Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pátek, 29. března 2024
logo

Stolpersteine – kameny k uctění obětí holocaustu i v Kutné Hoře

Stolpersteine – kameny k uctění obětí holocaustu i v Kutné Hoře
Foto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 31.7.2016 v 16:00, Aktualizováno: 25.7.2016 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

V Kutné Hoře bude 2. srpna od 12 hodin na 6 různých místech umístěno 28 tzv. Stolpersteine k uctění obětí holocaustu z Kutné Hory.

Stolpersteine se nazývají také kameny zmizelých, nebo pamětní kameny. Přesný překlad je obtížný, stolpern je německy zakopnout. Slovo Stolpersteine tak v němčině znamená kameny, o které se zakopává nebo má zakopnout. Název vyjadřuje sílu příběhu, který se za každým ze Stolpersteinů skrývá, a který nám nedovoluje jej minout a pokračovat v chůzi. Stolpersteine, betonové kostky o rozměrech 10 x 10 x 10 cm s nápisem na horní mosazné desce, tak vybízejí kolemjdoucí, aby se zastavili a sklonili se k jménu oběti, vyraženému na kostce..

S myšlenkou uctít oběti holokaustu položením pamětního kamene před dům, v němž nacisty zavražděný člověk naposled bydlel před deportací do koncentračního tábora, přišel v roce 1993/94 německý umělec Günter Demnig. V roce 1995 umístil první kameny v ulicích Kolína nad Rýnem, potom v Berlíně a dalších německých městech. Do roku 2015 bylo položeno přes 55000 kamenů ve stovkách evropských měst. Od roku 2008 jsou Stolpersteine ukládány také v Česku. První je umístěn na pražském Jozefově, postupně dochází k ukládání na dalších místech – v Brně, Kolíně, Lomnici, Neratovicích, Olomouci, Teplicích, Kroměříži atd.

V KUTNÉ HOŘE BUDOU PRVNÍ STOLPERSTEINE ULOŽENY 2. 8. přímo autorem Günterem Demnigem položeny na těchto místech: Šultysova 174 (2 kameny), Husova 16/17 (5 kamenů), Husova 109 (3 kameny), Pod Valy 109 (10 kamenů), Česká 240 (5 kamenů) a Sedlecká 652 (3 kameny). Všech 28 kamenů bylo pořízeno díky daru paní Darie Sevic-Müller, lékařky žijící v Německu, jejíž prarodiče Bernard a Jana Votičtí byli jedněmi z kutnohorských obětí holocaustu.

Paní Sevic-Müller chtěla nejprve uctít jejich památku. Nicméně pak jí přišlo správné, aby měly svůj Stolperstein i přátelé jejích prarodičů, které během holocaustu potkal stejně tragický osud. Dr. Sevic-Müller vysoce oceňuje, že Kutná Hora má, zejména díky úsilí Marka Lauermanna, krásný památník a pamětní desku obětem holocaustu před bývalou synagogou a doufá, že se ji instalací Stolpersteine podaří vytvořit novou tradici. Za pár let mohou mít uloženy pamětní kameny všechny oběti holocaustu.

Na přípravě podkladů pro umístění Stolpersteine se podíleli také Dobroslav Vepřek z MěÚ Kutná Hora a Marek Lauermann.

Autor článku: tz
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM