Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 23. května 2018
logo

Od června do srpna bude v Chotusicích tiché letiště

Od června do srpna bude v Chotusicích tiché letiště
Foto: zak
 
Publikováno: 19.6.2017 v 7:00
Rubrika: Čáslav

Obyvatelé Čáslavi a okolních obcí si mohou na několik týdnů odpočinout od hluku leteckého provozu, na který jsou po většinu roku zvyklí kvůli přítomnosti chotusické letecké základny. V měsících červen až srpen tohoto roku se však běžný provoz letiště zastavil. Jak technika, tak i personál, který ji obsluhuje, bude po danou dobu působit na letišti v Pardubicích. "Přelet letecké techniky je plánován na 22. června 2017 (záložní termín je stanoven na 23. června 2017). Ještě téhož dne dojde také k zaujetí nepřetržité hotovosti v rámci aliančního systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System) dvojicí pilotů a letounů JAS-39 Gripen. Přesun techniky a personálu zpět na mateřskou základnu je stanoven na dny 21. - 22. srpna 2017. Pro plnění leteckého výcviku a pro zabezpečení nepřetržité hotovosti budou na pardubické letiště přemístěny všechny typy letecké techniky, které 21. základna provozuje - letouny L-39 Albatros, L-159 ALCA a JAS-39 Gripen. Provoz celkem 23 letounů bude zabezpečovat personál v počtu do 160 osob," uvedl tiskový a informační důstojník chotusického letiště, kapitán Ing. Tomáš Maruščák.

Proč vlastně letadla i jejich obsluha svoji domovskou základnu opouštějí?

"Na 21. základně budou po dobu výluky opraveny pohybové plochy letiště. Více jak 40000 m2 asfaltových ploch bude odfrézováno do hloubky 5 cm a nahrazeno novou vrstvou. Opravou dojde ke zvýšení bezpečnosti pohybu letecké a zabezpečovací techniky," doplnil podrobnější informace kapitán Maruščák.

Provoz na základně se ale částečně zklidnil již na počátku června, kdy odlétla první část jejích příslušníků do Francie, aby se zde zúčastnili prestižního mezinárodního cvičení NATO Tiger Meet 2017. V pondělí 5. června se na místo "tygřího setkání" přemístilo dalších dvacet účastníků cvičení a čtyři letouny JAS-39 Gripen. "Cvičení elitních ´tygřích´ letek se koná v termínu od 5. června do 16. června 2017 ve francouzském Landivisiau, účastní se jen vybrané alianční letky. Dopoledne se létají mise podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících (tzv. Composite Air Operations - COMAO), v odpoledních hodinách následují mise (tzv. Shadow wave), které jsou zaměřeny na manévrový vzdušný boj a na úkoly přímé letecké podpory," přiblížil ve zprávě průběh cvičení tiskový mluvčí základny.

Čáslavská 211. taktická letka se stala v roce 1991 čestným členem tygří asociace, plnohodnotným členem se stala až v roce 2010. V témže roce vyhrála tzv. Silver Tiger Trophy, která je tradičně udělována nejlepší jednotce na cvičení. V roce 2013 se čáslavská tygří letka umístila na druhém místě v soutěži o nejlepší kamufláž. „I v letošním roce máme připravenou novou tygří kamufláž na jednom z gripenů,“ prozradil při této příležitosti velitel českého uskupení a zároveň velitel 211. letky podplukovník Jaroslav Tomaňa.

Autor článku: zak
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM