Společnost ČKD Kutná Hora, která byla s dluhy více jak 1,6 miliard korun v insolvenci a hrozil jí bankrot, je po reorganizaci dokončené začátkem roku 2013 a změně vlastníka opět v dobré ekonomické kondici. Na květnovém setkání bývalých zaměstnanců ČKD to řekl finanční ředitel ČKD Kutná Hora Vlastimil Kožený, který mimo jiné uvedl, že firma má dobrý ekonomický i obchodní výhled do konce letošního roku a práci zajištěnu minimálně na rok dopředu. Roční obrat se v současné době pohybuje na úrovni jedné miliardy korun.
Historie společnosti sahá až do roku 1967 a pro mnoho Kutnohoráků, kteří svůj život spojili s továrnou, je přímo srdeční záležitostí. Další osudy "jejich fabriky", kterou pomáhali svýma rukama budovat, jim není lhostejný. Příležitost dozvědět se více o současnosti a perspektivách měli bývalí zaměstnanci ČKD Kutná Hora při tradičním setkání, které pro ně firma pořádá již od roku 2001, kdy byl klub seniorů a přátel ČKD Kutná Hora založen. Finanční ředitel Vlastimil Kožený a zástupce personálního ředitele Jiří Skýva bývalým pracovníkům odpovídali na řadu dotazů.
„Majitelem ČKD Kutná Hora, o kterou bojovala i ruská společnost Rail Group, je londýnská společnost INTEGRATED RAIL - CASTING COMPANY. I když bylo podáno odvolání proti rozhodnutí o schválení reorganizačního plánu ČKD Kutná Hora od konkurenční společnosti, která se o tradiční český podnik ucházela, rozhodnutí schůze věřitelů a insolvenčního soudu potvrdil i Vrchní soud v Praze. Ruská společnost sice nabídla vyšší částku, nikdy však nepředložila finanční zajištění a ani vlastní reorganizační plán. Věřitelé vsadili na jistotu, když schválili reorganizační plán ČKD Kutná Hora, a.s. Navíc investor, který vstoupil do ČKD Kutná Hora, vlastní spoustu společností, které zapadají do programu naší firmy. Garantoval, že vloží do ČKD Kutná Hora 485 milionů korun, což se stalo, garantoval, že vloží do Českých Budějovic 340 milionů korun, což také splnil," zdůraznil Vlastimil Kožený s tím, že za 14 let, kdy pracuje ve skupině ČKD Kutná Hora, nebyla firma v lepších ekonomických výsledcích. „ČKD Kutná Hora měla dluhy na úrovni ca 1,6 miliard korun. Dnes nemá dluhy téměř žádné, respektive jsou v řádu 20 procent z majetku, který ČKD Kutná Hora vlastní. Díky vstupu investora, jeho finančním prostředkům, se společnost podařilo oddlužit. Kdyby tyto prostředky nebyly, společnost by skončila v konkurzu," vysvětlil finanční ředitel. V současné době má ČKD Kutná Hora 860 zaměstnanců a nabízí kolem padesáti volných pracovních míst, nábor dalších padesáti pracovníků plánuje koncem roku s vytvořením nového specializovaného pracoviště.
O rozhovor jsme požádali zástupce personálního ředitele společnosti ČKD Kutná Hora Jiřího Skývu:
Můžete krátce připomenout, co předcházelo reorganizačnímu procesu a prodeji firmy?
Ještě v roce 2008 byl roční obrat na úrovni 2 až 3 miliard korun a stěžejními zákazníky byly firmy z oblasti stavebních strojů. Z důvodu celosvětové krize došlo k poklesu výroby na čtvrtinu, na což musela firma nějakým způsobem reagovat, ať už prodejem svého majetku, nebo snížením počtu zaměstnanců. V roce 2010 spadla do insolvence. V rámci záchrany firmy, pracovních míst, vypracovala reorganizační plán. Reorganizační proces probíhal dva roky. Firma zeštíhlela z počtu zaměstnanců 1500 v roce 2008 na současných 850 a v Chrudimi již neprovozuje slévárnu, jen strojírnu. Dnes je ČKD Kutná Hora zdravá česká firma, která i s nižšími tržbami, které jsou někde na úrovni jedné miliardy korun, dokáže vytvářet kladný hospodářský výsledek.
Může neutěšená situace na Ukrajině ohrozit stabilitu firmy?
Určitě ne. Portfolio komodit, produktů, které děláme, se snažíme rozprostřít tak, abychom měli co nejmenší rizika. Pravdou je, že obchodujeme jak s Ruskem, tak Ukrajinou, nicméně případné snížení produkce do těchto zemí by nás nemělo ohrozit. Naším asi největším partnerem je dnes Amerika a Západní Evropa, které jsou dnes naším daleko větším odběratelem výrobků než Rusko a Ukrajina.
ČKD Kutná Hora zakoupil investor za 485 milionů korun prostřednictvím své londýnské firmy. Kde má vlastně ČKD Kutná Hora v současné době sídlo?
Sídlo firmy je stále v Kutné Hoře, daně se odvádějí v ČR. Pro zajímavost: jen na sociálním pojištění odvádíme každý měsíc přes 5 milionů korun...
Generálním ředitelem ČKD Kutná Hora je Mykhaylo Paliy z Kyjeva, který je v obchodním rejstříku uveden spolu s bývalým generálním ředitelem fabriky Pavlem Krenkem jako předseda představenstva. Jaká je vlastně úloha bývalých představitelů společnosti?
Někteří členové bývalého představenstva jsou v představenstvu nadále především z obchodních důvodů, pro zachování obchodních vazeb.
Jaké jsou nejvýraznější změny v rámci reorganizace po vstupu nového investora do ČKD Kutná Hora?
Došlo k zeštíhlení firmy, snížení počtu zaměstnanců. Vyhodnotili jsme, že slévárna v Chrudimi je nerentabilní provoz a ani nezapadá do koncepce, protože vyrábí tvárnou litinu, zatímco my se specializujeme na ocelové odlitky. Slévárnu v Chrudimi, kterou jsme měli v pronájmu, už neprovozujeme. Nezanikla, pokračuje pod jiným majitelem. V Chrudimi i nadále provozujeme strojírnu.
V Kutné Hoře byly zachovány všechny provozy?
Ano, nicméně provoz se v porovnání s tím, co bylo před pěti lety, určitě změnil. Není to o tom, že bychom nějaký provoz zavřeli, ale změnil se sortiment. V současné době jsme více slévána, než strojírna. Při velikosti naší firmy, při současném trhu, se musíme orientovat na to, co umíme. Soustředíme se na to, co ostatní neumí a to především na výrobu složitých odlitků pro kolejový program, kde jsou poměrně náročné schvalovací procesy, náročné zkoušky. Už nevyrábíme v takové míře svařence stavebních strojů. Hlavní roli v naší produkci má dnes slévárna. Těžká strojírna funguje, jak tomu bylo zvykem, lehká strojírna slouží jako sklad, případně pro přejímku a expedici odlitků většího rozměru.
Co se v ČKD v současné době vyrábí?
Hlavním produktem jsou ocelové odlitky od 10 kilogramů do 6 tun. Jsou to například podvozky pro Škodovku, lité podvozky pro tramvaje. Vyrábíme i speciální odlitky, které jiné slévárny nedělají. Jsou to například bočnice pro společnost Bombardier. Podvozky nemůže vyrábět kdokoli. Jsou nutné certifikace, povolení drážních úřadů. Montujeme poměrně hodně podvozků pro Evropu, západní trh - Anglii, Německo. Nejvýznamnější zakázkou v tuto chvíli jsou podvozky určené pro převoz nukleárního materiálu našeho anglického zákazníka, kde požadavky na kvalitu jsou extrémně náročné a ne úplně každý se s nimi dokáže poprat. Pro zajímavost ve výrobě oceli, ocelových odlitků tvoříme 10 procent trhu v ČR.
ČKD Kutná Hora v současné době zaměstnává 860 lidí, kolik z toho je kmenových, kolik agenturních? Kolik zaměstnáváte lidí ze zahraničí a kolik z našeho regionu?
Z 860 zaměstnanců je zhruba 160 agenturních. Zaměstnáváme zhruba 100 lidí ze Slovenska a Ukrajiny. V současné době zaměstnáváme více než 500 lidí z regionu.
Můžeme zmínit, jaký je v ČKD Kutná Hora průměrný plat?
Regionálně je to poměrně na slušné úrovni. Průměrná mzda je kolem 24 tisíc korun.
Kolik volných pracovních míst nabízíte, kterých profesí a jaký je výhled do budoucna?
Určitě preferuji kutnohorský region a jsem připraven přijmout jakéhokoli člověka se zájmem o práci z Kutné Hory. Není problém u nás získat zaměstnání. Máme volných padesát pracovních míst v různých profesích, ať administrativního typu od obchodních referentů přes ekologa společnosti, specialisty IT, techniky na pozici technologů až po pozice dělnické - obraběče, svářeče, brusiče, zámečníky atd. Na konec roku připravujeme poměrně významný projekt výroby litinového odlitku o hmotnosti 8 tun, podvozku pod lokomotivu pro jednu americkou společnost.
Spolupracujete s Úřadem práce Kutná Hora?
Spolupráce s úřadem práce je na standardní úrovni, vzájemně se informujeme o tom, jak to ve firmě funguje, o pracovních místech a inzerujeme prostřednictvím jejich portálu.
Je dostatek kvalifikovaných pracovníků? V minulosti na ČKD Kutná Hora fungovalo učiliště. Nejsou indicie o jeho znovuotevření?
To už asi nejde, aby firma vedla vlastní učiliště. Navíc obnovovat ho, když téměř nadohled pod kopcem je největší učiliště ve Středočeském kraji, by byl nesmysl. Chceme podporovat nejen SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře, se kterou jsme již navázali spolupráci, ale i čáslavskou průmyslovku, která má strojařské zaměření.
Jakou formu podpory máte na mysli?
Nejen finanční. Chceme nabídnout i jakousi garanci budoucího zaměstnání absolventů a další aktivity. Například možnost prázdninových brigád, praxí, pomoc při zpracování závěrečných absolventských prací. Je to o zájmu studentů. Pokud bude o učební obor zájem, když se začne v této zemi vyplácet pracovat, není problém rozšířit spolupráci s učilištěm přímo o praktickou část výuky přímo ve fabrice, jak tomu bývalo. Nicméně, jsme malinko omezeni tím, že přeci jen jsme podnik těžkého strojírenství, kde jsou rizikové provozy. Zúčastnil jsem se několika jednání s ředitelem SOŠ a SOU řemesel Antonínem Hasíkem. Domluvili jsme se, že by bylo potřeba spolupráci zase nějakým způsobem zintenzivnit. V posledních pěti letech jsme se soustředili především sami na sebe, abychom přežili. Dnes, kdy jsme v lepší ekonomické kondici, opět začíná prostor na aktivní, mimopracovní investice do vzdělávání i benefitů pro zaměstnance, aby lidé byli opět hrdí na to, že pracují v této firmě.
Spolupracujete s městem Kutná Hora?
ČKD Kutná Hora začalo opět po letech spolupracovat s městem Kutná Hora. V rámci letošního roku jsme připravili několik dotačních aktivit, například do herních prvků pro budoucí dětské hřiště v Uhelné ulici nedaleko centra města. Jsme připraveni podporovat školy v Kutné Hoře a to především ty, které jsou zaměřeny na obory, které potřebujeme. Chtěli bychom být prospěšní i ve společenské sféře.
Děkujeme za rozhovor.
Zatím žádný komentář.