Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 15. července 2019
logo

Od narození lékaře a národního buditele Josefa Jaromíra Štětky letos uplynulo 210 let, zemřel před 140 roky

Od narození lékaře a národního buditele Josefa Jaromíra Štětky letos uplynulo 210 let, zemřel před 140 roky
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 23.8.2018 v 8:00
Rubrika: Kultura

Josef Jaromír Štětka se narodil 15. 7. 1808 v Litni u Karlštejna. Po studiích na gymnáziu a pražské univerzitě přišel v roce 1837 jako praktický lékař do Kutné Hory, kde působil až do své smrti (10. 4. 1878).

Kolem sebe soustředil českou společnost, s níž organizoval ochotnické divadlo. V roce 1848 zakládá Městskou knihovnu, o dva roky později vydal tiskem  seznam knih této knihovny – vůbec první tištěný seznam knih české veřejné knihovny. 

V roce 1851 je otevřena zatímní nemocnice, na jejímž vybudování se Štětka velkou měrou podílel a v níž sám zdarma léčil. Jeho zásluhou byla v Kutné Hoře r. 1854 otevřena první střední (reálná) škola v Kutné Hoře, za šest let nato spořitelna.

V r. 1861 byl zvolen zemským poslancem, r. 1864 purkmistrem, r. 1867 začal vydávat časopis Vesna Kutnohorska. V roce 1873 byl zvolen okresním starostou, r. 1878 předsedou spolku pro vybudování stálého divadla – žel vtémže roce umřel.

Jaromír Sígl v publikaci MUDr. Josef Jaromír Štětka:   Celý svůj život věnoval práci pro zlepšení sociálních poměrů lidu a zvýšení kulturní úrovně Kutné Hory.

Autor článku: Vítězslav Hospes
Nepřehlédněte...
S neúnosnými vedry se snaží vypořádat i Kutná HoraBrilantní muzikanti se blýskli v kutnohorském Blues CaféNa WC „U Žáby“ si počkáme, ale nepoděláme se z toho!Výkopy na Palackého náměstí patří ke krokům, vedoucím k oživení tohoto prostoru Kutné Hory
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM