Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 18. září 2019
logo

Sousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné Hoře

Sousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné Hoře
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 22.5.2019 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

V úterý 21. května se v nové komunitní zahradě u OD Kaufland v Kutné Hoře poprvé veřejnosti přestavila nová komunitní zahrada, kterou vybudoval výše zmíněný obchodní dům ve spolupráci s o.p.s. Kokoza.

V zahradě bylo celkem rušno, přicházeli lidé z okolí i větších vzdáleností, školní děti, prostě zvědavci všeho druhu. Mohli si prohlédnout workshopy (jak se co pěstuje, jak se správně kompostuje, apod.), opéct buřty, mlsat nabízené dobroty, zjistit, jaké je tu k dispozici zařízení (lavičky, ohniště, gril, stůl, hmyzí domečky, ovocné stromy, keře s jedlými plody, zdroj vody na zalévání) a zejména obdivovat zatím 16 záhonů, na nichž ti, kdo se přihlásili, budou pěstovat zeleninu, květiny, atd.

Já jsem od jedné z budoucích pěstitelek vyzvěděl, na jaký sortiment se těší ona: Zřejmě ji zajímají bylinky všeho druhu, jmenovala jich víc, pamatuji si bazalku, majoránku, pažitku, mátu... Mladá maminka mi mezi péčí o děcko stihla ještě říct, že spokojená je zejména s tím, že prostředí je klidné, oplocené a chtěla po mně, abych vybídl lidi z okolí, aby nezůstávali lhostejní a pomohli nový prostor „hlídat“ proti eventuálním zásahům vandalů.

Počet záhonů není konečný, hlásit se mohou i ti, kteří nemají zájem „hrabat se v hlíně“, ale třeba zajet sem s kočárkem, posedět na lavičce či na dece, opéct si nějaký pamlsek, apod.

Komunitní zahrada je primárně určena pro „zahradníky“ (kteří budou mít kód k zámku u vstupu, ale mohou se dohodnout na akcích pro nejširší veřejnost), v jejich čele má stát hlavní koordinátor, oficiálně bude „v provozu“ denně od 8.00 do 21.00.

Zvyklosti, náplň činnosti, vzájemné poznávání i případná výpomoc – to vše zjevně vykrystalizuje až přímo v praxi. Zatím jen můžeme konstatovat, že ze zahrady dýchala v tom kousku přírody mezi opaneláky jak smysluplnost, tak pohoda.

FotogalerieSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné Hoře
Autor článku: Redakce OK, autor fotogalerie: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM