Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 23. května 2019
logo

Tomáš Klail, spolek Denemark Kutná Hora: Výsadby k výročí republiky

Tomáš Klail, spolek Denemark Kutná Hora: Výsadby k výročí republiky
Foto: TK
 
Publikováno: 24.11.2018, Aktualizováno: 23.11.2018 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Možná si kladete otázku, proč píšeme o výsadbách stromů ke stému výročí vzniku naší republiky až nyní…Důvod je  více než prostý a dozvíte se jej z následujících řádků.

To, že se náš spolek Denemark chystal vysazovat lípy ke stému výročí republiky, jsme avizovali již v únoru, a asi to vzhledem k jeho zaměření nebylo ničím překvapujícím.

Původně zamýšlené místo, které vzniklo stavební úpravou horní části České ulice (vzhledem k jejímu názvu jsme o něj moc stáli), nám bohužel nevyšlo, neboť si ho vybrali úředníci z Městského úřadu za stejným účelem.

Nakonec po několika dalších návrzích míst k tomu vhodných zvítězily lokality dvě, které snad budou lípám dobrými místy nejen na reprezentaci, ale i k tomu, aby dělaly lidem radost.

Na první z nich, v zahradě Koukolovy vily v Zachově ulici, kde nyní sídlí klub důchodců, jsme za drobného, leč vytrvalého deště a chladného počasí 28.10. ráno vysadili  lípu srdčitou. Tu jsme jako malý proutek dostali před lety darem od pana Svobody (i jeho příjmení se hodilo do souvislostí) a až do výsadby jsem ji pěstoval doma na zahradě. 

Martin, Gábina i Honza, společně se mnou přiložili ruku k dílu. Dana krom pomoci přivezla i několik sazenic „motýlích keřů“, kterými zahradu před časem zvelebenou Martinem a jeho přáteli, ozdobila.

Nutno dodat, že na místě byla rozvinuta i státní vlajka, jen vzhledem k počínajícímu promočení většiny účastníků, jsme zpěv státní hymny museli raději vynechat. Poté se celá „sázecí“ parta i s vlajkou  přesunula do parku U Kalicha na Horním Žižkově.

Stále za  vydatného deště, promočení a i trochu prochladlí, jsme tam vysadili opět lípu srdčitou, tentokrát ale kultivaru „Greenspire“, zakoupenou ve školce ve Zdechovicích. Při výšce cca 3.5 m to byl skutečně reprezentativní strom k této příležitosti.

Tento pomaleji rostoucí kultivar má pravidelnou hustou korunu oválného tvaru a je vhodný do městského prostředí především i z důvodu velké odolnosti vůči vyšším teplotám.

Finance na její zakoupení prakticky věnovala naše stálá pomocnice Andrea Matúšová, která si v minulosti odmítla vzít  zaslouženou finanční částku za pomoc při čištění a úpravě bývalého hliniště cihelny Chmeliště s tím, že ji máme použít na něco užitečného. Nyní tedy na to došlo, tak Andree ještě jednou díky.

Po vysazení, instalaci chráničky proti poškození při sečení trávy, upevnění ke kůlu, vymodelování závlahové misky a vydatné zálivce, která se bude dle potřeby opakovat, jsme se vydali na zasloužený oběd a k sušení téměř všeho, co jsme měli na sobě.

Všem děkuji za pomoc a snad to nikdo z vás neomarodil. Když už tak probíhalo to „výroční sázení“, vznikla myšlenka vysadit ještě nějaký strom u příležitosti svátku 17.listopadu.

Na zahradě mi zrovna dorostl do vhodné velikosti (také cca 3,5 m) dřezovec trojtrnný. Pečoval jsem o něj nejméně deset let poté, co vyklíčil ze semene dovezeného z dovolené v Mikulově, a už bylo třeba ho vzhledem k velikosti vysadit na stálé místo. 

Po domluvě s panem Šestákem z Technického oddělení Městského úřadu, který má zeleň nyní na starosti, jsme zvolili zelenou plochu na Masarykově ulici (název také není mimo téma). Protože v sobotu 17.11. nám výsadba bohužel nevyšla z časových důvodů, zrealizovali jsme ji s Martinem dopoledne o den později.

Vše proběhlo bez větších problémů, pouze při kopání jámy jsme narazili na velký kus suti pocházející z domů, které se tam v minulosti nacházely a musely ustoupit výstavbě sídliště v době totality.

Po chvíli námahy s majzlíkem a kladivem se povedlo kus rozbít a odstranit.  Pod ním byla naštěstí již jen hliněná navážka, která byla po smísení s kompostem a vrchní zeminou použita. Ostatní posloužilo opět k tvorbě závlahové misky.

Doufáme, že stejně jako lípy, bude zdárně růst, vyhnou se mu vandalové a bude dělat radost nejen nám. Nutno ještě podotknout, že veškeré výsadby probíhají pokud možno na místa, která ezotericky prověříme na přítomnost negativních pásů a jejich křížení. Na takových místech je zpravidla vyloučen zdárný růst jakýchkoli dřevin.

Další  řadu druhů malých sazenic máme opět v péči, tak až dorostou do potřebné velikosti, budeme dále krášlit město a jeho okolí.

FotogalerieTomáš Klail, spolek Denemark Kutná Hora: Výsadby k výročí republikyTomáš Klail, spolek Denemark Kutná Hora: Výsadby k výročí republikyTomáš Klail, spolek Denemark Kutná Hora: Výsadby k výročí republikyTomáš Klail, spolek Denemark Kutná Hora: Výsadby k výročí republikyTomáš Klail, spolek Denemark Kutná Hora: Výsadby k výročí republiky
Autor článku: tk, autor fotogalerie: Tomáš Klail
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM