Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 17. října 2018
logo

O přijetí dotace na nákup pěti elektrobusů budou rozhodovat kutnohorští zastupitelé

O přijetí dotace na nákup pěti elektrobusů budou rozhodovat kutnohorští zastupitelé
Palackého náměstíFoto: hos
 
Publikováno: 6.12.2017 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

Výstavbou nových zastávek pokračuje záměr města zavést autobusovou dopravu do historického centra Kutné Hory. Jedna z nich v těchto dnech vzniká v České ulici, druhá na Palackého náměstí (kde podle pamětníků v minulosti bývala). "Doufám, že zastávky budou hotové do konce roku, bude záležet na počasí. Rádi bychom, aby zkušební provoz začal co nejdříve. Bude záležet na podpisu smlouvy," uvedl starosta Kutné Hory Martin Starý s tím, že dopravu budou zpočátku zajišťovat klasické dieslové midibusy, později by mohly být nahrazeny elektrobusy. Po první neúspěšné žádosti totiž společnost Arriva, s ohledem na navýšení finančních prostředků výzvy č. 20 IROP na pořízení nízkoemisních a bezemisních vozidel, znovu zažádala o dotaci na pořízení elektrobusů, které by mohly zajíždět do centra Kutné Hory. Jak potvrdil Roman Herden, tiskový mluvčí společnosti Arriva, projekt byl ze strany Ministerstva pro místní rozvoj schválen a je vydáno rozhodnutí o přiznání podpory na pořízení elektrobusů ve výši 85 %.  

    "Společnosti ARRIVA Východní Čechy a.s. byla pro město Kutná Hora udělena dotace na nákup pěti elektrobusů v max. výši cca 46 mil. Kč. Bude na zastupitelích, zda se rozhodnou tuto dotaci přijmout a po dobu zhruba 6 let bude provozovat MHD stávající dopravce, anebo bude již příští rok vyhlášeno výběrové řízení na dopravce nového," řekl Radim Fedorovič, který projekt nového systému dopravy v Kutné Hoře inicioval a dlouhodobě se jím zabývá. 

     "Čekáme na konečné stanovisko představitelů města Kutná Hora, zda bude vůbec tento projekt realizován. Pokud město splní potřebné podmínky, tak bude co nejdříve zahájena VOS na dodavatele elektrobusů," konstatoval 27. 11. tiskový mluvčí společnosti Arriva.  Jak vysvětlil Radim Fedorovič, požadavkem Arrivy na městě je, aby byly vybudovány autobusové zastávky, které budou splňovat požadované normy. A kdy společnost Arriva počítá, že by mohl být zahájen zkušební provoz linky do centra města? "Na tuto otázku nejsme v této chvíli schopni odpovědět, jelikož naše společnost má s městem uzavřenou smlouvu na provozování MHD do 31. 12. 2017," konstatoval Roman Herden.  

O přijetí dotace na nákup pěti elektrobusů budou rozhodovat kutnohorští zastupitelé
Česká ul.
Foto: hos

"Protože nám končí každoroční smlouva s dopravcem, společností Arriva, Rada města Kutné Hory 29. listopadu souhlasila s uzavřením smluv na zajištění dopravní obslužnosti města Kutné Hory i na rok 2018," uvedl místostarosta Kutné Hory Ing. Josef Viktora s tím, že o přijetí dotace, která byla Arrivě přidělena účelově na pořízení elektrobusů pro Kutnou Horu, budou rozhodovat zastupitelé. "Prošlo to zastupitelstvem již v minulém roce, kdy jsme schvalovali, že bychom s Arrivou uzavřeli smlouvu na šest let, po dobu udržitelnosti projektu, to znamená do roku 2023. Budou probíhat další jednání, máme na to právní kancelář, aby byly splněny veškeré podmínky," dodal místostarosta. 

Jak již v červenci  pro týdeník Obzory Kutnohorska uvedl Radim Fedorovič (rozhovor s ním je k dispozici v plném znění na webových stránkách Obzorů Kutnohorska), ve zkušebním provozu je počítáno se 2 linkami. První z nich je tzv. rychlolinka, která v nejkratším možném čase spojí hlavní nádraží s centrem a poliklinikou, druhá linka především centrum města a sídliště Šipší. Součástí článku je přehledná mapka nových zastávek i odpovědi na otázky, zda nejsou obavy z možného narušení statiky v centru města, možného úbytku parkovacích míst atd.

Autor článku: Monika Pravdová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Různé (3 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM