Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 13. prosince 2018
logo

Obrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírody

Obrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírody
Požární zbrojnice na ŽandověFoto: webové stránky obce
 
Publikováno: 11.3.2018 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Ještě než jsem se dostal uprostřed minulého týdne do tepla kanceláře chlístovického starosty JAROSLAVA DOUDY, prošel jsem v silném mrazu prakticky celou obcí a nevěřil svým očím: Po mnohaletém úsilí se obci zdařilo na Povodí Labe prosadit rozsáhlou a nákladnou rekonstrukci Chlístovického potoka, jehož břehy hrozily zhroucením. Dodavatelem díla je firma Skanska (na cedulích se omlouvá za možné přechodné komplikace), která práce zahájila na podzim roku 2017 a má termín dokončení k poslednímu prosinci roku letošního. Na první pohled je vidět, že místní lidé se musí vyrovnávat s nepříjemnými průvodními jevy, ale myslím si, že cíl za to stojí – vždyť někteří obyvatelé Chlístovic byli stavem břehů vystrašeni natolik, že se obávali zajet automobilem k vlastnímu domu!

Se starostou Jaroslavem Doudou jsem měl co si povědět. Začali jsme výčtem všech devíti částí, které k Chlístovicím patří (Kralice, Kraličky, Krsovice, Pivnisko, Žandov, Vernýřov, Všesoky, Zdeslavice, Chroustkov) a pokračovali malým ohlédnutím za rokem 2017:

- STAVEBNÍCI JISTĚ OCENÍ, že obec prodala další pozemky na výstavbu rodinných domů a k lokalitě RD vybudovala novou přístupovou komunikaci včetně infrastruktury. Náklady činily 2 miliony korun.

- CHLÍSTOVICE SE PODÍLELY na vybudování nové polní cesty HPC1 Dubce ve spolupráci se Státním pozemkovým úřadem. Hodnota díla je kolem 7 milionů korun a celá tato stavba již byla převedena do majetku obce.

- BYLA PROVEDENA PŘÍSTAVBA sociálního zařízení u obecního domku ve Zdeslavicích (běžně je využíván hasiči) za 530 tisíc Kč.

- NA ŽANDOVĚ U POŽÁRNÍ ZBROJNICE byla provedena celková rekonstrukce (výměna oken, podlah, zateplení, nová fasáda) za 273 000 Kč.

- REKONSTRUKCE VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ za 1,4 milionu korun byla provedena v Kralicích, Kraličkách a Krsovicích.

- OBEC SE PODÍLÍ NA SLAVNOSTNÍM rozsvícení vánočních stromků v jednotlivých částech. V roce 2017 obec finančně podpořila akci Roháč na Sionu aneb cestou proti proudu času k 580. výročí dobytí Sionu.

A teď byste si mohli pomyslet, že po tolika rozsáhlých a náročných akcích si Chlístovice v letošním roce trochu odpočinou a nadechnou se k dalším. Starosta Jaroslav Douda mě vyvedl z omylu. Byli jsme struční, ale i tak je přehled hlavních úkolů roku 2018 opět velmi náročný:

- HLAVNÍ, NEJVĚTŠÍ AKCÍ SE STANE REKONSTRUKCE BÝVALÉ ŠKOLY v Krsovicích na mateřskou školu. Ta představuje náklady 12 milionů korun a hrazena bude s pomocí dotace z IROP. Otevření nové MŠ je plánováno na září 2018, v současnosti jsou vybourané podlahy, příčky a zahájena vnitřní stavba.

- ČEZ PROVÁDÍ VE VERNÝŘOVĚ A CHROUSTKOVĚ REKONSTRUKCI VEDENÍ NÍZKÉHO NAPĚTÍ, z toho vyplynulo, že obec musí zajistit adekvátní rekonstrukci veřejného osvětlení.

- V RÁMCI PROGRAMU ROZVOJE VENKOVA obec připravuje výstavbu lesní cesty v Dubcích, v lese, který Chlístovicím patří a na němž hospodaří. Chlístovice mají v Dubcích 30 ha lesa, ale celkem 115 ha, což sice je i ekonomický přínos, ale také spousta práce a starostí při plnění povinností. V plánu je tudíž mimo jiné i zalesnění holin, vzniklých po loňské těžbě stromů, napadených kůrovcem.

- POKRAČOVAT SE BUDE V POZEMKOVÝCH ÚPRAVÁCH jednotlivých katastrů, v roce 2018 jsou na řadě Vernýřov a Zdeslavice.

Nebolejí vás už z toho téměř ryze pracovního přehledu ruce? Jestli ano, přijde vám vhod konstatování, že každoroční POHÁDKOVÝ LES (jehož věhlas dávno překročil hranice regionu) se bude letos konat 2. června a pár dalších informací: TĚLOCVIČNU V KD využívá hlavně oddíl stolního tenisu Sokol Chlístovice, PRAVIDELNÉ VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ se uskuteční letos v září, obec disponuje NAUČNOU STEZKOU A STÁLOU EXPOZICI (zaměřenou na husitské hnutí a osobnost Jana Roháče z Dubé).

A na závěr mi dovolte ještě alespoň připomenout, že v Chlístovicích a okolí je krásně: Houbařské ráje, mírné stráně, potoky, rybníky, hluboké lesy, údolí, místa s přírodou takřka nedotčenou. Roubené chaloupky, zvoničky, boží muka, kostely (kostel sv. Ondřeje, postaven před rokem 1352 – naproti hradu Sionu), rozhledna v Žandově na kopci Březina ve výšce 555 metrů, odkud je nádherný výhled, při dobrém počasí třeba až do Krkonoš. Samozřejmě, zřícenina hradu Sion, připomínající osud husitů a Jana Roháče z Dubé. Pokud jsem dobře informován, arktické mrazy už mají opadnout. A pak tu pro vás mám tip na pěknou procházku. Bude v podstatě zanedbatelné, kterým směrem vykročíte, ale jednou z možností je zopakovat si, co zaznělo úvodem: Kralice, Kraličky, Krsovice, Pivnisko, Žandov, Vernýřov, Všesoky, Zdeslavice, Chroustkov...

FotogalerieObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírody
Autor článku: Vítězslav Hospes, autor fotogalerie: web obce, hos
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM