Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 18. října 2018
logo

Obrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakce

Obrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakce
Foto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 11.1.2018 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Dvacet šest topolů kolem hřiště „průmyslováku“ nedaleko haly Bios v Kutné Hoře má být do konce března pokáceno. Kříž na kmenech mohutných stromů, které dosahují do výšky pětadvaceti metrů, neunikl pozornosti místních obyvatel. Informace se brzy rozšířila mezi lidmi i prostřednictvím sociálních sítí. Plánované kácení desítky let starých vzrostlých stromů vyvolalo rozdílné reakce. Zatímco někteří si nedovedou představit tak razantní zásah do krajiny, kde žijí a se stromy prakticky vyrůstali, jiní naopak tento krok vítají a považují pro bezpečnost lidí za nezbytný.

„Kácení všech stromů v okolí hřiště u haly BIOS bylo plánováno již před osmi až deseti lety. Pak k tomu ale nedošlo. Stromy jsou ve špatném zdravotním stavu, za hranicí životnosti, nesplňují provozní bezpečnost a ohrožují okolí. Nechat takové dřeviny, ze kterých padají suché větve a části korun jsou proschlé u hřiště, kde mohou ohrozit děti, není možné,“ uvedla Štěpánka Jonáková, referentka veřejné zeleně technického oddělení Městského úřadu Kutná Hora s tím, že odborný posudek na tyto stromy nebyl vypracován. „Po celkovém posouzení dřevin odborem životního prostředí a správcem zeleně města, s ohledem na finanční nákladnost ošetření, které by nebylo do budoucna pro přestárlé stromy perspektivní, jsme se rozhodli, že se stromy pokácí a zajištěna bude nová výsadba. Místo dvou alejí topolů budou vysazeny dvě aleje dubové, avšak ve větších rozestupech, aby stromy dokázaly vytvořit kvalitní korunu,“ doplnila Štěpánka Jonáková.

V Tyršově ulici jsou určeny k pokácení vzrostlé jírovce. „Jejich častý prořez otevřel rány, do kterých vstoupila hniloba. Jírovce na to trpí, lípy, které je nahradí, snesou řez lépe a u komunikace budou lépe udržitelné. Posudek nebyl z důvodu finanční nákladnosti realizován. Měli jsme tu ale arboristu, který posuzoval jiné stromy ve městě a tyto doporučil pokácet,“ konstatovala Štěpánka Jonáková a dodala, že kácení, ale i ošetření jednotlivých stromů pokračuje na celém území města. „Stromy odcházejí a je potřeba je obměňovat za nové. Pracovníci technických služeb ve středu pokáceli jasan před plaveckým bazénem. Bylo to na oznámení. Nemuseli jsme čekat na zdlouhavé povolování, protože strom byl naprosto suchý a ohrožoval auta stojící pod ním na parkovišti. Místo něj bude vysazen hloh. Pokácena bude i suchá lípa u soudu a nahrazena novou, lípy budou vysazeny také místo jeřábů na Pirknerově náměstí. V Malíně na dětském hřišti Na Plácku dojde k likvidaci tří bříz, které prosychají a zasahují i do elektrického vedení. Vysazeny za ně budou nové lípy,“ řekla Štěpánka Jonáková..

Negativní reakci některých obyvatel v Puškinské ulici vyvolalo pokácení stromu před okny jejich domu bez předchozího oznámení. „Byla to suchá ptačí třešeň. V této lokalitě ještě dojde k prořezu koruny javoru červeného. Je to na základě stížnosti obyvatel domu, že jim strom stíní,“ doplnila Štěpánka Jonáková s tím, že v této lokalitě se s výsadbou nových stromů z důvodů ochranného pásma inženýrských sítí nepočítá.

„Kácení stromů je smutné, ale prostě i to patří k životu města. Ochránci přírody chtějí stromy zachovat za každou cenu. To si můžeme dovolit v krajině, ale ne ve městě, které jako vlastník musí zodpovídat za bezpečnosti lidí,“ vysvětlila Štěpánka Jonáková.

O vyjádření k plánovanému kácení 26 topolů u hřiště „průmyslováku“ jsme požádali odbor životního prostředí Městského úřadu Kutná Hora. Na otázky odpovídala referentka odd. ochrany přírody odboru životního prostředí Mgr. Kristýna Kosová:

Došlo někdy v minulosti na území města k tak razantnímu kácení dřevin na jednom místě? 

Rozsáhlejších kácení na území města bylo více, ale nejedná se o běžnou situaci. Dochází k němu pouze v případech, kdy se jedná o obnovu celého stromořadí nebo jednodruhové, stejnověké skupiny dřevin, ve kterých stromy dožívají.

Zaznamenali jste na vašem odboru stížnosti občanů a snahu o záchranu těchto stromů?

Odbor životního prostředí neobdržel do dnešního dne (5. 1. 2018) žádné podněty ani připomínky od občanů.

Co bylo hlavním důvodem, že bylo rozhodnuto o pokácení těchto stromů i bez odborného posudku?   

Vlastník dřeviny nemá povinnost dokládat k žádosti o povolení kácení odborný posudek, pokud je stav stromů zřejmý. Hlavními důvody pro povolení ke kácení těchto topolů byl především jejich vysoký věk, špatný zdravotní stav, způsobené majetkové škody pádem větví a frekventovaný pohyb osob v jejich okolí. Topoly se vyznačují křehkým dřevem a jedná se o spíše krátkověké dřeviny. Byly vysazovány především v minulosti jako rychlerostoucí stromy, u nichž mělo ideálně do 40 let věku (v intravilánu obce) dojít k obnově a nové výsadbě, což se však častokrát nestalo. Takto přestárlé topoly hrozí odlamováním velkých suchých větví či zlomem celého kmene, především pak za zhoršených povětrnostních podmínek. Ani větší redukce korun v tomto věku a zdravotnímu stavu nezaručí jejich bezpečnost. Za pokácení topolů je uložena náhradní výsadba dubů.

Děkujeme za odpovědi.

FotogalerieObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakce
Autor článku: Monika Pravdová, autor fotogalerie: Monika Pravdová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Různé (3 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM