Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je čtvrtek, 23. května 2019
logo

Na Žižkově náměstí v Čáslavi se 2. 12. rozzářil vánoční strom

Na Žižkově náměstí v Čáslavi se 2. 12. rozzářil vánoční strom
Foto: Archiv OK
 
Publikováno: 3.12.2018 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu proběhlo první adventní neděli na čáslavském Žižkově náměstí. Čáslavský starosta Vlastislav Málek popřál všem Čáslavanům příjemné svátky, poděkoval manželům Linhartovým z Chotusic za vánoční strom, který věnovali městu, a poté provedl odpočítávání k jeho rozsvícení.

Koledy zahráli a zazpívali Staropražští pardálové, příjemným překvapením byl tanec maminek s dětmi. Nechyběl ani stánkový prodej tradičního vánočního zboží a občerstvení.

Především pro děti byl velkou atrakcí živý betlém, umístěný poblíž vánočního stromu. Ošizeni nebyli ani dospělí, ti se zahřívali „svařákem“. V původním programu bylo zakomponováno také vypouštění balónků s přáními Ježíškovi.

Z důvodu nesouhlasu části veřejnosti, bylo od tohoto záměru odstoupeno. Plnohodnotnou náhradou byl pohádkový ježíškovský pošťák, který dopravil přáníčka Ježíškovi. Děti zapsaly na kartičky přání a pošťák potvrdil převzetí dopisu pro Ježíška speciálním vánočním razítkem.

Při zpěvu koledy děti Ježíškovi zamávaly, životní prostředí bylo ušetřeno a hlavně byla zachována radost dětí. Připomeňme si historii vánočních stromů, dříve nazývaných Stromů republiky, protože tuto poměrně mladou tradici založil čáslavský rodák, autor Lišky Bystroušky, Rudolf Těsnohlídek.

Jeho rodný dům se nacházel mezi dnešní Těsnohlídkovou ulicí a Podměstským rybníkem, dnes je tam park. Poprvé byl strom na jeho popud rozsvícen 13. prosince 1924 na brněnském Náměstí svobody a tato tradice se postupně rozšířila i do ostatních měst.

Těsnohlídka k tomu pohnula událost, kdy s přáteli, s malířem Františkem Koudelkou a úředníkem Josefem Tesařem na procházce v lese našli opuštěné malé děvčátko, které bylo téměř zmrzlé a které odnesli na četnickou stanici.

Těsnohlídek se od této příhody začal podle severského vzoru zasazovat o vztyčování vánočního stromu, u kterého by se vybíralo pro opuštěné děti. Z podnětu Rudolfa Těsnohlídka a na základě nálezu tohoto odloženého dítěte, byla vytvořena tradice vánočních Stromů republiky, k podpoře opuštěných a potřebných dětí jako každoroční charitativní akce.  

Autor článku: Ing. Vl. Havlíček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM