Vlašský dvůr v Kutné Hoře se ve čtvrtek 26. 1. stal prostorem k prezentaci základní strategie ke zlepšení jakosti surové vody pro vodárenské účely na nádrži VRCHLICE.
Vzhledem k tomu, že voda z Vrchlice je stále důležitější (i v souvislosti s důsledky sucha a s přihlédnutím ke kvalitě vody ze zbývajících studní) je zřejmé, že vodu z Vrchlice je třeba co nejvíc chránit před nežádoucími vlivy. Ing. Luděk Rederer z Povodí Labe zmínil existující rizika, vyplývající z hustého okolního osídlení, zemědělského podnikání atd. Unikátní nádrž je dnes zdrojem vody pro cca 60 000 lidí (8 000 jich má přibýt), plocha povodí činí 98 km2, z toho zemědělská půda 55,5 km2, je v něm 39 obcí, v nichž žije 3 650 obyvatel. Ochranná pásma mají dva stupně, do prvního je vstup zakázán. Současná strategie velí v první fázi se zaměřit na nejvýznamnější zdroje znečištění nežádoucími látkami (Malešov, Chlístovice, Červené Janovice, Vidice, Opatovice, Nepoměřice, Štipoklasy, atd.) a pokud se zdaří realizovat v nich zásadní projekty, navazovat na ně v menších sídlech různými alternativními metodami. Jakost vody je monitorována na přítocích i v samotné přehradě.
Alarmující je zejména množství fosforu, který podporuje vznik řas a sinic, amoniaku a podobně. Odborné postřehy doplnil Ing. Robin Hála (VRV, a.s.). Ing. Štěpán (VHS Vrchlice – Maleč) zmínil připravované rozsáhlé stavby i obtíže, s nimiž se musí „jeho“ firma potýkat: Silniční zákon, pozemková problematika, specifika venkova, atd. Přítomni byli pochopitelně starostové dotčených obcí. Jejich příspěvek do diskuse byl ilustrací mnohdy vlekoucí se snahy o řešení problémů. Chlístovice: Připravujeme se od roku 2005, rozhodli jsme se akci svěřit VHS. Vidice: Velké katastrální území, ale jen 220 obyvatel, rozpočet 3 mil. Kč – nelze řešit kanalizací. Doporučujeme například domácí čističky. Černíny: Jsme na tom obdobně, obec na domácí čističky přispívá. Červené Janovice: Problematika jde trochu „proti sobě“ - nejsme v ochranném pásmu... Opatovice I: Obec samotná nemůže být investorem. Malešov: Chybí řešení pro malé obce, osady s deseti, patnácti obyvateli, atd.
Téma vody není jednoduché. Už samotné domácí čističky představují dilema: Mimo jiné i ve způsobu, jak je kontrolovat, stanovit jejich únosný počet, apod. Setkání řídil, jednotlivé body upřesňoval, vysvětloval a doplňoval se znalostí místních poměrů Ing. Ondřej Kruliš, vedoucí vodoprávního úřadu. Závěrem lze konstatovat, že „strategie“ je prvním krokem, teorií, kterou nyní začnou naplňovat kroky praktické. O těch jsme připraveni informovat operativně.
Zatím žádný komentář.