Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je neděle, 20. ledna 2019
logo

Nejstarší dochovanou monstranci z gotické doby na světě naleznete v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci!

Nejstarší dochovanou monstranci z gotické doby na světě naleznete v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci!
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 7.4.2018, Aktualizováno: 6.4.2018 v 12:00
Rubrika: Kultura

Nejcennější artefakty jsou vystaveny v chrámové pokladnici a jsou přístupny veřejnosti. Prvním je faksimile zakládací listiny kláštera, která byla sepsána v letech 1142 – 1148, v období po příchodu prvních cisterciáckých mnichů do Sedlce. Druhým je kopie obrazu Panny Marie Bolestné od Mistra Třeboňského oltáře z konce 14. století, který pochází z Církvice u Kutné Hory.

Nejcennějším artefaktem je ovšem uvedená monstrance. Patří mezi čtyři nejvýznamnější památky v ČR, kterými jsou kromě ní korunovační klenoty, relikviář sv. Maura a Závišův Kříž. Jde o bohoslužebný předmět, který slouží k uchování hostie. Nekvašený chléb se během bohoslužby proměnil v tělo Ježíše Krista. Podoba Sedlecké monstrance vychází z architektury Petra Parléře. Říká se, že její tvar inspiroval Santiniho při stavbě katedrály.

Monstrance je 97 centimetrů vysoká, váží 4,7 kilogramu a byla vyrobena z galvanicky pozlaceného litého stříbra. Odlita byla pravděpodobně roku 1389. Je zajímavé, že se dochovala, protože v době husitských válek husité kostely drancovali. Podle legendy ji mniši zachránili tím, že ji zazdili do štítu katedrály. Když pak šel kutnohorský kat střílet kavky, šípem se omylem trefil do štítu, ze kterého opadla omítka a monstrance tak znovu spatřila světlo světa.

Skutečnost je ale prozaičtější. Během husitských válek byla ukryta na území dnešního Rakouska.

Nejstarší dochovaná gotická monstrance na světě je liturgický předmět nevyčíslitelné hodnoty a od roku 2011, kdy se vrátila zpět do Kutné Hory, je právem „magnetem“ pro návštěvníky z Česka i zahraničí, což se ostatně potvrdilo i v průběhu nedávných velikonočních svátků, kdy katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře-Sedleci byla zdarma otevřena široké veřejnosti ve dnech 30. 3. - 2. 4.2018.

FotogalerieNejstarší dochovanou monstranci z gotické doby na světě naleznete v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci!Nejstarší dochovanou monstranci z gotické doby na světě naleznete v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci!Nejstarší dochovanou monstranci z gotické doby na světě naleznete v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci!Nejstarší dochovanou monstranci z gotické doby na světě naleznete v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci!Nejstarší dochovanou monstranci z gotické doby na světě naleznete v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci!Nejstarší dochovanou monstranci z gotické doby na světě naleznete v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci!Nejstarší dochovanou monstranci z gotické doby na světě naleznete v katedrále Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře - Sedlci!
Autor článku: -Ing. Vladimír Havlíček-, autor fotogalerie: Archiv OK
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Jedinečné taneční nabízejí výuku a radost z tance pro děti s handicapemNOVÉ INFORMACE pro uchazeče o služební poměr u Policie ČR v roce 2019PF Charity české republiky se narodilo v Kutné Hoře!Kutnohorská radnice udělala další krok k vyšší transparentnosti
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM