Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 22. srpna 2019
logo

První etapa obnovy hřbitovní kaple Všech svatých s kostnicí byla zahájena

První etapa obnovy hřbitovní kaple Všech svatých s kostnicí byla zahájena
Foto: M. Pravdová
 
Publikováno: 20.10.2014 v 16:00, Aktualizováno: 13.10.2014 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Návštěvníci z celého světa mají již od letošního července mimořádnou příležitost být svědkem záchrany jedinečné a nejnavštěvovanější kutnohorské památky. Objekt má neobvyklou statickou poruchu. Ještě předtím, než bude vyhodnoceno dlouhodobé měření, které má dát odpověď na otázku, zda změny poklesu a naklánění konstrukcí věží pokračují a porucha je stále aktivní, byla zahájena první etapa obnovy objektu, která zahrnuje opravu krovu, střech a teras.

„Po demontáži břidlice a bednění pokračuje oprava krovu hlavní lodi. Součástí prací je i průzkum věží a stavu střešní krytiny,“ uvedl Petr Cicvárek, vedoucí údržby památek Římskokatolické farnosti Kutná Hora Sedlec s tím, že v plánu je rovněž revize stavu sochy Panny Marie Imakuláty i nahrazení stylových plechových ozdob - lebek - na vrcholcích věží. „Práce potrvají do října. Před zimou dojde k provizornímu zakrytí teras tak, aby hned na jaře mohly být práce znovu zahájeny.

Současná skladba plochých střech je nevhodná z důvodu nedostatečného zateplení. Plechová krytina neumožňuje odvětrání střešní skladby a vlivem kondenzace a promrzání konstrukce dochází k rozsáhlé destrukci omítek a poruchám zdiva kleneb. Terasy budou odkryty až na klenby, provedena vhodná skladba s pochozí vrstvou z kamenné pískovcové dlažby. Potom budou terasy nově zpřístupněny návštěvníkům,“ konstatoval Petr Cicvárek.

První etapa prací, která potrvá do října 2015, si vyžádá investici kolem 12 milionů korun. Již nyní Římskokatolická farnost zvažuje další etapu, která bude navazovat. V úvahu přichází odvlhčení budovy, nebo rozebírání první ze čtyř pyramid z lidských ostatků, kterých se při zajištění základů vnitřních pilířů kostnice nebude možné vyhnout. „Restaurování kosterní výzdoby, pyramid, je společně se statickým zajištěním jednou z nejsložitějších etap celkové obnovy kostnice.

Ještě předtím, než budou moci být zahájeny práce na vnitřních pilířích a pyramidách, pokračuje revize a oprava uchycení výzdoby zavěšené u stropu,“ upřesnil Petr Cicvárek. Nový bezpečný závěsný systémem umožní do budoucna snadnější sejmutí výzdoby pro případnou obnovu omítek a její navrácení na původní místo.

 

Autor článku: Monika Pravdová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM