Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 8. dubna 2020
logo

Studenti VOŠ a SPŠ Kutná Hora se zabývali problematikou obnovitelných zdrojů na odborné stáži v Hamburku

Studenti VOŠ a SPŠ Kutná Hora se zabývali problematikou obnovitelných zdrojů na odborné stáži v Hamburku
Foto: jp, mš
 
Publikováno: 16.5.2014 v 10:00, Aktualizováno: 17.5.2014 v 11:00
Rubrika: Zpravodajství

Program Leonardo da Vinci je jednou z hlavních součástí Programu celoživotního vzdělávání financovaného v rámci komunitárních programů Evropskou komisí, který poskytuje granty na mezinárodní projekty. VOŠ a SPŠ Kutná Hora si plně uvědomuje důležitost technického vzdělání pro naši společnost, a proto se rozhodla po uspění s žádostí o grant a schválení projektu mobility zařadit do plánu výuky učební segmenty realizované na pracovišti mimo naší republiku. Tímto pracovištěm bylo vzdělávací centrum WBS v německém Hamburku.

V měsíci dubnu proběhla druhá část čtrnáctidenních cyklů odborných stáží, přičemž první se zaměřením na automatizaci absolvovali studenti čtvrtých ročníků naší školy ke konci roku 2013. Současnou náplní byla pro skupinu třinácti studentů třetích ročníků problematika obnovitelných zdrojů s orientací na fotovoltaiku. Výuku zajišťovala Univerzita aplikovaných věd v Hamburku a lektorem byl Ind Parthiban Palani, odborník na obnovitelné zdroje.

Studenti VOŠ a SPŠ Kutná Hora se zabývali problematikou obnovitelných zdrojů na odborné stáži v Hamburku
Foto: jp, mš

Studenti se zúčastnili intenzivní výuky, která probíhala v anglickém jazyce. Po počátečním vymezení pojmů a zmapování situace ve spolkových zemích Německa (velký propagátor a realizátor zelené energie na evropském kontinentu) se studenti oddali teorii a praktickým výpočtům vedoucím k samostatným návrhům a konstrukčním řešením fotovoltaických elektráren. Pro požadované výkony navrhovali odpovídající panely, jejich dispoziční umístění a propojení. Vybírali vhodné invertory a další nezbytné prvky přenosového řetězce. Rovněž prováděli ekonomické kalkulace s ohledem na aplikace elektráren v různých zeměpisných šířkách.

Cenné zkušenosti získali studenti při exkurzích v elektrárnách pracujících na bázi obnovitelných zdrojů (Energiebunker, Vattenfall – přečerpávací elektrárna, Energieberg). Vyučovací cyklus byl završen úspěšnými obhajobami závěrečných prací před komisí a obdržením evropského certifikátu o absolvování kurzu. Přínosem pro studenty bylo také poznávání místních památek, kulturních zvyklostí a všedního života. Byli schopni samostatně zvládat dané situace a velkou měrou si rozšířili své jazykové kompetence. Získané zkušenosti a poznatky studenti kvitovali s povděkem, budou je v životě využívat a na město Hamburk v dobrém vzpomínat. Za umožnění stáže patří poděkování agentuře NAEP a jmenovitě panu Viktorovi Hintnausovi, který nám byl nápomocen při zpracování projektu.

 

Autor článku: jp, mš
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
 
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM