Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 24. září 2018
logo

Sergeii studio sbírá zkušenosti i úspěchy, jeho klip byl promítán v Los Angeles

Sergeii studio sbírá zkušenosti i úspěchy, jeho klip byl promítán v Los Angeles
Foto: zak
 
Publikováno: 18.1.2015 v 16:00, Aktualizováno: 13.1.2015 v 9:00
Rubrika: Čáslav

Videoklipy, krátké dokumenty, ale i poutavé příběhy, plné nápadů a hlavně emocí - taková je mimo jiné tvorba, vycházející z dílny čáslavského Sergeii studia. Ačkoliv se (alespoň prozatím) jedná o amatérskou tvorbu, nadšení a zájem o film i vše, co s ním souvisí, přináší již nyní autorům těchto krátkých snímků úspěchy. O svém největším koníčku hovořil autor videí, Martin Kolembář.

Začněme od konce - tedy nedávnými úspěchy, kterých Vaše snímky dosáhly v průběhu minulého roku..."V loňském roce jsme se téměř náhodou, díky informaci na facebooku, dozvěděli o soutěži, kterou vyhlásil Daniel Lanois (kanadský hudební producent, zpěvák a kytarista, který spolupracoval například s hudební skupinou U2, Neilem Youngem či Peterem Gabrielem a mnoha dalšími - pozn. red.). Její podstatou bylo najít vhodné videoklipy ke třem písním tohoto autora. Krátký čas, který zbýval do uzávěrky soutěže nám ale nedovolil nic jiného, než úpravu již dříve natočeného snímku.

Snad o to větší radost jsem měl, když právě tento klip postoupil základním výběrem, který provedl právě Daniel Lanois, do diváckého hlasování - kde nakonec zvítězil. Podle informace, která se ke mně následně dostala, byl náš snímek promítán v Grammy Theatre v Los Angeles v předvečer předávání loňských cen Grammy. Kromě toho přišla nabídka i na další případnou možnou spolupráci s uvedeným hudebníkem, ale to je samozřejmě otázka budoucnosti."

To je určitě velký úspěch, ale není jediný...

"Mimo tohoto úspěchu jeden z dalších klipů zvítězil v soutěži, vyhlášené společnostmi ČSOB a ERA, na téma individuálního dárcovství. Snímek z produkce Sergeii studia i zde obsadil první místo. Za další úspěch můžeme považovat například postup krátkého příběhu, natáčeného na mobilní telefon (což byla podmínka soutěže) mezi dvanáct finálových snímků, promítaných na loňském Febiofestu."

Autor mnoha scénářů, kameraman i většinou jediný člen postprodukčního týmu, Martin Kolembář, však o úspěších studia hovoří velmi skromně. Stále se podle jeho slov jedná o amatérskou činnost, ačkoliv připouští, že by se filmování chtěl v budoucnu věnovat profesionálně. Filmování mimo hlavní pracovní náplň ale přináší také svoje pozitiva.

"Tato forma představuje určitou volnost ve výběru témat, kterými se chceme zabývat.

Jednoduše řečeno - můžeme dělat jen to, co nás baví, v čem vidíme smysl a posun. To je možné právě proto, že se natáčením zatím neživím a finance, které takto jako studio získáme, představují vítanou možnost další investice do vybavení. Dobrý a hlavně technicky kvalitní výsledek natáčení zkrátka vyžaduje také kvalitní techniku, která samozřejmě není levná. Pravdou ale také je, že v současné době se již většina podobných krátkých filmů nenatáčí přímo kamerou, ale pomocí digitálních fotoaparátů, které jsou výrazně dostupnější."

Kdo jsou tedy v tuto chvíli Vaši zákazníci?

Velkou část naší práce představují videoklipy hudebních skupin z okolí. Jde například o skupiny Civilní Obrana či Žádnej Stres. Za zmínku stojí také natáčení pro divadelní soubor U.F.O. z Týniště nad Orlicí, s nímž jsme navázali delší spolupráci a jehož členové pak hráli i v soutěžním klipu Dárce. Jsme ale schopni se domluvit na spolupráci prakticky s každým a nebráníme se ani novým žánrům.

Většinou hovoříte v množném čísle. Kdo jsou tedy další členové Vašeho štábu?

"Dalším členem týmu je Petr Horký, který slouží jako veškerá pomoc při natáčení a dokumentování našich natáčecích dnů nebo akcí. Chtěl bych proto poděkovat všem aktérům, kteří se v klipech objevují, ať se jedná o hlavní představitele několika postav Libora Záhoříka a Edity Drábkové či dalších mých kamarádů a přátel. Jak už bylo řečeno, účastnili se natáčení i členové divadelní skupiny z Týniště. Práce na samotném natáčení přitom často trvají celý víkend, a to někdy i v ne právě příjemných podmínkách či počasí. Zájmu lidí o natáčení si proto vážím, stejně jako jejich radosti z výsledku."

Radost z hotového snímku je tedy pro Vás hlavní odměnou?

"Jistě, to je vlastně důvod, proč točím. Nejde přitom jen o moji radost z podařeného klipu, ale hlavně o pocit těch, kteří v nich účinkují. Například začínající kapely si mohou alespoň na chvíli vyzkoušet pocit ´opravdových´ obecně známých skupin, stejně tak mladí zpěváci a další. Pozorovat jejich radost je opravdu velkou odměnou," zakončil Martin Kolembář, s jehož krátkými příběhy, soutěžními snímky i videoklipy k písničkám, se můžeme seznámit například na webových stránkách www.sergeiistudio.cz.

 

Autor článku: zak
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM