Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 15. května 2025
logo

Připomínka listopadových událostí roku 1989 v Kutné Hoře

Připomínka listopadových událostí roku 1989 v Kutné Hoře
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 20.11.2014 v 7:00, Aktualizováno: 18.11.2014 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Několik dnů před státním svátkem (ve čtvrtek 13.11) si Kutnohořané připomněli čtvrt století, které uplynulo od Listopadu 1989. V Sankturinovském domě byla (za přítomnosti kompletního vedení radnice) otevřena výstava, zaznamenávající nejen rok 1989, ale také události roku 1968 i léta normalizace. Jejím kurátorem je autor většiny fotografií Jaromír Procházka, dalšími snímky přispěli P. Šuchmann, M. Truhlář, K. Benadová, J. Valoušková.

Celkem logicky už v průběhu vernisáže zazněly vzpomínky pamětníků (J. Procházka to vzal tak „zeširoka“, že ho moderátor M. Trnka musel upozornit na únosný časový limit). Následovala beseda, organizovaná Klubem rodáků a přátel Kutné Hory: Řada pozvaných se omluvila (zdravotní stav), přijeli manželé Altovi, slovo si postupně vzali J. Dřevíkovský, Vl. Košárek, Z. Lipský – vše zahájil Slávek Beneš, jehož kancelář v roce 1989 byla svědkem prvních kroků rodícího se OF.

Na „pořadu dne“ toho bylo hodně, vzpomínalo se na racionalitu a činorodost Václava Šplíchala, přínos lidí z ÚNS (Z. Řanda, první polistopadový starosta J. Benada a další), aktivitu Bohouše Dvořáka a jeho nynější manželky Jolanky, Álu Říhu, Vláďu Zubova a samozřejmě mnoho jiných, jež nelze všechny vyjmenovat, ač by si to nesporně zasloužili. Zazpíval i promluvil Pepa Nos – jeho vystoupení mělo hlavu i patu. Vyvstala řada témat, každé z nich by stačilo na samostatnou besedu, někdo vidí dnes, po těch letech, spíše klady, jiný si připadá okraden o ideály, s nimiž do „sametu“ vstupoval…

Jako doušek pramenité vody působilo vystoupení dvou studentek CG sv. Voršily – jejich pohled, nezatížený dějinnými zvraty, přinesl vítané osvěžení i námět k další polemice: Je potřeba Listopad si připomínat, má to význam (ve škole se jedná o velmi okrajovou záležitost)?

Z besedy lidé uháněli do Spolkového domu, kde byla zahájena výstava o osobnosti boje za opravdovou demokracii, Karlu Krylovi, v přilehlém kostele sv. Jana Nepomuckého potom zpíval a recitoval jeho bratr Jan Kryl. V následující den přišel na řadu v refektáři GASK slavnostní koncert Kutnohorského komorního orchestru a USPS Tyl a 18. 11. byla na programu kina Modrý kříž projekce 5. dílu filmové kroniky Bohuslava Kučery Kutná Hora ve 20. století, který je z valné části věnován právě roku 1989.

Připomínek, oslav, vzpomínek, koncertů a výstav bylo tedy v Kutné Hoře dost. Podle mého názoru to potřebné je. Zejména k tomu, abychom si uvědomili, co před pětadvaceti lety nadšeně vítala zaplněná náměstí, co se nám z tehdejších ideálů (ne)zdařilo naplnit – abychom ty ideály střežili a neustoupili snahám o jejich zneužití.

 

Autor článku: V. Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM