Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 18. dubna 2024
logo

Obrazem: Čtyřicet metrů vysoký zděný komín, který je ve správě Města Kutná Hora, vyžadoval nezbytnou opravu

Obrazem: Čtyřicet metrů vysoký zděný komín, který je ve správě Města Kutná Hora, vyžadoval nezbytnou opravu
Foto: MěÚ Kutná Hora
 
Publikováno: 12.11.2016 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Čtyřicet metrů vysoký zděný komín u kotelny Hlouška v Kutné Hoře, v současné době z důvodu dodávek tepla z EC nevyužívaný, procházel od roku 2014 rozsáhlou opravou. „Cesta odtahu spalin od plynových kotlů, která byla zajišťována třemi nerezovými vložkami, vedoucími uvnitř komínu, musí být zachována pro případ, kdy by bylo nutné například z důvodu poruchy, nebo havárie, přejít zpět na vytápění plynem,“ uvedla Božena Marhanová z technického oddělení Městského úřadu Kutná Hora s tím, že po osazení těchto vložek se v komínu vytvořil „meziprostor“ (prostor mezi nerezovými vložkami a vnitřním pláštěm zděného dříku – zdiva), kde proudí vzduch.

    „Tento proudící vzduch obsahuje vlhkost, která kondenzuje na vnitřním líci zdiva dříku, a to hlavně v období, kdy teplota vnitřního zdiva poklesne pod teplotu rosného bodu vzduchu. Dříve (před vyvložkováním) k tomuto jevu nedocházelo, protože komín zevnitř ohřívaly spaliny. Výše uvedená vzdušná vlhkost dále transportovala do zdiva dříku, postupně pronikala až k vnějšímu líci zdiva, povrchové vrstvy komína v zimních měsících promrzly a začalo docházet k „mrazovému“ narušení zdiva – odstřelování povrchových vrstev (tzv. čílky cihel). Tato závada představovala bezpečnostní riziko pro provoz v prostoru pod komínem (pád zdiva) a pokud by nebyla řešena, mohlo by dojít až k statickému narušení komínu,“ vysvětlila Božena Marhanová a doplnila, že v roce 2014 byla provedena úprava odvětrávání vnitřní části komínu, kdy bylo demontováno „zadeklování“ komínu, vršek komínu byl zaizolován minerální vatou a zakryt novými nerezovými plechy.

     „V roce 2015 se odstranilo poškozené „uvolněné“ zdivo a v pravidelných periodách dvou měsíců se prováděly sondy do hloubky 10 centimetrů ve třech hladinách tělesa a byl kontrolován stav vlhkosti. V letošním roce došlo postupně k odstranění nátěru po celé výšce tělesa, k sanaci zdiva po celé výšce zdiva, včetně provedení povrchového paropropustného nátěru, k obroušení a nátěru ochranných třmenů, k obroušení a nátěru venkovních stupadel, odpočívadel a na závěr ke konečné revizi komínu,“ upřesnila Božena Marhanová.

    Práce, které provádí firma SA-RPOS servis, s.r.o., která vyhrála výběrové řízení na dodavatele, si celkem vyžádaly investici kolem 1,4 milionů korun z rozpočtu města.

    Město Kutná Hora má ve své péči ještě komín kotelny Šipší naproti Kauflandu, kde plynové kotle jsou rovněž odstaveny. „Není zděný, je zde využita modernější technologie. Odvod spalin od plynových kotlů, které jsou v současné době rovněž odstaveny, je řešen nerezovými vložkami, které jsou tepelné izolovány a plášť tvoří povrch z nerezového plechu,“ dodala Božena Marhanová.

Fotogalerie
Autor článku: Monika Pravdová, autor fotogalerie:
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Koronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM