Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 28. března 2024
logo

„Politika stejného názvu pro různé zboží působí trochu jako snaha o nepoctivost,“ říká P. Pavel Tobek v odpovědi na anketní otázku

„Politika stejného názvu pro různé zboží působí trochu jako snaha o nepoctivost,“ říká P. Pavel Tobek v odpovědi na anketní otázku
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 28.3.2017 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

V českých i slovenských obchodech se prodávají méně kvalitní potraviny nadnárodních výrobců než například v Rakousku. To nově potvrdily laboratorní testy. Slovensko chce s podporou Čechů na dvojí kvalitu potravin upozornit Evropskou unii – a už kolem problému jedná: svolalo k němu summit států Visegrádské skupiny. Na to, že pod stejnou značkou kupují horší, avšak mnohdy stejně drahé zboží, si  nestěžují jen spotřebitelé v ČR a na Slovensku, ale i  v Polsku či v Maďarsku. Jaký je váš názor na takový „dvojí metr“?

P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář

Politika stejného názvu pro různé zboží působí trochu jako snaha o nepoctivost. Otázkou je, co může - snad mimo důsledného bojkotu - skutečně pomoci. Nevím, do jaké míry je korektní srovnávání cen. Při mých nákupech v zahraničí bývají ceny citelně vyšší, než u nás. Možná se podaří přinutit výrobce, aby změnili názvy (O jediné písmenko? To tu už bylo, byť v opačném gardu), možná dokonce budou dodávat stejné zboží na rakouský i český trh. Budeme ochotni ho kupovat? Nebo chceme omezit trh? Třeba plánujeme zpřísnit normy a komplikovat život domácím výrobcům. Jsem přesvědčen, že dokud bude klíčovým ukazatel dostupnost, změní se jen málo.

Mgr. Iva Němcová, předsedkyně OROS a KROS Středočeského kraje

Pravidelně sleduji pořad "Černé ovce" a o této problematice vím . Zaráží mě jedno " stanovisko" , že údajně Češi mají jiné chutě. Naprosto nechápu, jak chuť může ovlivňovat kvalitu. Někdy mám pocit , že stále přetrvává názor , že bývalý východní blok jsou rozvojové země a pro ně je nižší kvalita dostačující. S tímto názorem jsme se setkávali v létech devadesátých minulého století a zřejmě přetrvává. Mě to jako příslušníka vzdělaného a hrdého národa uráží.

PhDr. Olga Zubová, členka obecního zastupitelstva Černíny

O problému horší kvality potravin v zemích jako je ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko se ví už dlouho. Je to nepřijatelné, ale připadá mi směšné pouze upozorňovat EU na tuto skutečnost. Co na to naše ministerstvo zemědělství? Každý stát má své inspekční orgány, které mají kvalitu zboží sledovat a nekvalitní potraviny zakázat. Bylo by dobré být trochu sebevědomější, nekývat na všechna nařízení z Bruselu a ochránit domácí trh. Vždycky jsme měli kvalitní zdravé potraviny vlastní produkce. Bohužel členství v EU nám přineslo i fakt, že česká výroba musela ustoupit mezinárodním dohodám. Zákazník se stal rukojmím nadnárodních řetězců a bez razantní intervence vlády nemá šanci se bránit.

Jaroslav Fér, evangelický farář Čáslav 

Žel, v tomto ohledu není rozhodující politický a už vůbec ne sociální zájem o spotřebitele, ale ekonomický tlak velkých nadnárodních firem. Že jsou naše platy podstatně nižší než v západnější části EU, je dáno mnoha faktory (nejen čtyřiceti lety centrálně řízeného komunistického hospodaření, ale i nízkým pracovním nasazením, na které jsme si zvykli v onom čtyřicetiletém období a které u nás ovšem pořád přetrvává). Pokud ale tuto nižší životní úroveň doplňuje ještě tento přístup nadnárodních firem (za výrobky horší kvality platíme stejnou cenu) jsme tím postihováni ještě podruhé – a hned i potřetí, když navíc horší kvalita potravin (i těch se to týká, pokud ne potravin vůbec v první řadě) má vliv na náš zdravotní stav.

Karel Koubský, st., okresní předseda KDU ČSL, Kutná Hora

S tímto problémem máme osobní zkušenost. Naše dcera žije v Rakousku a poměrně často se navštěvujeme. Často si přivážíme nějaké ty potraviny, u kterých si pochvalujeme jejich kvalitu. Časem se naše oblíbené produkty začaly prodávat i u nás. Jaké však bylo překvapení, když hlavně chuťové vlastnosti nebyly takové, které jsme očekávali. Značka stejná, výrobce stejný, obal stejný, nějak nám to nešlo dohromady. Až jsem se nakonec dověděl, že pro některé výrobky téhož výrobce a ve stejném obalu mají pro náš trh jiné složení. Prodejci to obhajují tím, že na etiketě je složení pravdivě deklarováno mnohdy však tak drobnými písmenky, že to bez brýlí nepřečtete a ani nevíte jaké to složení má být. Velké obchodní řetězce v honbě za co největšími zisky přišly na celkem jednoduchý trik. Osvědčené a renomované značky a výrobky se u nás prodávají s cenou mnohdy vyšší než v zahraničí, ale vyrobené s náklady znatelně nižšími. Prý nám to víc chutná. Ministr zemědělství Jurečka s tím bojuje již dva roky a zdá se, že se konečně probudili i ostatní a začne se to řešit na evropské úrovni. To je jedna z oblastí, kde má EU chránit své spotřebitele před podobnými praktikami. Doufejme, že se to podaří.

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM