Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 20. ledna 2019
logo

Obrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakce

Obrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakce
Foto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 11.1.2018 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Dvacet šest topolů kolem hřiště „průmyslováku“ nedaleko haly Bios v Kutné Hoře má být do konce března pokáceno. Kříž na kmenech mohutných stromů, které dosahují do výšky pětadvaceti metrů, neunikl pozornosti místních obyvatel. Informace se brzy rozšířila mezi lidmi i prostřednictvím sociálních sítí. Plánované kácení desítky let starých vzrostlých stromů vyvolalo rozdílné reakce. Zatímco někteří si nedovedou představit tak razantní zásah do krajiny, kde žijí a se stromy prakticky vyrůstali, jiní naopak tento krok vítají a považují pro bezpečnost lidí za nezbytný.

„Kácení všech stromů v okolí hřiště u haly BIOS bylo plánováno již před osmi až deseti lety. Pak k tomu ale nedošlo. Stromy jsou ve špatném zdravotním stavu, za hranicí životnosti, nesplňují provozní bezpečnost a ohrožují okolí. Nechat takové dřeviny, ze kterých padají suché větve a části korun jsou proschlé u hřiště, kde mohou ohrozit děti, není možné,“ uvedla Štěpánka Jonáková, referentka veřejné zeleně technického oddělení Městského úřadu Kutná Hora s tím, že odborný posudek na tyto stromy nebyl vypracován. „Po celkovém posouzení dřevin odborem životního prostředí a správcem zeleně města, s ohledem na finanční nákladnost ošetření, které by nebylo do budoucna pro přestárlé stromy perspektivní, jsme se rozhodli, že se stromy pokácí a zajištěna bude nová výsadba. Místo dvou alejí topolů budou vysazeny dvě aleje dubové, avšak ve větších rozestupech, aby stromy dokázaly vytvořit kvalitní korunu,“ doplnila Štěpánka Jonáková.

V Tyršově ulici jsou určeny k pokácení vzrostlé jírovce. „Jejich častý prořez otevřel rány, do kterých vstoupila hniloba. Jírovce na to trpí, lípy, které je nahradí, snesou řez lépe a u komunikace budou lépe udržitelné. Posudek nebyl z důvodu finanční nákladnosti realizován. Měli jsme tu ale arboristu, který posuzoval jiné stromy ve městě a tyto doporučil pokácet,“ konstatovala Štěpánka Jonáková a dodala, že kácení, ale i ošetření jednotlivých stromů pokračuje na celém území města. „Stromy odcházejí a je potřeba je obměňovat za nové. Pracovníci technických služeb ve středu pokáceli jasan před plaveckým bazénem. Bylo to na oznámení. Nemuseli jsme čekat na zdlouhavé povolování, protože strom byl naprosto suchý a ohrožoval auta stojící pod ním na parkovišti. Místo něj bude vysazen hloh. Pokácena bude i suchá lípa u soudu a nahrazena novou, lípy budou vysazeny také místo jeřábů na Pirknerově náměstí. V Malíně na dětském hřišti Na Plácku dojde k likvidaci tří bříz, které prosychají a zasahují i do elektrického vedení. Vysazeny za ně budou nové lípy,“ řekla Štěpánka Jonáková..

Negativní reakci některých obyvatel v Puškinské ulici vyvolalo pokácení stromu před okny jejich domu bez předchozího oznámení. „Byla to suchá ptačí třešeň. V této lokalitě ještě dojde k prořezu koruny javoru červeného. Je to na základě stížnosti obyvatel domu, že jim strom stíní,“ doplnila Štěpánka Jonáková s tím, že v této lokalitě se s výsadbou nových stromů z důvodů ochranného pásma inženýrských sítí nepočítá.

„Kácení stromů je smutné, ale prostě i to patří k životu města. Ochránci přírody chtějí stromy zachovat za každou cenu. To si můžeme dovolit v krajině, ale ne ve městě, které jako vlastník musí zodpovídat za bezpečnosti lidí,“ vysvětlila Štěpánka Jonáková.

O vyjádření k plánovanému kácení 26 topolů u hřiště „průmyslováku“ jsme požádali odbor životního prostředí Městského úřadu Kutná Hora. Na otázky odpovídala referentka odd. ochrany přírody odboru životního prostředí Mgr. Kristýna Kosová:

Došlo někdy v minulosti na území města k tak razantnímu kácení dřevin na jednom místě? 

Rozsáhlejších kácení na území města bylo více, ale nejedná se o běžnou situaci. Dochází k němu pouze v případech, kdy se jedná o obnovu celého stromořadí nebo jednodruhové, stejnověké skupiny dřevin, ve kterých stromy dožívají.

Zaznamenali jste na vašem odboru stížnosti občanů a snahu o záchranu těchto stromů?

Odbor životního prostředí neobdržel do dnešního dne (5. 1. 2018) žádné podněty ani připomínky od občanů.

Co bylo hlavním důvodem, že bylo rozhodnuto o pokácení těchto stromů i bez odborného posudku?   

Vlastník dřeviny nemá povinnost dokládat k žádosti o povolení kácení odborný posudek, pokud je stav stromů zřejmý. Hlavními důvody pro povolení ke kácení těchto topolů byl především jejich vysoký věk, špatný zdravotní stav, způsobené majetkové škody pádem větví a frekventovaný pohyb osob v jejich okolí. Topoly se vyznačují křehkým dřevem a jedná se o spíše krátkověké dřeviny. Byly vysazovány především v minulosti jako rychlerostoucí stromy, u nichž mělo ideálně do 40 let věku (v intravilánu obce) dojít k obnově a nové výsadbě, což se však častokrát nestalo. Takto přestárlé topoly hrozí odlamováním velkých suchých větví či zlomem celého kmene, především pak za zhoršených povětrnostních podmínek. Ani větší redukce korun v tomto věku a zdravotnímu stavu nezaručí jejich bezpečnost. Za pokácení topolů je uložena náhradní výsadba dubů.

Děkujeme za odpovědi.

FotogalerieObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakceObrazem | Plánované kácení stromů v Kutné Hoře vyvolává rozdílné reakce
Autor článku: Monika Pravdová, autor fotogalerie: Monika Pravdová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM