Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 11. srpna 2020
logo

Pozvánka: Setkání s Dr. Lieblovou u příležitosti 74. výročí deportace kutnohorských Židů

Pozvánka: Setkání s Dr. Lieblovou u příležitosti 74. výročí deportace kutnohorských Židů
Foto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 11.6.2016 v 16:00, Aktualizováno: 6.6.2016 v 9:00
Rubrika: Kultura

U příležitosti 74. výročí deportace kutnohorských Židů do Terezína se v Městské knihovně v Kutné Hoře 12. června od 15 hodin uskuteční setkání s Dr. Dagmar Lieblovou, kutnohorskou rodačkou přeživší holocaust, která v roce 2011 obdržela Řád TGM za rozvoj demokracie. Setkání bude také příležitostí k prezentaci druhého knižního vydání jejích beletrizovaných vzpomínek „Přepsali se, tak jsem tady. Příběh Dagmar Lieblové“, jejichž spoluautorem je Marek Lauermann.

Vzpomínky Dagmar Lieblové jsou prosté přikrašlování, podávají upřímné a ryzí svědectví. Nejprve o životě asimilované židovské komunity v předválečném Československu, později o dětském pohledu na život v Terezíně a útrapách v koncentračních táborech Osvětim a Bergen-Belsen.

Pozvánka: Setkání s Dr. Lieblovou u příležitosti 74. výročí deportace kutnohorských Židů
Foto: Monika Pravdová

Název knihy „Přepsali se, a tak jsem tady“ předjímá, jak se jí podařilo dostat z osvětimského pekla; život jí zachránila administrativní chyba. Někdo totiž do dívčina osobního dokumentu omylem napsal jiné datum narození - místo roku 1929 rok 1925. V okamžiku, kdy se chystaly selekce práce schopných, byla vybrána, i když jí v té době ještě nebylo nacisty požadovaných 16 let. To ji uchránilo od smrti v plynové komoře. Dagmar Lieblová dodnes říká: „Jsem tady vlastně omylem.“ A jako povinnost cítí šířit své svědectví za všechny příbuzné, kteří neměli možnost se vrátit.

O svém životě vypráví Dagmar Lieblová věcně a poutavě, kultivovaným jazykem, s obdivuhodnou vyrovnaností, vědomím skutečných životních hodnot. Nikde nepodléhá sebelítosti, snaží se pochopit, prominout. Vypráví ne proto, aby s někým zúčtovala, ale proto, aby jednou její děti a vnuci - a nejen oni - věděli. 

Autor článku: tz
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM