Na své oběti číhají především v lesích, vysokých travách, křovinách i v mokřadech nebezpeční přenašeči nemocí, klíšťata. Jejich výskyt není ojedinělý ani ve městech. Epidemiologové na Kutnohorsku evidují první případy onemocnění, způsobených klíšťaty. Jaká je aktuální situace výskytu klíšťat na Kutnohorsku, zda epidemiologové již evidují nové případy onemocnění, které oblasti v našem regionu jsou nejrizikovější, jaká je prevence i jak správně nechtěného parazita, kterého jsme si nechali připustit k tělu, odstranit, jsme se zeptali Ing. Zdeňky Kroupové, vedoucí protiepidemiologického oddělení Krajské hygienické stanice Středočeského kraje se sídlem v Praze, územního pracoviště Kutná Hora:
Po mírných zimách byl v minulých letech na Kutnohorsku zaznamenán zvýšený výskyt klíšťat. Jaká je situace letos? Jaký očekáváte vývoj?
Aktivita klíšťat je v letošním roce díky teplé zimě nadprůměrně vysoká. Chceme-li v létě vyrazit do přírody, velmi pravděpodobně se kontaktu s tímto roztočem nevyhneme. Aktuální předpověď aktivity klíštěte obecného na území České republiky lze najít na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví – www.mzcr.cz. Aktualizace je prováděna pravidelně v pondělí.
Evidujete na Kutnohorsku nějaký případ onemocnění lymeskou boreliózou či klíšťovou encefalitidou? Jak je tomu v porovnání s loňským rokem?
Od začátku roku evidujeme 18 případů onemocnění Lymeské borreliózy a 1 případ klíšťové encefalitidy. Za loňský rok jsme na Kutnohorsku evidovali celkem 22 případů Lymeské borreliózy a 2 onemocnění klíšťovou encefalitidou. Úmrtí nebylo hlášeno žádné.
Které oblasti jsou na Kutnohorsku považovány za nejrizikovější?
Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. To však neznamená, že klíště nemůžeme chytnout i na jiných místech. Za rizikovější oblast na Kutnohorsku je považováno Posázaví, ale oblasti nelze vždy přesně vymezit a ohraničit.
Jaká je nejlepší prevence?
Nejlepší a nejúčinnější ochranou před onemocněním klíšťové encefalitidy je samozřejmě očkování. Očkovat lze v průběhu celého roku, ale nejlepší dobou na očkování je před začátkem a po období klíšťové sezóny. Před očkováním je vždy nutné se poradit s ošetřujícím lékařem.
Jak se můžou bránit ti, kteří nestihli včas očkování?
K zabránění příchytu klíštěte na tělo je nutno dodržovat tyto zásady: pro pobyt v přírodě zvolit vhodné oblečení světlé barvy a obuv, nekryté části těla a oděv postříkat repelentem, po návratu z přírody důkladně prohlédnout celé tělo. V případě, že došlo k přichycení klíštěte, je nutné ho co nejdříve odstranit a místo přisátí dezinfikovat.
Techniky odstranění klíštěte v průběhu let doznaly změn. Jaká jsou doporučení, jak klíště správně odstranit a zlikvidovat?
* Klíště vyndávejte ideálně pinzetou nebo speciálními kleštičkami či kartou určenou k odstraňování klíšťat.
* Klíště uchopte co nejblíže kůži a kývavými pohyby nebo otáčením ho pomalu vyviklejte. Na směru otáčení nezáleží.
* Ranku po vyjmutí klíštěte ihned dezinfikujte.
* Klíště nikdy neodstraňujte holýma rukama. Odstraněné klíště nemačkejte, nejlépe ho zabalte do kousku papíru a na nehořlavém povrchu spalte, nebo spláchněte do WC.
Můžete připomenout v krátkosti příznaky onemocnění?
V místě přisátí klíštěte může dojít k zarudnutí pokožky, které přetrvává několik dní a pokud se nezvětšuje, nejde o boreliový erytém. V případě, že se během 3 týdnů od přisátí zarudnutí zvětšuje, dojde ke zvýšení teploty, únavě nebo chřipkovitým příznakům, je třeba vždy navštívit lékaře.
Děkujeme za rozhovor.
Zatím žádný komentář.