Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je sobota, 6. června 2020
logo

O. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu Vysoká

O. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu Vysoká
Foto: Monika Pravdová
 
Publikováno: 17.10.2015 v 7:00, Aktualizováno: 13.10.2015 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Zánik kláštera s kaplí sv. Jana Křtitele na vrchu Vysoká započal úderem blesku 30. dubna 1834. Zkázou pro někdejší chloubu panství, kterou nechal hrabě Špork vystavět v letech 1695 až 1697, nebyly však jen plameny. Více než oheň a čas tu podle kronikářů zasáhla i lidská ruka.

Zamezit dalšímu chátrání, zajistit statiku objektu a zpevnit rozpadající se římsy, portály tak, aby byly pozůstatky stavby bezpečné a mohly zůstat přístupné veřejnosti, je hlavním posláním občanského sdružení Belveder, které bylo skupinkou nadšenců založeno v roce 2010. V současné době má sedm členů, odhodlaných věnovat svůj volný čas a úsilí pro zachování trosek této unikátní stavby, která byla tichým svědkem řady významných historických událostí.

Postup záchranných prací, které pokračují již třetím rokem, jsou závislé na získání dotací. "O.s. Belveder se podařilo za pomoci odboru památkové péče Městského úřadu Kutná Hora zapojit do havarijního programu Ministerstva kultury, do kterého není snadné se dostat. Kaple je v majetku Městysu Suchdol, který na práce také přispívá nějakou částkou, dotace z ministerstva je ale rozhodně stěžejní," uvedla Věra Žáčková z odboru památkové péče, školství a kultury Městského úřadu Kutná Hora a při kontrolním dnu na stavbě rovněž ocenila, že je k opravě využíván původní materiál, staré pálené cihly "zvonivky", které jsou podobné svoji strukturou a barevností těm, které byly při stavbě kdysi použity.

"Všechny záchranné práce jsou statického rázu, aby se stavba dál nebortila. I když většina nebezpečných míst už je opravena, stále se uvolňují cihly a kameny, které padají dolů. V loňském roce se nám díky dotaci ve výši 120 tisíc korun od Ministerstva kultury podařilo zajistit statiku, zpevnit koruny a klenby severovýchodní části objektu, které hrozily z důvodu chybějícího zdiva nad oknem zřícením. Pro letošní rok jsme získali dotaci 180 tisíc korun z Ministerstva kultury a mohou tak pokračovat práce na jihovýchodní části kláštera.

Příspěvek ve výši 20 tisíc korun od Městysu Suchdol byl využit jako povinný podíl ke grantu od Ministerstva kultury," konstatoval Petr Portl z o.s. Belveder a ocenil zručnost a um pana Procházky, který práce zajišťuje. "Hlavně je to člověk, kterého to baví, je šikovný. S prací, kterou tu doposud odvedl, jsme velice spokojeni. V příštím roce bychom rádi pokračovali v zajištění statiky další části, která však bude náročnější. Ve zdivu jsou pozůstatky schodiště a sklepů, dnes již zasypaných. Postup prací a případné rozdělení do dvou etap bude záviset na objemu získaných finančních prostředků," vysvětlil Petr Portl.

Na havarijní stav unikátní památky, která byla dvě staletí ponechána svému osudu, i existenci sdružení Belveder, upozorňují jeho členové pořádáním různých akcí na Vysoké pro děti a veřejnost, ať už jsou to Šporkovské slavnosti, či Svatojánská noc.

„Veřejnost vnímá naše aktivity vesměs s nadšením a oceňují, že zachraňujeme tak úžasnou stavbu. Bohužel zazní i názory, že zachraňovat zříceninu je zbytečné. Takovým lidem je velmi obtížné vysvětlovat naši činnost, a je pravda, že již ani nechceme ztrácet energii a vysvětlovat těmto „odborníkům“ proč je to důležité. Velké povzbuzení bylo, když žáci ZŠ Suchdol, navrhli, aby výnos ze sběru papíru byl použit na záchranu Belvederu.Bylo to velké překvapení, že děti školou povinné jsou tak uvědomělé a jsem přesvědčen, že tento počin je zárukou, že je tu generace mladých lidí, kterým není lhostejný osud místních památek, a že naše činnost bude mít své pokračovatele ....,“ uzavřel Petr Portl.

Zapojit se do pomoci k záchraně unikátní památky může i veřejnost, bližší informace a kontakty na webových stránkách o.s. Belveder www.belvedercz.eu .

 

FotogalerieO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu VysokáO. s. Belveder pokračuje v úsilí o záchranu pozůstatků kláštera na vrchu Vysoká
Autor článku: Monika Pravdová, autor fotogalerie: Monika Pravdová, Ing. Petr Portl
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidi
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM