Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 5. srpna 2020
logo

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi

Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 5.11.2019 v 14:00
Rubrika: Kultura

V sobotu 29.9. se konaly na zaplněném Palackého náměstí v Kutné Hoře již po šestadvacáté Svatováclavské slavnosti – zahájil je starosta města Josef Viktora v počasí celkem vlídném a atmosféře tradičně skvělé.

Samozřejmě, všechny nás přilákalo množství nápojů a pochutin, mnohé i přehlídka kapel různých žánrů (od vycházejících hvězdiček až po stálice), ale bylo tu „k dostání“ i něco víc:

Setkávání obyvatel města i regionu a mnoha turistů zblízka i zdaleka, vítaná „pauza“ v běžném pracovním a konzumním shonu, příležitost přiťuknout si s přáteli, neopakovatelné pohledy na  zbarvující se listy stromů v středověkých kulisách, úsměvy a hry dětí (pro něž byl připraven program v přilehlém parku U Tří pávů). 

Úvodní slovo vedení města, ranní mše v kapli Vlašského dvora,  ochutnávka speciálů v Měšťanském  pivovaru (kde navíc návštěvníkům  zazpívali Jiří Bureš Band a kutnorský písničkář Vinc, byla připravena ukázka hasičské techniky, sladek pivovaru Jakub Hájek  provedl zájemce pivovarem a připravil několk zajimavých soutěži). 

Výstava k jubileu Jiřího Ortena ve Spolkovém domě, jako každoročně i největší přehlídka českých vín v ČR, na níž hosté měli k dispozici 152 degustačních vzorků  (navíc i vína kolegů z francouzské oblasti Champagne).

Pořadatelské Vinné sklepy Kutná Hora se prezentovaly osmi vzorky (i klavírními vstupy svého ředitele Lukáše Rudolfského, který „zaskočil“ za nemocného pianistu), zastoupena byla další místní a regionální vinařství. Veselo bylo od rána do večera, hudební program končil skvělým vystoupením Oskara Petra (Vzpomínky na Marsyas), jež pro mnohé z nás bylo vrcholem, pro jiné se jím stal závěrečný hudební blok v podání dnes již legendární skupiny Laura a její tygři.

Letošní Svatováclavské slavnosti byly i jakousi „prubířskou zkouškou“ nové elektrifikace náměstí. Projekt (bude sloužit dlouhodobě, v široké škále akcí, od trhů až po koncerty) představila místostarostka  Silvia Doušová, připomíná ho také deska s  poděkováním  společnostem (Philip Morris, Foxconn a Hewlett Packard, které se na elektrifikaci Palackého náměstí finančně podílely).

Autor článku: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM