Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 17. července 2019
logo

Pamětní deska generálu Moravcovi odhalena, došlo k až neuvěřitelnému setkání

Pamětní deska generálu Moravcovi odhalena, došlo k až neuvěřitelnému setkání
Foto: Ing. Vl. Havlíček
 
Publikováno: 30.3.2019 v 13:00, Aktualizováno: 29.3.2019 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Pamětní deska čestnému občanu Čáslavi, generálovi Františku Moravcovi byla odhalena v Roosveltově ulici v Praze, na domě, kde Moravcovi žili do 14. března 1939, tedy do odletu do Velké Británie.

Slavnosti se zúčastnili generálova vnučka Anita Moravec Gard, praneteř Marta Šenkapounová, Karel Bergl - prasynovec generála Josefa Bílého, Miloš Balabán - prasynovec generála Josefa Balabána a další hosté.

Náhoda svedla dohromady potomky několika slavných generálů. Marta Šenkapounová nečekané setkání komentuje: „Při odhalování plakety na domě, kde Moravcovi žili do března 1939, se stalo něco neuvěřitelného. Jeden z nájemníků šel domů a ptal se, co se děje.

Dali jsme se do řeči a on to byl prasynovec generála Josefa Balabána.“ Josef Balabán byl legionář, československý voják, příslušník odbojové organizace Obrana národa a její zpravodajsko-sabotážní skupiny známé jako Tři králové.

„Ani sousedé, kteří nám s instalací plakety pomáhali netušili, že žijí v jednom domě s potomkem hrdiny,“ dodala Marta Šenkapounová. Po odhalení pamětní desky akce pokračovala položením květin v nedaleké Verdunské ulici, kde žil generál Josef Bílý.

Právě prasynovec Karel Bergl se zasloužil o jeho rehabilitaci, která byla završena loňským vyznamenáním in memoriam z rukou prezidenta republiky.

Josef Bílý byl předválečný zemský velitel armády v Čechách a poté velitel ilegální protinacistické organizace Obrana národa. Jako první byl popraven po Heydrichově nástupu do funkce říšského protektora.

A právě jeho smrt byla pro generála Moravce tou poslední „kapkou“ k zorganizování atentátu na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Odhalení pamětní desky armádnímu generálovi Františku Moravcovi se konalo při příležitosti 80. výročí okupace Československa a odchodu jedenácti zpravodajců, v čele s Moravcem do Velké Británie.

Zachránili tak těsně před nadcházející německou okupací seznam agentů v Německu a další tajné dokumenty. Také tyto dokumenty v Anglii posloužily k naplánování akce Antropoid, na jejímž konci byl zabitý Reinhard Heydrich.

Moravcova praneteř Marta Šenkapounová, která se podílela na zorganizování této vzpomínkové akce spokojeně prohlásila: „Vše se podařilo a těší mě, že vznikla fotografie, na které jsem zároveň s vnučkou generála Františka Moravce, prasynovcem generála Josefa Balabána a prasynovcem generála Josefa Bílého.“

FotogaleriePamětní deska generálu Moravcovi odhalena, došlo k až neuvěřitelnému setkáníPamětní deska generálu Moravcovi odhalena, došlo k až neuvěřitelnému setkáníPamětní deska generálu Moravcovi odhalena, došlo k až neuvěřitelnému setkáníPamětní deska generálu Moravcovi odhalena, došlo k až neuvěřitelnému setkáníPamětní deska generálu Moravcovi odhalena, došlo k až neuvěřitelnému setkáníPamětní deska generálu Moravcovi odhalena, došlo k až neuvěřitelnému setkání
Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček, autor fotogalerie: Ing. Vl. Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM