Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 3. června 2020
logo

Středočeský kraj bude mít svůj komorní orchestr, premiéru odehraje pod vedením hráčů Berlínské filharmonie

Středočeský kraj bude mít svůj komorní orchestr, premiéru odehraje pod vedením hráčů Berlínské filharmonie
Foto: Stephan Groszmenš
 
Publikováno: 4.7.2018 v 13:00
Rubrika: Kultura

Již v červenci se uskuteční první vystoupení nově založeného Orchestru akademie komorní hudby složeného z nejtalentovanějších českých i zahraničních hudebníků a hudebnic, který bude působit především na území Středočeského kraje.

V jeho čele bude stát violoncellista Tomáš Jamník, který u projektu Akademie komorní hudby působí již od roku 2015 jako jeho umělecký vedoucí. “Rozšíření akademie na komorní orchestr je jen přirozený a delší dobu plánovaný krok.

Díky každoročním konkurzům máme pod našimi křídly nejtalentovanější studenty a studentky hudby do 26 let, kteří spolu pravidelně vystupují na českých i mezinárodních pódiích.

Skvělých skladeb pro komorní orchestr je velká řada a všichni se mají na co těšit,” sdělil Tomáš Jamník. Akademie komorní hudby se od roku 2015 věnuje podpoře mladých talentů z České republiky.

Výuka je realizována formou projektů, během kterých stipendisté připraví společně s lektory program, jenž je následně proveden na několika návazných koncertech. Mezinárodní přesah je rozvíjen skrze úzkou spolupráci s německou nadací Villa Musica Rheinland-Pfalz, díky které se čeští stipendisté setkávají s nadanými německými studenty a špičkovými lektory.

Kulturní výměna s Německem je umožněna především díky podpoře Česko-německého fondu budoucnosti. Akademie působí celoročně také díky podpoře Středočeského kraje, ve kterém se vedle koncertní činnosti věnuje i vyhledávání nových koncertních míst.

Připravenou má také novou vzdělávací řadu ve spolupráci s berlínskou Universität der Künste. Záštitu nad Akademií komorní hudby převzala hejtmanka Středočeského kraje, Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová.

Uměleckou záštitu akademii laskavě poskytl dirigent Jakub Hrůša. “Není žádným tajemstvím, že jedním z klíčů ke kvalitě a úspěchu každého kolektivního muzicírování, hru v orchestru jistě nevyjímaje, je živý, pravidelný a hluboký kontakt s komorní hudbou.

I sebevětší ansámbly se snaží hrát s ohledem na detail a vzájemnou myšlenkovou i citovou propojenost. Akademie komorní hudby je projektem, který mladým lidem jedinečným způsobem umožňuje se tuto těžko postradatelnou uměleckou kvalitu pod dohledem skvělých hotových hudebníků naučit,” poznamenal Jakub Hrůša.

Červencový debut Orchestru akademie komorní hudby se odehraje pod vedením členů Berlínské filharmonie, v současnosti nejlepšího světového orchestru. Koncerty proběhnou  v  Kostelci n/Čl, VE ČTVRTEK 12. ČERVENCE V KUTNÉ HOŘE OD 19.30 NA VODNÍM PÓDIU GASK, JAKO SÓLISTÉ VYSTOUPÍ HRÁČI BERLÍNSKÉ FILHARMONIE EGOR EGORKIN (FLÉTNA, PIKOLA), VÁCLAV VONÁŠEK (FAGOT). NA PROGRAMU: DVOŘÁK – NOKTURNO, HAYDN – SYMFONIE Č. 7, MOZART – KONCERTANTNÍ SYMFONIE, VIVALDI – KONCERT PRO PIKOLU A ORCHESTR. VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ. 

V Poděbradech uspořádá Akademie komorní hudby také sérii speciálních komorních koncertů, například večerní recitál souboru Trio Incendio v Divadle Na Kovárně, nebo nokturno s čistě Bachovským programem u pramene prof. Libenského.

Veškeré informace o aktivitách akademie jsou dostupné na webu akademiekomornihudby.cz.

Autor článku: tz
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM