Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 28. března 2024
logo

Upozornění na nebezpečí ohrožení zdraví v rozkrytých označených haldách na Kaňku

Upozornění na nebezpečí ohrožení zdraví  v rozkrytých označených haldách na Kaňku
Foto: V. Hospes
 
Publikováno: 4.3.2015 v 7:00, Aktualizováno: 2.3.2015 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

SITUACI MOHOU VÝZNAMNĚ ZHORŠOVAT HLEDAČI MINERÁLŮ, KTEŘÍ NERESPEKTUJÍ ZÁKAZ VSTUPU

V roce 2014 provedlo Město Kutná Hora z podnětu Krajské hygienické stanice Stč. kraje řadu šetření zátěže území starých důlních hald v lokalitě Kutná Hora – Kaňk. Jedná se o haldy na pozemcích ve vlastnictví Města Kutná Hora na parcelních číslech 678/1 a 669/1 na konci obytné zástavby v blízkosti silnice Kaňk – Libenice.

Při šetření na místě bylo zjištěno, že hledačskou činností dochází k neustálému rozkrývání hald a k následnému uvolňování takzvaných sekundárních minerálů s vysokými obsahy arsenu do životního prostředí. Půda hald obsahuje v průměru cca 3 až 8 tis. mg arsenu na kg vzorku odebrané horniny. Nejvyšší zjištěná hodnota z posledního souborného vzorku, odebraného na haldě, je 13,5 tis. mg arsenu v kg horniny. Arsen je vysoce toxikologicky významným prvkem, může způsobit i závažné akutní otravy včetně otrav smrtelných.

V průběhu středověkého dolování v Kutné Hoře bylo s horninou vytěženo i 1 mil. až 1,5 mil. tun arsenu a dalších těžkých kovů s možným vlivem na zdraví. V důsledku zvětrávání se v haldách během dlouhé doby vytvářely takzvané sekundární minerály (např. přeměnou z arsenopyritu a pyritu). Jsou to například oválné hlízovité srostlice velikosti bukvic (viz foto) i mnohem větších rozměrů. Ojediněle byly nalézány i srostlice v řádech kilogramů. Výše popsaný sekundární minerál nazvaný bukovskýit se vyznačuje snadným rozdrolením na šedobílý až žlutozeleně zabarvený velmi jemný prach. Prášek se kdysi používal jako takzvaná Kaňkovská hlinka.

Upozornění na nebezpečí ohrožení zdraví v rozkrytých označených haldách na Kaňku
Foto: V. Hospes

Tato hlinka s vysokým obsahem arsenu byla používána i jako jed na hubení hlodavců. Dle zjištění je obsah arsenu v tomto druhu sekundárního minerálu 60 000 mg/kg. Při průměrné váze sekundárního minerálu ve tvaru větší bukvice cca 5 g, představuje obsah As 300 mg (arsen začíná toxicky působit v dávkách 30-50 mg). Průměrné smrtelné dávky se pohybují v rozmezí 200 – 300 mg u dospělého člověka. Pokud by dítě omylem z neznalosti pozřelo sekundární minerál, který může být přinesen do domácnosti a má mnohdy podobu bonbónu, může dojít až k úmrtí při rozpuštění v kyselém prostředí žaludku.

Rovněž nelze při rozpadu srostlice v domácnosti vyloučit kontaminaci vnitřního prostředí domácnosti. Arsen je rovněž klasifikován jako rakovinotvorná látka. I pohyb osob v uvedeném řádně označeném prostoru bez dodržování zásad bezpečného pohybu představuje zdravotní riziko. VÝŠE UVEDENÁ LOKALITA JE VYHLEDÁVANÁ HLEDAČI UVEDENÝCH MINERÁLŮ. Sesbírané minerály jsou pak nabízeny jako geologické vzorky k prodeji na internetu. Mohou se tak dostat i do domácnosti a s ohledem na vysoký obsah arsenu způsobit ohrožení zdraví. Nelze vyloučit i možnost akutní otravy osob.

MĚSTO KUTNÁ HORA PROVEDLO VYZNAČENÍ PROSTORU UVEDENÝCH LOKALIT SE ZÁKAZEM VSTUPU VÝSTRAŽNÝM OZNAČENÍM A PŘIPRAVUJE SANACI UVEDENÝCH PROSTOR. Pokud není do hald zasahováno, povrch není rozkrýván a haldy jsou zatravněny, nebezpečí pro zdraví zde nehrozí a je minimalizováno. Další informace o sekundárních minerálech je možné čerpat rovněž z internetu, kde jsou rovněž obrázky (viz pojmy: sekundární minerály Kutná Hora, bukovskýit, kaňkit, apod.).

 

Fotogalerie
Autor článku: MUDr. Stehlík František, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 2

skachap - pátek 29.5.2015, 11:20
Naprosto bych se pod předchozí komentář podepsal. Článek je tendenční a logika autora je postavená na hlavu. Arsenem je kontaminováno celé širší okolí Kutné Hory v místech, kde probíhala středověká i novověká těžba rud. Likvidací dvou otevřených ploch haldy nemůže dojít k nápravě tohoto stavu. Dojde tím pouze k likvidaci významné lokality, která je v současnosti předmětem výzkumu mezinárodního projektu. Přirovnávání minerálů k bonbónům již ani nejde slušnými slovy okomentovat. Z tohoto hlediska by měly být před dětmi schované veškeré minerály a horniny, protože při požití mohou být zdravotně nebezpečné. Také by s touto logikou měly být vymýceny všechny jedovaté druhy rostlin a hub, protože jejich občasnou konzumací dochází k úmrtím a takto by se dalo dlouze pokračovat. Na rozdíl od otrav hub však nevím ,že by se od husitských dob někdo konzumací bukovskýitu na této haldě otrávil. Haldy jsou významným středověkým dokladem dolování a významnou mineralogickou lokalitou a měla by být spíše zajištěna jejich ochrana. Rozhodně by místo likvidace byla na místě osvěta, informační cedule a naučit obyvatelstvo s tímto problém žít, vzhledem k problematickému technickému řešení tohoto problému. Ovšem co mám informace, tak problémy místních obyvatel začaly s počátkem aktivit autora článku. Vzhledem k široké kontaminace okolí si nemyslím, že by se na pravdě zakládalo tvrzení autora článku o bezpečnosti okolí lokality, ostatně k tomu byla vypracována v minulosti rozsáhlá studie. V tom případě je ale celá tato akce nesmyslem a pouhým plýtváním prostředků veřejného rozpočtu.

ZB - sobota 7.3.2015, 13:27
Velmi jednostranný a zcela zavádějící článek. Tyto haldy jsou zde desítky let a na kraji haldy dokonce stojí domy. Za tuto dobu nedošlo k jediné prokazatelné otravě arzenem, natož k úmrtí na otravu bukovskýitem, jak se nám pan autor snaží podsouvat. Přesně taková hysterie ohledně neopodstatněných rizik vede k tomu, že se provádí nesmyslné rekultivace a likvidace i přírodovědecky velmi cenných lokalit (což Kaňk bezesporu je) a navíc podobná dobrodružství stojí desítky až stovky milionů korun z kapes daňových poplatníků. Než budu obviňován z nějakého překrucování, dělal jsem pro MŽP evaluace nebezpečnosti stovek podobných hald. V drtivé většině případů je nejmenším rizikem jednoduše nechat haldu na pokoji, protože právě při její likvidaci dojde k mohutné kontaminaci. Do otevřené haldy bude měsíce pršet a vše se vyplaví do širokého okolí. Pokud zůstane halda tak jak je, většina arzenu i dalších těžkých kovů bude vázána v bukovskýitu a dalších těžko nerozpustných minerálech, které jsou většinou po desítkách let již ve stabilním stavu. Mnohem nebezpečnější haldy jsou mimochodem u dolu Turkaňk. Po celé Vysočině máme desítky hald s arzenovými minerály, některé i stovky let, a nejsou s tím žádné problémy. Ty vznikají především proto, že nějaký iniciativní neodborník začne "problém" řešit po svém!

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM