Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 18. června 2019
logo

Pozvánka na výstavy v Čáslavi

Pozvánka na výstavy v Čáslavi
Foto: zak
 
Publikováno: 19.11.2016 v 16:00
Rubrika: Kultura

Zdeněk Sejček oslavil 90. narozeniny „po svém“

Krásné 90. narozeniny lze oslavit nejrůznějšími způsoby. V případě malíře a dlouholetého pedagoga čáslavského gymnázia Zdeňka Sejčka se jako nejvhodnější způsob jeví výstava, která dokumentuje starší i nová autorova díla.

„Jsem rád, že když jsme se před nějakými 35 lety poznali, mohl jsem se ptát, protože není možné jen „googlovat“ nebo hledat v knihách. Je třeba ptát se živých lidí na jejich názory a zkušenosti,“ řekl v úvodu vernisáže historik umění PhDr. Michael Zachař „Fakt, že pan profesor měl první výstavu v roce 1945 v Kutné Hoře, to je více než 60 let a to hovoří za vše.

Základy svého umění dostával u prof. Pospíšila a potom také na koedukačním ústavu Lindnerově v Kutné Hoře u prof. Fialy samozřejmě potom byla zásadní jeho studia v Praze na pedagogické fakultě. Zde bylo po válce skvělé obsazení,  vyučoval tam Cyril Bouda, Martin Salcman a mnozí další. To byly výtvarné kapacity a osobnostní, od nichž bylo možné získat to nejlepší, co si výtvarník může do života s sebou přinést. Je třeba poznamenat, že profesor Sejček studoval také další disciplíny, jako je geografie, kterou potom vyučoval i zde v Čáslavi, ale také estetiku a dějiny umění a  uvědomit si, že má vynikající vědomosti a předpoklady pro to, předávat toto vše dále,“ nastínil Michael Zachař. Účastníci vernisáže a gratulanti z řad milovníků umění i autorových studentů a přátel zcela zaplnili výstavní síň čáslavského městského muzea a knihovny na Žižkově náměstí, kde budou nyní díla prof. Zdeňka Sejčka vystavena  do 20. 11.

Vernisáž výstavy obrazů Kamily Ženaté

Ve čtvrtek 10. listopadu se ve foyer Nové scény Dusíkova divadla uskutečnila vernisáž obrazů výtvarnice Kamily Ženaté, která je svým životem pevně spjata právě s tímto městem. Její láska k Čáslavi ji vedla k myšlence darovat městskému muzeu i Dusíkovu divadlu některá ze svých děl. Právě ta tvoří podstatu celé současné výstavy.

„Často vzpomínám na kouzelná místa mého dětství. Nazaret, Hejdof, rozkvetlou třešňovku pod hradbami, Hrádek, Vodranty, koupaliště... To vše už dneska není, nebo nabylo úplně jinou podobu. Vzpomínám si, jak každý všední den houkala ve dvě hodiny odpoledne Kosmoska a davy lidí vyrážely z fabriky do města,“ vyjádřila svoji lásku k Čáslavi již v jednom z předchozích rozhovorů paní Kamila Ženatá, která zde prožila celé dětství. Právě proto nyní darovala deset svých prací městu, jeho organizacím a vlastně všem jeho obyvatelům. Za její velkorysost poděkovali v rámci vernisáže jak starosta města inženýr Jaromír Strnad, tak i ředitelka Dusíkova divadla Eva Albrechtová.

Vernisáže poutavé výstavy se zúčastnilo mnoho zájemců, mezi nimiž nechyběl ani další z významných malířů regionu, prof. Zdeněk Sejček, který v současné době vystavuje svoje práce jen o několik metrů dále, ve výstavní síni na Žižkově náměstí.

FotogaleriePozvánka na výstavy v ČáslaviPozvánka na výstavy v ČáslaviPozvánka na výstavy v ČáslaviPozvánka na výstavy v ČáslaviPozvánka na výstavy v ČáslaviPozvánka na výstavy v Čáslavi
Autor článku: zak, autor fotogalerie: zak
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Denemark i letos připravuje letní slunovrat a bubnování u menhirů v Kutné Hoře15. ročník Běhu naděje v Kácově na pomoc boji s rakovinouPřechodné obtíže v ulici Jiřího z Poděbrad snad nejsou nadlouhoNa dokončení rekonstrukce parku pod Vlašským dvorem si ještě počkáme
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM