Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 20. ledna 2019
logo

Noc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročník

Noc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročník
Foto: Anežka Eliášová a Gábina Jarkulišová
 
Publikováno: 14.5.2018 v 9:00
Rubrika: Kultura

V pátek 11. května ožila Kutná Hora četbou úryvků z knih evropské literatury, již poněkolikáté se přidala k celostátní akci Noc Literatury, připravené Českými centry.

Četlo se na čtyřech místech z knih podnětných, mladých i starších autorů, vždy však na téma, jež má dnešnímu čtenáři co říct – nejen pobavit ho, ale polemizovat s ním, objevovat nové úhly pohledu, probudit zájem o věčně žhavá témata, atd.

Za snímky z GASK děkujeme Anežce Eliášové, stejně jako ředitelce Městské knihovny Kutná Hora Gabriele Jarkulišové, která fotografovala na všech čtyřech „stanovištích“ (viz fotogalerie) a  má pro nás i stručné hodnocení: „Noc literatury je literární happening, kdy herecké osobnosti v sérii veřejných čtení na zajímavých místech seznamují posluchače se současnou evropskou literaturou.

Koná se vždy v době největšího knižního veletrhu Svět knihy a na výběru titulů spolupracují Česká centra a zastupitelské úřady jednotlivých evropských států.

V květnovém kalendáři Kutné Hory má Noc literatury už své pevné místo. Městská knihovna Kutná Hora  spolu s partnery, kterými letos byly Dům Dačického, České muzeum stříbra a GASK, připravila 5 paralelních čtení od 18.00 do 21.00, vždy po 45 minutách.

Bylo tak jen na návštěvnících, jaké pořadí míst zvolí. V kutnohorské knihovně četl Honza Potměšil, skvělý divadelní herec, člen Divadelního spolku Kašpar, jehož hlasem promlouvá například řada postav při scénických čteních v Lyře Pragensis.

Vybral si knížku rakouského spisovatele Michaela Kőhlmeiera (nar. 1949) Dva muži na pláži a nabídl tak pohled na hypotetická setkání Winstona Churchilla a Charlieho Chaplina.

V barokní lékárně GASK listovala excelentní Eliška Balzerová Ptačím tribunálem. Jde o psychologický thriller  Agnes Ravatnové (nar. 1983), mladé norské autorky, kterou deník Morgenbladet zařadil mezi 10 nejúspěšnějších norských spisovatelů.

Elišku Balzerovou jistě představovat netřeba, a tak jen připomeneme, že aktuálně září na plátnech kin ve filmu Tátova volha. Na Hrádku jsme zastihli Terezu Rumlovou. Půvabná herečka z Divadelního spolku Kašpar  si  pohrála s ukázkou z knížky Následky. Tu napsala nizozemská autorka Niňa Weijersová (nar. 1987), a mistrnou manipulací s realitou, dojímavým popisem velké touhy i sondou do vztahů v rodině získala vlámskou čtenářskou cenu Zlatá sova.

Dům Dačického se stal pro tento večer domovem herce Petra Lněničky, který rovněž  hraje v Divadelním spolku Kašpar -  jeho Hamlet na scéně Divadla v Celetné patří k nezapomenutelným.

Pro kutnohorskou Noc literatury si vybral maďarského spisovatele Viktora Horvátha (nar. 1962) a jeho knížku Můj tank. Stylizované, jakoby “dětinsky naivní” vyprávění mladého tankisty o roce 1968, tajná jednání na nejvyšší úrovni či tajný lov vedoucích činitelů v Topoľčiankách ztvárňoval tak mistrně, že řada posluchačů zůstávala na jeho čtení, chtěla slyšet text  znovu.  

Opravdu povedený páteční večer s přitažlivými texty a charismatickými hlasy přilákal na tři stovky účastníků. Bonusem pro všechny byly nejen podpisové karty, možnost vyfotografovat se s hereckými osobnostmi, ale třeba i sklenka dobrého vína z kutnohorských Vinných sklepů.

Nadšené ohlasy, skandované potlesky, okamžitý zájem o vypůjčení čtených knížek nás přesvědčují, že to byl opravdu dobře strávený čas...”

FotogalerieNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročníkNoc literatury se již tradičně konala i v Kutné Hoře, letos 11. května na čtyřech místech, kutnohorská knihovna uspořádala už šestý ročník
Autor článku: Vítězslav Hospes, autor fotogalerie: Anežka Eliášová a Gábina Jarkulišová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
NOVÉ INFORMACE pro uchazeče o služební poměr u Policie ČR v roce 2019Klub důchodců vstupuje do roku 2019 s bohatým programem Jedinečné taneční nabízejí výuku a radost z tance pro děti s handicapemPF Charity české republiky se narodilo v Kutné Hoře!
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM