rostlinu vyčerpává, rozhodně ji ale nezahubí. 

Pavlovnii plsnatou, nazývanou také paulovnie, paulownia a nebo prostě pavlínka, nalezneme v Čáslavi na čtyřech místech. Skupina sedmi stromů roste v botanické zahradě Střední zemědělské školy v ulici Na Svornosti. Další rostou již soliterně.

V ulici Lípová na Čeplově, v Jetelové ulici a poslední o něco dále, nad rybníkem Homolka. Tento dekorativní strom, vonící po fialkách, byl vysazován na císařském nádvoří v naději, že na něj usedne bájný fénix a přinese vládnoucí rodině štěstí.

A proč považují Číňané pavlovnii za svůj národní strom? Je symbolem ženství, tedy síly „Jin“. Vysazovala se při narození holčičky. Když se potom dívka měla vdávat, výbava se vyrobila právě z „její“ pavlovnie. Protipólem je mužská síla „Jang“ a tu reprezentuje bambus. Tyto dvě síly symbolizují rovnováhu.

Až uvidíme na podzim kvést podruhé některý ze „zmatených“ stromů, pokochejme se krásou květů, čerpejme z nich energii, vždyť život je krásný stejně jako ty květy!

FotogalerieV čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé! V čáslavské Jetelové ulici na konci září vykvetla pavlovnie plstnatá, letos již podruhé!
Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček, autor fotogalerie: Ing. Vladimír Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Besedy s dětmi v Rekreačním a sportovním areálu U Starého rybníka ve ZbraslavicíchUhlířskojanovické slavnosti 2019 měly zábavný, přitažlivý a pestrý programKrálovské stříbření Kutné Hory se konalo již po osmadvacátéEvropská jazyková cena Label 2019 je na kutnohorské Masaryčce!
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM