Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 18. dubna 2024
logo

Obrazem: Cyklus „Povídání o památkách 2017“ v Dačického domě zahájil kutnohorský restaurátor Jakub Ďoubal

Obrazem: Cyklus „Povídání o památkách 2017“ v Dačického domě zahájil kutnohorský restaurátor Jakub Ďoubal
Foto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 21.1.2017 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Cyklus přednášek Povídání o památkách 2017, pořádaný Nadací Kutná Hora – památka UNESCO, byl v Dačického domě zahájen 9. ledna přednáškou Mgr. art. Jakuba Ďoubala, Ph.D. na téma Restaurování kamenné kašny v Kutné Hoře. Milovníci dějin a města pod Barborou měli příležitost nahlédnout do dávné historie unikátní památky, která do dnešních dnů vyvolává řadu otázek. Kdo je jejím skutečným autorem? Jaká byla její původní podoba? Jak vlastně fungovala při zásobování města vodou?

Kutnohorský restaurátor a vysokoškolský pedagog Mgr. art. Jakub Ďoubal, Ph.D. před šesti lety vedl tým restaurátorů, studentů Univerzity Pardubice – fakulty restaurování v Litomyšli, kterému se podařilo po dvouletém úsilí probudit gotický skvost – kamennou kašnu v Kutné Hoře - do někdejší krásy. „Kámen, jenž obsahoval celou řadu škodlivých materiálů, zejména vodou rozpustných solí, byl uzavřen po předchozích restaurátorských zásazích pod vrstvou přetěrů a vysprávek. Originální kámen nemohl dýchat a chátral, degradoval a rozpadal se,“ uvedl Dr. Ďoubal s tím, že technický a vědecký pokrok je znát i v oboru restaurování. I když se generace předcházejících restaurátorů podle slov Jakuba Ďoubala snažily zvolit v té době nejlepší možný způsob restaurování, jenž byl v souladu s dobovým přístupem k památkové péči, čas ukázal, že některé postupy nebyly zrovna nejšťastnější. O restaurování kamenné kašny jsme podrobně psali již v roce 2011 (Obzory Kutnohorska 2011, roč. 22, č. 47). Tým restaurátorů pod vedením Jakuba Ďoubala měl na české poměry nadstandardně vybavenou laboratoř, spolupracoval se specialisty z katedry chemické technologie, restaurátory ze zahraničí. Vedla se složitá jednání o konečné podobě kašny. Nakonec byl zvolen konzervační postup restaurování, který ctí autentičnost objektu a původního materiálu. „Výsledek našeho úsilí je prezentace stavu kašny, který je daleko více autentičtější, nezastírá fakt, že kašna prošla poměrně dlouhou a složitou historií. Je potřeba si zamilovat vzhled památek se stopami jejich života v čase. Přece jen má kašna za sebou 500 let složitého vývoje,“ řekl pro Obzory Kutnohorska Jakub Ďoubal.

    Cyklus Povídání o památkách 2017, který je určen pro odbornou i laickou veřejnost, nabídne již 1. února od 17 hodin přednášku archeologa Mgr. Filipa Velímského, Ph.D. – „Kutnohorské dolování pohledem archeologie“. Další program: Restaurátorské práce v interiéru kostela Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci představí 6. 3. 2017 Doc. Jaroslav Alt, akademický malíř, 3. dubna – restaurování a faksimilie historických dokumentů/Mgr. Radomír Slovík, 22. května – Kostnice v Sedlci – aktuální problémy probíhající rekonstrukce/Ing. Vít Mlázovský, 7. června – Obrázky z cest za památkami UNESCO po Evropě, Asii a Latinské Americe/RNDr. Ivo Šanc, CSc.

Přednášku Mgr. art. Jakuba Ďoubala, Ph.D. na téma Restaurování Kamenné kašny v Kutné Hoře bylo možné spojit s prohlídkou výstavy „Jak pečujeme o Karlovo dědictví“, která je v Dačického domě k vidění do 16. dubna. Více informací naleznou zájemci na internetu na www.dacickehodum.cz

Fotogalerie
Autor článku: Monika Pravdová, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM