Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 18. června 2019
logo

Příběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarů

Příběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarů
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 11.1.2019 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Ten titulek není pouze pokusem o vystižení výstavy, která byla zahájena v kutnohorském Spolkovém domě ve čtvrtek 10. ledna (potrvá do 3. února), ale zároveň i konstatováním: Grafika hrála a hraje v českém výtvarném umění klíčovou roli a Sdružení českých umělců grafiků (SČUG) Hollar se stalo jakousi její vlajkovou lodí.

Založeno bylo už v roce 1917 a zjevně postačí uvést jen několik jmen za všechna: Max Švabinský, Kamil Lhoták, Jiří Trnka, František Tichý, Emil Filla, Jan Zrzavý...jako milníky, označující slavnou a milovanou cestu dojmů, vjemů, pionýrských činů a metod, po které pomyslně spolu s našimi výtvarníky (nebo přímo v jejich stopách) kráčel celý výtvarný svět.

Peripetií, jimiž Hollar za ty roky prošel, bylo víc. Vrcholily přerušením činnosti v časech normalizace a jejím obnovením po roce 1989. Nechceme však zůstat jen u popisů, věcné prózy. Vystavené práce současných členů SČUG Hollar mají od reálných příběhů stejně daleko (i blízko) k poezii, často označované „všedního dne“.

Úžasná technika se snoubí s pestrostí námětů, od téměř realistických k snovým, fantastickým, vyzývajícím k pohledu pod povrch. Nemíním zde ovšem v žádném případě mentorsky vykládat, „co tím chtěl básník říci“ - to musí hledat i nacházet každý sám. Stejně tak neuvedu jména všech vystavujících (mnohá znáte například z jejich tvorby ilustrační), najděte si je při návštěvě galerie.

Připomenu jen, že podnětnou a krásnou výstavu připravil Nadační fond Mikuláše Daczického z Heslova (za nějž promluvila Kateřina Daczická) ve spolupráci s Městem Kutná Hora, hosty vernisáží provázel Michal Trnka, úvodní slovo pronesl Marek Králík, detaily i souvislosti objasnila kurátorka výstavy Alena Laufrová (po ukončení oficiální části ochotně upřesňovala, zodpovídala dotazy, uváděla detaily), za kutnohorskou radnici hosty vítal a výstavu zahájil starosta Josef Viktora.

FotogaleriePříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarůPříběhy v grafice aneb Grafika v příbězích – nejen hra slov či tvarů
Autor článku: Vítězslav Hospes, autor fotogalerie: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM