Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pátek, 29. března 2024
logo

„Otázka zajištění kvalitní vody je určitě jedním z důležitých problémů naší budoucnosti“, říká Jaroslav Fér v odpovědi na anketní otázku

„Otázka zajištění kvalitní vody je určitě jedním z důležitých problémů naší budoucnosti“, říká Jaroslav Fér v odpovědi na anketní otázku
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 11.2.2017 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Kutnohorsko je v souvislosti s počasím, vysycháním jiných zdrojů i působením dalších „civilizačních“ vlivů stále závislejší na vodě z nádrže Vrchlice.  Myslíte si, že na opatřeních k zajištění množství i kvality se stát podílí dostatečně, zejména s ohledem na  možnosti osad a menších obcí, nebo by jeho role měla být větší?

Ing. Milan Vodička, CSc., Strana svobodných občanů

Současná vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL si vytyčily, mimo jiné, jako jeden z cílů boj proti suchu. Tak teď budeme asi vesele budovat nádrže, přehrady a poldry za peníze daňových poplatníků. Všechny socialistické a levicové vlády mají tendenci poroučet větru a dešti a hlavně utrácet peníze za hlouposti, které většinou přicházejí z Evropské unie, nebo od ekologistických hnutí (nezaměňujte prosím s ekologickým přístupem), Zelenými počínaje a neziskovkami konče. Snahy řídit naši planetu se datují již od minulého století: pozor na přelidňování Země, pozor na globální oteplování, pozor na povodně, regulace přírodních cest vody apod. Nemohu si pomoci, ale vydávat podle nějakého protokolu stovky miliard dolarů za snížení teploty na Zemi o 1-2 stupně mi přijde velmi směšné. Kdo to za padesát let změří? Z ledovců víme, že pravidelně se naše planeta otepluje a pravidelně ochlazuje. A někdy jsou desítky let povodně a prší a pak zase léta, kdy je sucho. Ministr zemědělství ovšem stále hledá další a další dotace pro zemědělce: „Bylo hodně dešťů? Dáme vám dotace.“ Vyschlo vám na poli? Dáme vám peníze z rozpočtu.“ O vodu se musí starat především občané, zemědělci – podnikatelé a v neposlední řadě obecní nebo městská zastupitelstva svými dlouhodobými programy.  Jde o stanovení podmínek diktovaných zdravým rozumem. Znalost dostupnosti vody  je známá v místních podmínkách stovky let. Voda je cenná a velmi důležitá pro všechny formy života.  A vsaďte se, letos budou možná povodně i sucha.

P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář

Stát, jako konečně téměř každý téměř vždy, může pochopitelně dělat víc. Otázkou je, co přesně po něm máme chtít: Má zajistit zásobování vodou každému bez ohledu na náklady, nebo to má mít nějakou (ekonomickou?) mez? Má pouze vytvořit podmínky (legislativní, finanční...) a přenechat záležitost regionům? Má se alespoň pokusit odpolitizovat záležitost vytvořením samostatného úřadu s dostatečným rozpočtem, jako to mají třeba v Izraeli? Má mít právo budovat i velká vodní díla bez ohledu na nesouhlas dotčených obyvatel? Má nařídit stavebníkům, aby zajistili využití dešťové vody v rámci objektu (např. ke splachování), má výrazně zdaňovat zahradní bazény? Má mnohem striktněji bránit postupnému ubývání nezastavěné půdy? Má...? Myslím, že dlouhodobě nebývá větší role státu výhrou.

Jaroslav Fér, evangelický farář, Čáslav

Otázka zajištění kvalitní vody je určitě jedním z důležitých problémů naší budoucnosti - nejen regionu a našeho malého státu ve středu Evropy, ale celosvětově. Tento globální problém je řešitelný na mezinárodní úrovni – vzájemnou spoluprací států a příslušných vědeckých institucí a gremií. Určitě se jedná o problematiku nejen malých obcí, ale i velkých měst. A stejně tak každého z nás. Bude to znamenat vynaložit obrovské finanční částky – a tady se mi rýsuje problém. Stát se musí postarat o řadu oblastí, nejen o dostatek zdrojů vody. Jenomže na to potřebuje finance, které získává především z různých daní. Pokud se snažíme svoje daňové odvody minimalizovat na základě daných pravidel a předpisů, je to pořádku. Pokud se ovšem daňové povinnosti různým způsobem vyhýbáme, státu potom na jeho “povinnosti“ vůči nám občanům schází méně finančních prostředků. Nebo se mýlím?

Ing. Jaromír Strnad, senátor a starosta Čáslavi

Jedná se o problém, o němž jsme již s odborníky diskutovali, a podle mého názoru by se měl stát zaměřit zvláště na pomoc menším obcím, které často nemohou dosáhnout na finanční prostředky, potřebné k vybudování kanalizace. Právě takováto ochrana povodí by pomohla zajistit vyšší kvalitu vody. Stát na tyto účely finanční prostředky získává od jednotlivých vodáren z poplatků za odběr vody. Myslím si, že stát tedy v tomto ohledu určitě deficit má. 

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM