Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 5. května 2025
logo

Obrazem: Náročná záchrana jednoho z nejvýznamnějších historických domů v Kutné Hoře pokračuje

Obrazem: Náročná záchrana jednoho z nejvýznamnějších historických domů v Kutné Hoře pokračuje
Foto: archiv majitelů domu
 
Publikováno: 26.11.2016 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

      Desítky let opuštěný a chátrající měšťanský dům č.p. 152 v Husově ulici v Kutné Hoře, podle jednoho z posledních vlastníků nazývaný jako Jamborův, prochází náročnou rekonstrukcí. Jeden z nejvýznamnějších historických domů v Kutné Hoře, jehož příběh se začal odvíjet v období gotiky, má konečně naději na záchranu.

    Před třemi lety koupili objekt manželé Bilí z Kutné Hory, po šesti letech vyjednávání s tehdejším majitelem. Dům byl v té době v havarijním stavu. Prvním krokem nových vlastníků bylo nezbytné sejmutí dvou barokních pískovcových soch po stranách altánu, které byly v kritickém stavu a hrozily pádem. „V kritickém stavu byla taktéž celá snesená balustráda. Přes veškeré úsilí a úzkostlivou opatrnost se už ani jedno z toho nepodařilo zachránit tak, aby se jak originál soch, tak originál baluster, vrátily zpět na původní místo. Pokusíme se vše ještě zrestaurovat, ale z hlediska statiky a bezpečnosti už musíme vyrobit přesné kopie a tyto originály uložit do lapidária. Zbylé dvě krajní sochy budou taktéž kopie. Je smutné, že to zašlo tak daleko,“  konstatovala Tamara Bilá.

     I když zvenku není stavební činnost příliš zjevná, v celém objektu postupují již třetím rokem záchranné práce, které ctí dědictví dávných předků. "Dnes už je to palác. Když jsme dům získali, bylo přízemí domu ze dvora zanesené hlínou až do úrovní oken. Zdivo stále ještě vysychá. Na dvoře byly vzrostlé stromy a náletové dřeviny. Nepořádek z celého domu jsme postupně po kontejnerech vyváželi, dvůr pracně vyčistili. Vyrobili jsme provizorní okna a dveře v zadním traktu domu a provizorní otvírací vrata ze silnice místo pevných, přibitých fošen. Ale toto jsou věci všechny opravitelné. Horší je to s historickými prvky a architektonickými články, které jsou některé nenávratně pryč," uvedl Ing. Bilý s tím, že se na domě podepsal nejen čas, ale i nešetrné zásahy v průběhu posledních 200 let, kdy se dům postupně znehodnocoval a devastoval.

   „V minulosti došlo pádem střechy k poškození kleneb a ostění. Byla narušena statika a k jejímu zajištění došlo našimi předchůdci kolem roku 1985. Přesto jsem nechal vše prověřit a na doporučení statika čtyři nosné zdi uprostřed domu zpevnil. Popraskané klenby musí mít nějakou příčinu," řekl majitel domu s tím, že dalším významným krokem k záchraně objektu byla důkladná oprava celé střechy a pokládka nové břidlicové krytiny. „Nechali jsme vybourat některé novodobé příčky, vybudované v pozdějších letech při přestavbě objektu. Část byla ponechána a bude využita při stavbě výtahu. Dokončena byla instalace veškerých inženýrských sítí,“ řekl Ing. Bilý.

     V průběhu prací dům odkryl svým zachráncům řadu pokladů, mezi které například patří fragment gotického portálu v prvním patře, jehož stáří se datuje kolem roku 1240 až 1260. Jsou tu i další gotické a renesanční portály. "Některé byly zatřené barvou, profilace nebyla viditelná," zdůraznil Ing. Bilý. Pokračuje rekonstrukce fragmentů renesančního portálu, v minulosti nešetrně osekaného, zřejmě aby nebránil vjezdu povozů. Vzácný portál, který v Kutné Hoře nemá obdoby, budou moci v odkrytém podloubí přes ručně kovanou mříž obdivovat i kolemjdoucí a návštěvníci města. Majitel domu předpokládá, že hlavní restaurátorská činnost se bude odehrávat v příštím roce, kdy budou už zřejmě dokončeny základní zednické práce. Za pozornost stojí i dřevěné schodiště do gotického sklepa. Provedený dendrologický průzkum datoval jeho stáří kolem roku 1600. Současní majitelé nechávají v interiéru přiznané původní kamenné prvky nebo klenutý strop někdejší černé kuchyně, který byl částečně ukryt pod stropem hurdiskovým a další vzácné prvky.

Obrazem: Náročná záchrana jednoho z nejvýznamnějších historických domů v Kutné Hoře pokračuje
Foto: Monika Pravdová

     Jak konstatoval kutnohorský památkář PhDr. Aleš Pospíšil, dům je skutečně mimořádným a spolu s například Dačického nebo Knížecím domem patří v Kutné Hoře k nejvýznamnějším: „Má gotické sklepy, goticko renesanční přízemí a vrcholně barokní první patro. Barokní fasáda do ulice ať už kamenickou výzdobou, sochami i velkým altánem, nemá v Kutné Hoře obdoby. V přízemí je portál datovaný rokem 1603. V podloubí se zachovaly fragmenty renesančního portálu z doby Rudolfa II., který majitel rekonstruuje," uvedl PhDr. Aleš Pospíšil s tím, že podobných památek z období renesance se v Kutné Hoře dochovalo jen minimum. "Objekt trpěl tím, že nebyl téměř 30 let obývaný a chátral. V roce 1986 byla započata jeho rekonstrukce, kdy ve spojení se sousední Zlatou Husou měl vzniknout obchodní dům. Do zadní části domu tak bylo vloženo betonové schodiště a byly započaty přípravné práce pro výtahovou šachtu, což současní majitelé využili," dodal PhDr. Pospíšil.

   Náročnou záchranu objektu financují majitelé z vlastních zdrojů. „Žádnou dotaci nečerpám a ani jsem o ni zatím nežádal. Rád bych ale získal příspěvek na obnovu fasády,“ řekl Ing. Jan Bilý k postupující záchraně vzácného historického objektu, který byl desítky let zdevastovanou ruinou v centru města Kutné Hory, zapsaném na seznamu UNESCO.

    Pro interiéry domu si majitelé sami navrhli dřevěné, trámové, malované stropy, také kované stylové brány a dubová okna, která musí být vyměněna v celém objektu. „Současná jsou nevyhovující a navíc špatně usazena," zhodnotil Ing. Jan Bilý a doplnil, že historicky ani neodpovídají dané době. Oba majitelé se zajímají o historii, architekturu a starožitnosti, což studovali a mají tedy k tomuto domu mimořádný vztah. Přesto vše konzultují s památkáři. „Nechceme nic zkazit, uspěchat či nějak poškodit. Tento palác si to nezaslouží,“ dodává majitelka.

 Vzácnému objektu, který byl ještě nedávno v havarijním stavu, navrací současní majitelé někdejší krásu. Po rekonstrukci počítají, že se do domu nastěhují a najdou v něm i vhodné prostory pro instalaci sbírky dobového nábytku, který se stal jejich životní vášní a který je provází životem.

    "Dům čekal dlouho na svého zachránce, který ho vyprecizuje ve všech detailech. Je dobře, že bude mít opět charakter paláce, jako míval kdysi," uzavřel PhDr. Aleš Pospíšil.

Fotogalerie
Autor článku: Monika Pravdová, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM