Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je pondělí, 6. července 2020
logo

Nová poznávací stezka Kutné Hory: Kapličky na stříbrné stezce byla slavnostně oteřena

Nová poznávací stezka Kutné Hory: Kapličky na stříbrné stezce byla slavnostně oteřena
Foto: SKAUT
 
Publikováno: 10.6.2019 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Obyvatelům i návštěvníkům Kutné Hory se  nabízí další příležitost k poznání zajímavých míst starobylého středočeského města a jeho historických památek. Tentokrát však nová poznávací stezka nevede k proslulým pamětihodnostem Kutné Hory, ale naopak zájemce seznámí s poněkud opomíjenými drobnými památkami – kutnohorskými kapličkami.

Počet těchto drobných staveb, které však vypovídají mnohé o duchovním životě obyvatel města v minulosti, je na poměrně nevelkém území nečekaně vysoký – v Kutné Hoře stojí v současnosti celkem 18 kapliček.

Pozvednout kulturně - historickou hodnotu těchto památek si vytkl za cíl společný projekt členů klubů dospělých skautů z Kutné Hory a Prahy – vytyčení turistického poznávacího okruhu Kapličky na stříbrné stezce.

Základem poznávací trasy je její vnitřní okruh, který propojuje devět kapliček. Ten byl slavnostně otevřen v sobotu 9. 6. (za účasti zhruba padesáti lidí, pásku pomohl přestřihnout a pár slov pronesl i kutnohorský starosta Josef Viktora, své si k věci řekli Hana Kaprálková, inicátorka a autorka projektu a Slavomil Janov, který se staral o produkci, marketing a propagaci). 

První vycházka  vedla právě zmíněným vnitřním okruhem. Jednotlivé kapličky je možno najít s pomocí vydaného informačního letáku s mapou a popisem kapliček s GPS souřadnicemi. Vytvořeny byly také tematické internetové stránky s podrobnými informacemi – http://kaplicky.skauting.cz. 

„Cílem projektu je nejen umožnit zájemcům poznat tyto drobné kutnohorské památky, ale také šířeji je začlenit do struktury duchovních, historických a architektonických pamětihodností města,“ říká iniciátorka projektu Hana Kaprálková z Kutné Hory.

Nová poznávací stezka Kutné Hory: Kapličky na stříbrné stezce byla slavnostně oteřena
Foto: SKAUT

„Tímto projektem chceme současně iniciovat obnovení jedné značně zchátralé kapličky, která stojí ve starém sadu naproti někdejším kasárnám.“

Zajímavou myšlenku podpořilo i město Kutná Hora. Záslužná iniciativa českých oldskautů byla zároveň zařazena do celosvětového programu Mezinárodního společenství dospělých skautů (ISGF) zaměřeného na práci národních organizací pro společnost.

Inspirací pro české oldskauty se stala obdobná existující turistická trasa v Rakousku – Keppellenweg v okolí alpského městečka Grossarl. „Horská trasa na severním úpatí Alp je delší, měří přes 25 kilometrů. Vede mezi malými kaplemi, o které pečují obyvatelé místních horských usedlostí,“ doplňuje Hana Kaprálková.

„Také na vybudování této turistické trasy se podíleli členové organizace dospělých skautů Rakouska. Trasu jsme si prošli vloni při velké evropské akci dospělých skautů. Při túře nás napadlo vybudovat podobnou stezku i u nás.“. 

Kutnohorskou stezku po kapličkách (nebo samostatně její části) je možno absolvovat individuálně či ve skupinách. Trasa je vhodná pro pěší, cykloturisty i jako cíl rodinných vycházek. 

Autor článku: sc využitím podkladů oldskautů - Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Svatováclavské slavnosti v Kutné Hoře: Událost vpravdě lidová a pro lidiKoronavirus nás nepoložil a jedeme dál!
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
  
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM