Redakce Inzerce Spřátelené weby Řádková inzerce Archív Dnes je úterý, 18. června 2019
logo

Na komunálních volbách v Kutné Hoře leží stín, bude viník opravdu vypátrán a potrestán?

V KUTNÉ HOŘE NEJVÍC HLASŮ DOSTALY MĚSTO PRO LIDI a ANO 2011, V ČÁSLAVI JE VÍTĚZEM VOLEB HNUTÍ ČÁSLAV PRO VŠECHNY, ČSSD TAM PO MNOHA LETECH SKONČILA DRUHÁ.

Na komunálních volbách v Kutné Hoře leží stín, bude viník opravdu vypátrán a potrestán?
Foto: Vítězslav Hospes
 
Publikováno: 8.10.2018 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Komunální politika Kutné Hory se vyznačuje už delší čas nelichotivými specifiky, často muselo veřejnosti připadat, že na práci je čas až poté, kdy na okamžik „utichnou zbraně“.

Když už to vypadalo, že situace se zklidní (alespoň dle průběhu jednání zastupitelstva i díky krokům, konaným ve shodě a ku prospěchu občanů), došlo v závěru předvolební kampaně ve městě pod Barborou k bezprecendentnímu porušení elementárních zásad čestného soupeření:

Těsně po sobě spatřily světlo světa dva falešné předvolební letáky, poškozující hnutí Město PRO lidi (nechce se věřit, že volič je tak naivní, případně hloupý, aby jim naletěl). Podle různých náznaků by autorství falzifikátů mělo být brzy odhaleno a pak už nemůže následovat nic jiného, než zásah policie, poté i soudní řízení.

Na něco takového jsme skutečně nebyli zvyklí, nelze než (bez ohledu na osobní sympatie či preference) obdobné manipulativní podvádění odsoudit. Volby jsou za námi, kaňka a s ní spojené odůvodněné obavy z budoucnosti zůstávají a dá určitě dost práce přesvědčit veřejnost o tom, že „práce politiků je křišťálově čistá“.

Přejděme však k výsledkům samotným (s vědomím, že námitky mohou být vzneseny do 10 dnů, pokud žádné nebudou, nynější starosta vyhlásí termín ustavujícího zasedání ZM, na němž budou zvoleni starosta, místostarostové a rada města či obce do 15 dalších dnů – dokud nebude zvoleno vedení nové, funguje vedení měst a obcí stávající).

V NAŠEM OKRESNÍM MĚSTĚ KUTNÉ HOŘE získalo křesla 9 z 12 kandidujících stran a hnutí („vypadly“ SPD, ČSSD a Nezávislí s podporou TOP09). Volební účast byla 42,63%. Nejvíc hlasů dostal exstarosta Martin Starý (Město PRO LIDI, 1725), mezi jednotlivci byli jeho kolegové  Václav Veselý (1622) a Kateřina Špalková (1333) i na 2. a 3. místě, 4. Tomáš Havlíček (ODS, 1321 hlasů) a 5. Josef Viktora (ANO 1268 hlasů).  

Nejúspěšnějším hnutím bylo právě Starého hnutí  Město PRO lidi se 17, 5% všech hlasů, což představuje 5 míst v zastupitelstvu. Stejný počet křesel (tedy 5) určili voliči pro ANO (dali mu 14,92% hlasů), 4 zastupitelé budou z ODS (13,63%),  3 z kandidátky STAN- Šance (11,10%) a po dvou lidech budou mít v ZM Kutné Hory Alternativa pro Vás (8,09%), Česká pirátská strana (6,87%), KDU-ČSL (6,29%), Kutnohorská změna (6,03%) a KSČM (5,97%).

Uveďme ještě i jména zbývajících zvolených zastupitelů (je mezi nimi 11 nových či staronových tváří): Zdeněk Jirásek (PRO, 1233 hlasů), Tomáš Gryč (PRO, 1218), Kateřina Daczická (ODS, 1200), Josef Kraus (ANO, 1184), Jiří Kukla (ANO, 1167), Bohuslav Procházka (KDU-ČSL, 1094), Martin Morávek (ANO, 1084), Silvia Doušová (STAN – Šance, 1065, Josef Treml (ODS, 1052), Jozef Králik (ANO,  1051), Karel Ptáček (ODS, 1042), Ivo Šanc (STAN – Šance, 1017),Martin Hlavatý (Alternativa, 1011), Dana Vepřková (STAN – Šance, 966), Vít Šnajdr (Piráti, 917), Jan Havlovic (Alternativa, 825), Tomáš Pilc (Změna, 664), Lenka Frankovicová, (KSČM, 651), Soňa Žáčková (Změna, 589), Robert Otruba (KDU-ČSL, 588), Štěpán Drtina (Piráti, 576), Milan Krčík (KSČM, 563).

Nejsem věštkyně Pythia, ale z uvedeného přehledu některé okolnosti přímo čiší. Devět (!) subjektů mezi 27 lidmi napovídá, že domluva, vytváření koalic, spolupráce budou obtížné (netvrdím, že nemožné, ale připomínka křehkých spojení po minulých volbách přece jen tak trochu straší, vždyť před čtyřmi lety hnutí, jež volby vyhrálo, šlo rovnou do opozice). 

DRUHÉ NEJVĚTŠÍ MĚSTO OKRESU, ČÁSLAV po mnoha letech nezaregistrovalo absolutní převahu kandidátky ČSSD. Volby při celkové účasti 46,05% vyhrálo hnutí Čáslav pro všechny, které si v novém ZM 38,65% hlasů zajistilo 9 křesel, jeho „jednička“ Vlastislav Málek od voličů dostal absolutně nejvíc hlasů (1730). ČSSD získala o dvě křesla méně (28,39% hlasů), ANO má 2 a po jednom voliči přisoudili ODS, Šanci pro rodinu a KSČM. 

Je evidentní, že se zcela novou situací se Čáslav bude muset vyrovnat, občané by jistě uvítali, kdyby se tak stalo s noblesou, ve prospěch města a jeho lidí a na úkor osobních půtek.

Příkladem spokojenosti občanů s prací radnice mohou být ZBRASLAVICE. Zde při účasti 46,77% voličů vyhrála ODS a získala v obecním zastupitelstvu 7 křesel, zbývající 4 patří seskupení Za krásnější obec Zbraslavice.

Lídr ODS, stávající zbraslavický starosta Ondřej Havlovic, získal i jako osoba nejvíc (392 hlasů). Podobné to bylo ve ZRUČI N/S, kde v městském zastupitelstvu zůstávají ve většině členové Sdružení nezávislých kandidátů se ziskem 9 křesel (zbývajících 6 patří hnutí Za Zruč veselejší) a stávající starosta Martin Hujer se může vykázat i druhým největším počtem hlasů (1033) za kolegyní z kandidátky Alenou Hajskou (1051).

Volební účast ve Zruči n/S činila 41,7%. Také v KÁCOVĚ zjevně obstála stávající starostka Soňa Křenová. „Její“ kandidátka (Starostové a nezávislí) má v zastupitelstvu 4 posty, Sdružení kácovských občanů 3 a SNK Vodu do každého domu... 2 – samotná Soňa Křenová dostala daleko nejvíc hlasů i jako jedinec (296).

Prohlédnout si výsledky v jednotlivých obcích a městech není nic obtížného, my si ještě uveďme jeden příklad větších změn. Ten se udál ve VRDECH, kde si 15 křesel v zastupitelstvu rozdělí dvě uskupení po 5 (STAN s podporou sportovců a Nezávislí), dvě patří ČSSD  a po jednom získaly Vize 2018, SPD a KSČM.

A ještě nějaké statistické zajímavosti: V celé ČR byla průměrná účast voličů 47,34%, v našem okrese 51,94% (nejvyšší z toho ve Vodrantech: 90,79%, Petrovicích II: 88,18%, Podvekách: 80,24%, atd. a nejnižší ve Zbizubech: 35,48, Žákách: 38,68).

Podívejte se sami, jak je na tom v tomto ohledu vaše město či obec a tam, kde jste nedosáhli ani na okresní průměr, si to připomeňte, až budete (případně) v hospodě nadávat na politiku. Co si teď přát? Aby nám to vyšlo a přece jen jsme vybírali dobře, aby nás zastupitelé skutečně zastupovali...atd.

Mnohé naznačí už nejbližší dny, ale jak už jsem v úvodu zmínil: Viděl a slyšel jsem toho už tolik, že si raději počkám, až budou dohody na světě a  vedení obcí a měst začne pracovat. -hos-

NA ZÁVĚR PROHLÁŠENÍ, KTERÉ NÁM BYLO DORUČENO V NEDĚLI 7. 10. 2018:

Vážení kolegové,

dovolte mi ,abych Vás informoval o následujím kroku: Byl bych velice nerad, aby mně nikdo v budoucnost  nespojoval s akcí jednoho člena sdružení STAN - Šance pro Kutnou Horu, která přispěla k negativní atmosféře předvolební kampaně. Mrzí mě, že bylo porušeno naše volební heslo "Spojovat - ne rozdělovat", což se tímto činem našeho kolegy stalo.

Také mě mrzí postup vedení sdružení, které se od této akce veřejně nedistancovalo v době, kdy se tuto informaci dovědělo. Proto jsem se rozhodl po pečlivém zvážení všech okolností ze sdružení STAN - Šance pro Kutnou Horu vystoupit.

Zároveń bych chtěl poděkovat některým kolegům za spolupráci a věřím, že dokážem spolupracovat i v budoucnu pro blaho Kutné Hory. Věřím a doufám, že chápete moje rozhodnutí. Děkuji a přeji mnoho úspěchů. -Pavel Bečán-

(Toto prohlášení zasílám jako Pavel Bečán i  do medii v regionu - Kutnohorský deník, Obzory Kutnohorska, Svoboda Info, Michal Trnka .)

A REAKCE NA VÝŠE UVEDENÉ PROHLÁŠENÍ: 

Dobrý den všem, zde je moje reakce na prohlášení Pavla Bečána. Omlouvám se, že nebudu v nejbližších hodinách dostupná telefonicky, ale mám již domluvené schůzky a k tomu rodičovské povinnosti.

Nicméně předpokládám, že v mém prohlášení za STAN a Šanci pro Kutnou Horu je vyjádřeno vše podstatné: Zásadně se distancujeme od individuální akce jednoho našeho, dnes již bývalého, člena, který stojí za letákem s Martinem Starým, na kterých je jeho fotka z jeho facebookového profilu se starostovským řetězem a novinovými titulky, které shrnují jeho neúspěšné snahy z doby, kdy byl starostou.

Tento čin byl v rozporu s naší strategií kampaně a našimi hodnotami, proto jsem z toho vyvodila personální důsledky a tento člen byl bez prodlení vyloučen. 

Vzhledem k tomu, že jsem se tuto informaci dozvěděla pár hodin před zahájením voleb a vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení, jsem celou věc konzultovala s právníky a bylo mi doporučeno tuto informaci nezveřejňovat, aby nedošlo k maření trestního řízení. 

Do předvolebního klání jsem šla s jasným cílem navrátit důvěru v politiky, protože jsem věřila, že je to možné a že lze oddělit profesionální rovinu od roviny osobní. Na tomto cíli jsem postavila i naši kampaň a po celou dobu držela tuto linii, přestože byly na mou osobu i některé mé kolegy a kolegyně vyvíjeny velmi silné negativní tlaky ze všech možných stran.

Nedokážu psát vyděračské dopisy, vyhrabávat špínu na své protikandidáty, ani brát si jako rukojmí děti, abych získala moc. Nenesu zodpovědnost za jednání dotyčného jedince, který si tím letákem vyřizoval osobní účty s Martinem Starým, ale cítím zodpovědnost vůči své rodině a vůči lidem, kteří mi v posledních měsících vyjádřili svou podporu ať už tím, že jsou se mnou na kandidátní listině, nebo tím, že mi dali svůj hlas.

Všem se tímto velice omlouvám, neskutečně mě to mrzí a jsem připravena nést veškeré důsledky s touto nepříjemnou situací spojené. -Silvia Doušová- 

Autor článku: Vítězslav Hospes
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Prodej (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Zaměstnání (1 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM