Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je sobota, 4. července 2020
logo

Sousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné Hoře

Sousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné Hoře
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 22.5.2019 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

V úterý 21. května se v nové komunitní zahradě u OD Kaufland v Kutné Hoře poprvé veřejnosti přestavila nová komunitní zahrada, kterou vybudoval výše zmíněný obchodní dům ve spolupráci s o.p.s. Kokoza.

V zahradě bylo celkem rušno, přicházeli lidé z okolí i větších vzdáleností, školní děti, prostě zvědavci všeho druhu. Mohli si prohlédnout workshopy (jak se co pěstuje, jak se správně kompostuje, apod.), opéct buřty, mlsat nabízené dobroty, zjistit, jaké je tu k dispozici zařízení (lavičky, ohniště, gril, stůl, hmyzí domečky, ovocné stromy, keře s jedlými plody, zdroj vody na zalévání) a zejména obdivovat zatím 16 záhonů, na nichž ti, kdo se přihlásili, budou pěstovat zeleninu, květiny, atd.

Já jsem od jedné z budoucích pěstitelek vyzvěděl, na jaký sortiment se těší ona: Zřejmě ji zajímají bylinky všeho druhu, jmenovala jich víc, pamatuji si bazalku, majoránku, pažitku, mátu... Mladá maminka mi mezi péčí o děcko stihla ještě říct, že spokojená je zejména s tím, že prostředí je klidné, oplocené a chtěla po mně, abych vybídl lidi z okolí, aby nezůstávali lhostejní a pomohli nový prostor „hlídat“ proti eventuálním zásahům vandalů.

Počet záhonů není konečný, hlásit se mohou i ti, kteří nemají zájem „hrabat se v hlíně“, ale třeba zajet sem s kočárkem, posedět na lavičce či na dece, opéct si nějaký pamlsek, apod.

Komunitní zahrada je primárně určena pro „zahradníky“ (kteří budou mít kód k zámku u vstupu, ale mohou se dohodnout na akcích pro nejširší veřejnost), v jejich čele má stát hlavní koordinátor, oficiálně bude „v provozu“ denně od 8.00 do 21.00.

Zvyklosti, náplň činnosti, vzájemné poznávání i případná výpomoc – to vše zjevně vykrystalizuje až přímo v praxi. Zatím jen můžeme konstatovat, že ze zahrady dýchala v tom kousku přírody mezi opaneláky jak smysluplnost, tak pohoda.

FotogalerieSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné HořeSousedský den otevřel 21. 5. komunitní zahradu u Kauflandu v Kutné Hoře
Autor článku: Redakce OK, autor fotogalerie: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál! Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM