Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pátek, 29. března 2024
logo

Osobnosti Kutnohorska odpovídají na anketní otázku redakce, týkající se smogové situace ve Středočeském kraji

Osobnosti Kutnohorska odpovídají na anketní otázku redakce, týkající se smogové situace ve Středočeském kraji
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 5.2.2017 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Meteorologové ve čtvrtek 19. ledna vyhlásili kvůli vysokým koncentracím prachových částic smogovou situaci ve Středočeském kraji. Na to nejsme příliš zvyklí. S jakými pocity jste tuto zprávu přijali?

Jaroslav Fér, evangelický farář, Čáslav

Mnohadenní vyhlášení smogové situace nejen ve Středočeském kraji je dost alarmující skutečnost. Našeho regionu se sice dotýká spíš jen okrajově, znečistění dosahuje v průmyslových sousedních městech Kolíně a Pardubicích daleko vyšších hodnot. Zato ovzduší v Čáslavi zasahuje leckdy, také v některých dnech minulého týdne, zápach, který pravděpodobně způsobuje čáslavská skládka odpadů. Doufejme, že je v ovzduší jen ten odér, se kterým se lze smířit. Obojí, smog i čáslavský odér, je přitom důsledek změny našeho způsobu života v podstatě během předcházejících sta let. Odpad, který jako lidská euroamerická společnost produkujeme, musíme odborně ukládat, aby nás nezahltil. I tak už odpad tzv. petlahví zamořil ohromné plochy oceánů. Za smog “děkujeme“ rozvoji průmyslu, ale především rozšíření automobilismu. Bez auta se téměř neobejdeme, i když můžeme zkoušet svoje cesty omezovat a leckam si dojít pěšky – a trochu tím prospět svému zdraví a zvýšit svou fyzičku, pokud to ovšem jde. Škoda, že se už patrně nepodaří zvýšit podíl kontejnerové dopravy po železnici. Když byla po letech dokončena rekonstrukce hlavních železničních koridorů, byly tu už zavedené firmy dopravních přepravců po silnicích. Takže obecně? Prostě se smířit s tím, že občas bude vyhlašována smogová situace, anebo přímo její regulační režim pro průmyslové podniky?

RNDr. Ivo Šanc, CSc., krajský a kutnohorský zastupitel

Jakožto krajský radní zodpovědný za životní prostředí jsem samozřejmě vnímal vyhlášení smogové a regulační situace jinak, než jako běžný občan. Vzpomněl jsem si také na dobu před třiceti lety, kdy údolí Dolního Žižkova bylo od podzimu do jara zahaleno štiplavým tmavým kouřem a opravdu se těžko dalo dýchat. Teď je situace jiná. Vzduch není na pohled tolik znečištěn, ale největší problém dělají neviditelné mikročástice ze spalin automobilů, které mají závažný dopad na lidské zdraví. Vyhlášení smogové situace ve Středočeském kraji závisí na situaci v Berouně a na Kladně, kde jsou umístěny příslušné monitorovací stanice. V těchto městech je situace nejhorší. Hlavním viníkem je doprava, ale vliv má i průmysl a samozřejmě i všemožné kotle a další topeniště. V Kutné Hoře je situace lepší než ve zmíněných dvou městech, to ale neznamená, že bychom si neměli čistotu ovzduší chránit. Máme štěstí v tom, že Kutná Hora nepatří k městům extrémně zatíženým dopravou a že významná část města je vytápěna zdrojem, který ovzduší ve městě neovlivňuje.

P. Pavel Tobek, kutnohorský vikář

Ve čtvrtek 19. ledna jsme si se studenty užívali modré oblohy v Krkonoších. Realitu nížiny jsem po návratu prostě vzal na vědomí a na později odložil jak větrání, tak jednu větší cestu autem. Místo toho jsem po setmění pozoroval oknem bytu obvyklý "cvrkot" na nedalekém kruhovém objezdu.

Autor článku: Redakce OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM