Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je středa, 26. června 2019
logo

Novoroční ohňostroj v Čáslavi se moc líbil, ale možná změní formu.

Novoroční ohňostroj v Čáslavi se moc líbil, ale možná změní formu.
Foto: Ing. Vl. Havlíček
 
Publikováno: 2.1.2019 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

V úterý 1.1. 2019 byl na čáslavském Žižkově náměstí odpálen novoroční ohňostroj. Čáslavští slaví příchod Nového roku již tradičně ohňostrojem  až v podvečer následujícího dne, především kvůli dětem. Letošní čáslavský ohňostroj se zařadil mezi ty nejlepší v posledních letech.

Pravdou ale  je, že nejen v Čáslavi se tato akce, především na sociálních sítích, stává terčem kritiky. Podle kritiků jsou do vzduchu vyneseny částečky prachu s mnoha toxickými kovy a chemikáliemi. Ale především je ohroženo zdraví citlivých lidí a zvířat, především pejsků a čubiček.

Podle ochránců přírody zahubí ohňostroje i mnoho ptáků. Hrozí požáry a poškození majetku. Jaké je řešení? Jednou z možností je takzvaný „tichý ohňostroj“, který je až padesátinásobně tišší a dá se srovnat s hlukem nastartovaného auta.

Tato varianta se v západní Evropě používá stále více pod názvem „barokní ohňostroj“. Jedná se o málo hlučné, přízemní světelné efekty. Jsou používány gejzírové řady, různé druhy japonských sluncí, stříbrný déšť a bengálské ohně, za zvuku rozumně hlasité hudby.

Ještě radikálnějším řešením je pouze laserová show. Zkusme se  zamyslet nad argumenty kritiků a pokusit se příště o variantu ohleduplnější. I za cenu menší velkoleposti. A že čáslavská radnice naslouchá občanům, chová se ekologicky a je flexibilní, se potvrdilo při rozsvěcení vánočního stromu.

V původním programu bylo vypouštění balónků s přáními Ježíškovi. Z důvodu nesouhlasu části veřejnosti, bylo od toho odstoupeno, plnohodnotnou náhradou byl pohádkový ježíškovský pošťák, který dopravil přáníčka Ježíškovi, kterému při zpěvu koledy děti zamávaly, životní prostředí bylo ušetřeno...

Najdou Čáslavští odvahu a připraví jako první v regionu v příštím roce tzv. „tichý ohňostroj“?

FotogalerieNovoroční ohňostroj v Čáslavi se moc líbil, ale možná změní formu.Novoroční ohňostroj v Čáslavi se moc líbil, ale možná změní formu.Novoroční ohňostroj v Čáslavi se moc líbil, ale možná změní formu.Novoroční ohňostroj v Čáslavi se moc líbil, ale možná změní formu.Novoroční ohňostroj v Čáslavi se moc líbil, ale možná změní formu.Novoroční ohňostroj v Čáslavi se moc líbil, ale možná změní formu.Novoroční ohňostroj v Čáslavi se moc líbil, ale možná změní formu.Novoroční ohňostroj v Čáslavi se moc líbil, ale možná změní formu.
Autor článku: Ing. Vladimír Havlíček, autor fotogalerie: Ing. Vladimír Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM