Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 25. září 2018
logo

Obrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírody

Obrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírody
Požární zbrojnice na ŽandověFoto: webové stránky obce
 
Publikováno: 11.3.2018 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Ještě než jsem se dostal uprostřed minulého týdne do tepla kanceláře chlístovického starosty JAROSLAVA DOUDY, prošel jsem v silném mrazu prakticky celou obcí a nevěřil svým očím: Po mnohaletém úsilí se obci zdařilo na Povodí Labe prosadit rozsáhlou a nákladnou rekonstrukci Chlístovického potoka, jehož břehy hrozily zhroucením. Dodavatelem díla je firma Skanska (na cedulích se omlouvá za možné přechodné komplikace), která práce zahájila na podzim roku 2017 a má termín dokončení k poslednímu prosinci roku letošního. Na první pohled je vidět, že místní lidé se musí vyrovnávat s nepříjemnými průvodními jevy, ale myslím si, že cíl za to stojí – vždyť někteří obyvatelé Chlístovic byli stavem břehů vystrašeni natolik, že se obávali zajet automobilem k vlastnímu domu!

Se starostou Jaroslavem Doudou jsem měl co si povědět. Začali jsme výčtem všech devíti částí, které k Chlístovicím patří (Kralice, Kraličky, Krsovice, Pivnisko, Žandov, Vernýřov, Všesoky, Zdeslavice, Chroustkov) a pokračovali malým ohlédnutím za rokem 2017:

- STAVEBNÍCI JISTĚ OCENÍ, že obec prodala další pozemky na výstavbu rodinných domů a k lokalitě RD vybudovala novou přístupovou komunikaci včetně infrastruktury. Náklady činily 2 miliony korun.

- CHLÍSTOVICE SE PODÍLELY na vybudování nové polní cesty HPC1 Dubce ve spolupráci se Státním pozemkovým úřadem. Hodnota díla je kolem 7 milionů korun a celá tato stavba již byla převedena do majetku obce.

- BYLA PROVEDENA PŘÍSTAVBA sociálního zařízení u obecního domku ve Zdeslavicích (běžně je využíván hasiči) za 530 tisíc Kč.

- NA ŽANDOVĚ U POŽÁRNÍ ZBROJNICE byla provedena celková rekonstrukce (výměna oken, podlah, zateplení, nová fasáda) za 273 000 Kč.

- REKONSTRUKCE VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ za 1,4 milionu korun byla provedena v Kralicích, Kraličkách a Krsovicích.

- OBEC SE PODÍLÍ NA SLAVNOSTNÍM rozsvícení vánočních stromků v jednotlivých částech. V roce 2017 obec finančně podpořila akci Roháč na Sionu aneb cestou proti proudu času k 580. výročí dobytí Sionu.

A teď byste si mohli pomyslet, že po tolika rozsáhlých a náročných akcích si Chlístovice v letošním roce trochu odpočinou a nadechnou se k dalším. Starosta Jaroslav Douda mě vyvedl z omylu. Byli jsme struční, ale i tak je přehled hlavních úkolů roku 2018 opět velmi náročný:

- HLAVNÍ, NEJVĚTŠÍ AKCÍ SE STANE REKONSTRUKCE BÝVALÉ ŠKOLY v Krsovicích na mateřskou školu. Ta představuje náklady 12 milionů korun a hrazena bude s pomocí dotace z IROP. Otevření nové MŠ je plánováno na září 2018, v současnosti jsou vybourané podlahy, příčky a zahájena vnitřní stavba.

- ČEZ PROVÁDÍ VE VERNÝŘOVĚ A CHROUSTKOVĚ REKONSTRUKCI VEDENÍ NÍZKÉHO NAPĚTÍ, z toho vyplynulo, že obec musí zajistit adekvátní rekonstrukci veřejného osvětlení.

- V RÁMCI PROGRAMU ROZVOJE VENKOVA obec připravuje výstavbu lesní cesty v Dubcích, v lese, který Chlístovicím patří a na němž hospodaří. Chlístovice mají v Dubcích 30 ha lesa, ale celkem 115 ha, což sice je i ekonomický přínos, ale také spousta práce a starostí při plnění povinností. V plánu je tudíž mimo jiné i zalesnění holin, vzniklých po loňské těžbě stromů, napadených kůrovcem.

- POKRAČOVAT SE BUDE V POZEMKOVÝCH ÚPRAVÁCH jednotlivých katastrů, v roce 2018 jsou na řadě Vernýřov a Zdeslavice.

Nebolejí vás už z toho téměř ryze pracovního přehledu ruce? Jestli ano, přijde vám vhod konstatování, že každoroční POHÁDKOVÝ LES (jehož věhlas dávno překročil hranice regionu) se bude letos konat 2. června a pár dalších informací: TĚLOCVIČNU V KD využívá hlavně oddíl stolního tenisu Sokol Chlístovice, PRAVIDELNÉ VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ se uskuteční letos v září, obec disponuje NAUČNOU STEZKOU A STÁLOU EXPOZICI (zaměřenou na husitské hnutí a osobnost Jana Roháče z Dubé).

A na závěr mi dovolte ještě alespoň připomenout, že v Chlístovicích a okolí je krásně: Houbařské ráje, mírné stráně, potoky, rybníky, hluboké lesy, údolí, místa s přírodou takřka nedotčenou. Roubené chaloupky, zvoničky, boží muka, kostely (kostel sv. Ondřeje, postaven před rokem 1352 – naproti hradu Sionu), rozhledna v Žandově na kopci Březina ve výšce 555 metrů, odkud je nádherný výhled, při dobrém počasí třeba až do Krkonoš. Samozřejmě, zřícenina hradu Sion, připomínající osud husitů a Jana Roháče z Dubé. Pokud jsem dobře informován, arktické mrazy už mají opadnout. A pak tu pro vás mám tip na pěknou procházku. Bude v podstatě zanedbatelné, kterým směrem vykročíte, ale jednou z možností je zopakovat si, co zaznělo úvodem: Kralice, Kraličky, Krsovice, Pivnisko, Žandov, Vernýřov, Všesoky, Zdeslavice, Chroustkov...

FotogalerieObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírodyObrazem | Obec Chlístovice má dalších devět částí, hodně jich znají milovníci přírody
Autor článku: Vítězslav Hospes, autor fotogalerie: web obce, hos
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Různé (3 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM